Dziś będzie prosto i przyjemnie. Gdyby cała wiedza przychodziła tak łatwo byłoby pięknie. Na początek rysujemy okrąg. Obwód naszego okręgu powinien być uzależniony od obwodu główki naszego dziecka. Oczywiste jest to, iż niektóre czapeczki będziemy chcieli zrobić luźniejsze, inne bardziej opięte. Uzależnione to będzie przede wszystkim od naszego modelu oraz materiału na czapkę. Te dzianinowe będą mogły być węższe niż główka, takie z tkaniny powinny mieć odrobinę luzu. Papaverowe dziecko, to teoretyczne, na które powstaje poniższa czapka, ma obwód głowy 52cm. Zakładam, że czapka ma być dopasowana na styk. Dlatego potrzebuję okrąg o promieniu 8,3cm, co daje obwód odrobinę większy niż 52cm. wzdłuż tego okręgu będzie przebiegał szew łączący falbanę z czapką.

Konstrukcja czapki dla malucha

Teraz czas na kolejny okrąg narysowany z tego samego środka. Moja teoretyczna czapka będzie miała falbankę o szerokości 5 cm. W związku z tym, drugi okrąg musi mieć promień większy od poprzedniego o 5cm. Poprzedni miał 8,3 czyli 8,3cm+5cm=13,3cm.

Konstrukcja czapki dla malucha

To koniec, nasza falbanka gotowa. Po uszyciu będzie wyglądała mniej więcej tak jak ta na zdjęciu powyżej. Oto nasz szablon wyglądający jak pierścień.

Konstrukcja czapki dla malucha

A co jeśli chcielibyśmy tę falbankę nieco bardziej okazałą, pofalowaną? Wtedy będzie ona musiała powstać z dwóch elementów, gdyż powyższego koła nie da się już bardziej rozciągnąć po zewnętrznym obrysie. W tym celu popracujemy na połowie powyższej falbanki a wytniemy z materiału dwa razy powstały element. Tak więc (tak tak, w szkole uczono, nie zaczynaj zdania od "tak więc", tak więc lubię tak właśnie zdania rozpoczynać) bierzemy połówkę naszego pierścienia.

Konstrukcja czapki dla malucha

Dzielimy nasz element na kilka równych części tak jak na rysunku poniżej. Nasz element pokolorowałam cały na zielono po to, abyście mogli zobaczyć dokładnie, co z nim zrobię.

Konstrukcja czapki dla malucha

A proces był prosty. Wzdłuż dorysowanych linii porozcinałam nożyczkami nasz element a powstałe części ułożone zostały zgodnie z poniższym obrazkiem. Zadanie domowe brzmi, czy te przerwy pomiędzy elementami, te które powodują, że zewnętrzny obrys będzie dłuższy, czy one wszystkie powinny być równe sobie?

Konstrukcja czapki dla malucha

Bierzemy krzywik do ręki i dorysowujemy brakujące kawałki zewnętrznego obrysu naszej formy.

Konstrukcja czapki dla malucha

Pięknie wygładzone linie, zarówno te zewnętrzne i jak i wewnętrzne naszej falbanki, utworzą taki oto piękny element. Pamiętajcie, należy go wykroić 2 razy, aby otrzymać pełną falbankę do całej czapki.

Konstrukcja czapki dla malucha

Czapka gotowa, muszę zastanowić się, co będzie następne w tej serii. Może macie ochotę na coś ciekawego?

 

Zadanie domowe rozwiązane. Jesli czerwone wycinski beda równe, rondo bedzie sie falowalo równomiernie, w takich samych odstepach. Im szerszy wycinek, tym bardziej postawiona fala, im wiecej wycinków, tym fala bedzie gestsza. Analogicznie do konstrukcji zabotu

Komentarze

AnnaR
#2 AnnaR 2014-05-14 10:53
Jesli czerwone wycinski beda równe, rondo bedzie sie falowalo równomiernie, w takich samych odstepach. Im szerszy wycinek, tym bardziej postawiona fala, im wiecej wycinków, tym fala bedzie gestsza. Analogicznie do konstrukcji zabotu :)
Chuchułka
#1 Chuchułka 2014-05-13 07:59
Papavero, a jak narysować szablon czapki dla chłopca? Z denkiem, bocznym otokiem i rondem mniejszym niż wycięte z koła, tzn. nie z falbanką. :)