Dziś zajmiemy się najprostszym przypadkiem. Oto bluzka z ostatniego wykroju do pobrania. Pozbawiona została jedynie dodatków na szwy i podłożenia. Kropka pokolorowana na czerwona symbolizuje punkt, wokół którego możemy przenosić zaszewkę piersiową. Dziś przypomnę Wam jak przenieść ją w specyficzny sposób. Będziemy ją skracać lub wydłużać.

Kliknij aby powiększyć

Na początek wymazać musimy dodatek na złożenie zaszewki. Taki trójkąt na prawo od zaszewki. Otrzymamy taki oto obrazek.

Kliknij aby powiększyć

   Na początek rzecz najprostsza, czyli wydłużenie zaszewki aż do naszego kółeczka. W tym celu po prostu rysujemy nowe ramiona zaszewki, początki ramion znajdują się dokładnie w tym samym miejscu na boku, natomiast środek zaszewki tym razem znajduje się dokładnie w środku naszego kółeczka zaznaczonego na szablonie.

Kliknij aby powiększyć

Nie zawsze pragniemy przenosić zaszewkę. Czasami potrzebować będziemy ją wydłużyć lub skrócić. W tym przypadku wystarczy przez środek kółeczka oraz czubek starej zaszewki narysować linię. Wzdłuż tej linii możemy skracać lub wydłużać zaszewkę. Na poniższym obrazku na czerwonej linii zaznaczyłam od razu dwa punkty. Zielony i niebieski. Zielony posłuży mi do wydłużenia zaszewki, niebieski do jej skrócenia.

Zadanie domowe brzmi: Czy można w ten sposób środek zaszewki przenieść za kółeczko, które podane zostało na szablonie?

Kliknij aby powiększyć

Do moich pomocniczych punktów w tym samym kolorze dorysowałam nowe zaszewki. Na osobnych rysunkach tak, aby wszystko było widoczne. Widzicie je obie? No to teraz wymażemy niepotrzebne linie pomocnicze.

Kliknij aby powiększyć

W ten sposób otrzymujemy dwie bluzki z różną długością zaszewki piersiowej. Od razu dorysowujemy do każdej z nich zapas na złożenie zaszewki w dół. Zauważcie proszę, że zapasy te różnią się od siebie. Spowodowane to jest właśnie długością zaszewki. Chciałabym, aby w tym miejscu każdy przemyślał jedną kwestię. Czy można bezkarnie skracać zaszewkę na wyciętym z materiału elemencie? Co się stanie?

Kliknij aby powiększyć

A teraz na chwilę wrócimy do Gerpergi, a dokładniej do formy przodu tej sukienki. Kto spróbuje zgadnąć gdzie znajduje się punkt, wokół którego przenosimy zaszewki? No nawet jeśli ktoś znajdzie na formie Gerpergi, do której przy wykroju znajdują się miniaturki ukazujące jak ona powstała to obok mamy trudniejszy przykłada. Po prawej przekształcona Gerperga, dodałam jej roboczo marszczenia wzdłuż dekoltu... no i kto tutaj znajdzie ten punkt? Jak ktoś go znajdzie dokładnie, i powie jak i dlaczego on tam jest... i to się będzie zgadzało... to oddam swój papaverowy kubek... ostatni nowy z pudełeczka oczywiście.

Kliknij aby powiększyć