Konstrukcja odzieży rozpoczyna się od narysowania siatki konstrukcyjnej. Nie ma znaczenia jakiej metody użyjemy, ważne jest to, aby prawidłowo odwzorować sylwetkę na płaszczyźnie. Poniżej widzimy dwie różne siatki konstrukcyjne przygotowane według zupełnie innych przepisów. Nie ma znaczenia do czego one posłużyły i jakie są między nimi różnice. Ważne jest to, iż na obu konstruktor zaznaczył środek biustu, w którym w chwili obecnej znajdują się środki zaszewek (czerwony i niebieski punkt). Kolory nie oznaczają nic innego jak czerwony dla siatki po lewej i niebieski dla siatki po prawej. Dla ich rozróżnienia w dalszej części.  

Kliknij aby powiększyć

Czy te kolorowe punkty będące środkami zaszewek przypadają dokładnie na środek piersi modelki? Do tej małej manipulacji przyznam się na końcu artykułu. Teraz zobaczmy gdzie i jak możemy przenieść zaszewkę znając te magiczne punkty. Na poniższym obrazku zostały dorysowane linie, które mogą być nowym miejscem dla naszej zaszewki. Nie ma wzoru, wskazówek, nakazów. Taką linię możecie narysować dowolnie, od środka zaszewki do któregokolwiek punktu na obrysie elementu. Tak więc narysowanych zostało tylko kilka możliwości, obrazujących, że tutaj zaczyna się zabawa w modelowanie wymarzonego fasonu.

Kliknij aby powiększyć

 No dobra, zostawmy tylko po jednej nowej kolorowej linii na obu przodach. Resztę linii pomocniczych, wraz z zaszewkami, wymazujemy po to, aby było przejrzyście. Nożyczkami rozcinamy szablon wzdłuż kolorowych linii...

Kliknij aby powiększyć

 ... i układamy inaczej nasze klocki. Zamykamy stare zaszewki i otwieramy nowe. I gotowe, bluzki otrzymały zupełnie inne cięcia.

Kliknij aby powiększyć

A teraz czas na wyjaśnienie małej manipulacji. Nie zawsze da się odnaleźć ten nasz magiczny punkt. Czasem biorąc do ręki gotowy szablon nie jesteśmy w stanie rozszyfrować, nawet za pomocą enigmy, gdzie konstruktor go umieścił. Musimy wtedy zgadywać a najlepszą informacją, jaką posiadamy jest to, że punkt ten znajduje się w bliskim otoczeniu środka piersi. Dlatego, jeśli na szablonie punkt ten nie został narysowany, nie pozostaje nic innego jak przeszyć prostą bluzkę czy sukienkę, narysować na niej środek naszego biustu i nanieść ten punkt na szablon.

Na papaverowych szablonach czasem ten punkt się pojawiał, oznaczony kółeczkiem. W poprzednim odcinku o przenoszeniu zaszewek widzieliśmy co stanie się, jeśli umieścimy go w nieprawidłowym miejscu. Następnym razem pokażę Wam, w których przypadkach możemy go odnaleźć. Dlatego to jeszcze nie koniec zabawy z zaszewkami.