Jednak my nie będziemy szyć takich sukien, są nieco niewygodne i niezbyt pasujące do współczesnych kobiecych potrzeb. My skonstruujemy dziś bawet, który wykorzystać można w odzieży dziecięcej lub roboczej.Zapominamy więc o takich sukniach i przechodzimy dalej.

 sjp76 8sjp76 8

 

Zajmiemy się bowiem bawetem będącym górną częścią spodni zwanych potocznie ogrodniczkami. Suknie z bawetem odeszły w niepamięć, jednak bawet zostawiliśmy sobie w taj części garderoby. Może on być przyszywany w talii lub krojony z całości z przodem garderoby. Oto co jest nam potrzebne do wykanania pierwszego damskiego bawetu. Przód nogawki spodni damskich, takich sięgających aż do talii oraz przód bluzki od talii w górę. Na poniższym obrazku przód mamy pokolorowany na czerwono. Na niebiesko tył, którym zajmiemy się za tydzień w ramach dokończenia ogrodniczek, dziś interesuje nas  tylko bawet.

Kliknij aby powiększyćMamy zająć się przodem. Bierzemy więc przód nogawki oraz przód bluzki. Nie ma znaczenia to, jakie cięcia znajdują się w bluzce. Ważne jest jednak to, iż dekolt jest bardzo płytki, dlatego proponuję górę bluzki wybrać z koszuli, np tej ze zdjęcia poniżej. Spodnie powinny sięgać do talii, dlatego wybrać możecie szablon z poniższych sztruksiaków.

Kliknij aby przejść do odpowiedniego szablonu Kliknij aby przejść do odpowiedniego szablonu

 

Jeśli mamy już nasze szablony, wydrukowane, odkalkowane lub narysowane samodzielnie, możemy przejść do dalszej pracy. Składamy przód nogawki oraz przód bluzki razem ze sobą w następujący sposób.

Kliknij aby powiększyćZauważcie proszę, że nie spędza mi snu z oczu fakt, że szablony rozjechały się na boku. Ważne jest to, że złożyłam je do siebie równo na środku przodu.

Kliknij aby powiększyćOd dekoltu w dół odmierzam około 12 cm i rysuję czerwoną linię w prawo o długości również około 12 cm. Takie wartości przyjęłam przy rysowaniu ogrodniczek dla siebie, w rozmiarze 42. W przypadku osób szczuplejszych szerokość góry bawetu może być nieco mniejsza. Przy większych rozmiarach tę wartość możemy spokojnie zwiększyć o 1-2cm. Tak narysowaną górę bawetu łączymy z bokiem szablonu nogawki.

Kliknij aby powiększyć   Kliknij aby przejść do odpowiedniego szablonu

I gotowe, teraz pozostaje tylko wymazać niepotrzebne elementy bluzki i nasze ogrodniczki jak malowane. Dorysujemy do nich ozdobną kieszeń na środku przodu. 

Kliknij aby powiększyćCała kieszeń będzie miała wymiary około 13 cm wysokości oraz 16cm szerokości. Umieścimy ją około 6 cm poniżej górnej linii bawetu.

 

Kliknij aby powiększyć

Oczywiście na naszej formie narysujemy tylko połowę kieszeni, druga połowa znajduje się na drugiej połowie bawetu. Pamiętać również należy o zaznaczeniu położenia dziurek na guziki. Poniżej zaznaczone one zostały na czerwono.

Kliknij aby powiększyć

Proste, nieprawdaż? Za tydzień pokażę Wam jak przygotowałam tył moich ogrodniczek. Może któraś ze zdolnych mam wykona takie dla swoich małych pociech zanim ja zdążę  uszyć takie malutkie ogrodniczki dla mojego małego-dużego bratanka.

 

 

 

 

Komentarze

papavero
#6 papavero 2014-10-15 21:56
Cytuję marrgie:
A mnie jedna rzecz intryguje i nie daje mi spokoju więc zapytam... skoro ten bawet powstaje przez narysowanie dwóch kresek i połączenie ich z bokiem spodni to czy do konstrukcji konieczna jest forma na przód koszuli?

Nie jest konieczny. ALe dzięki niemu widzimy proporcje, wiemy jak wysoki bawet będzie oraz przygotujemy sobie długość szelek. A nawet jeśli ktoś jest na tyle twardy, to może sobie przygotować wymodelowane szelki zamiast prostokątnych... zawsze będą lepiej leżeć, szczególnie gdy nadamy im jakiś fantazyjny kształt.
marrgie
#5 marrgie 2014-10-15 21:38
A mnie jedna rzecz intryguje i nie daje mi spokoju więc zapytam... skoro ten bawet powstaje przez narysowanie dwóch kresek i połączenie ich z bokiem spodni to czy do konstrukcji konieczna jest forma na przód koszuli?
papavero
#4 papavero 2014-10-13 20:44
Cytuję chiboogi:
A po francusku la bavette to jest śliniak :P albo któraś tam część wołowiny z uda :lol:

A to nazwa ta od śliniaka z francuskiego właśnie pochodzi.
chiboogi
#3 chiboogi 2014-10-13 20:16
A po francusku la bavette to jest śliniak :P albo któraś tam część wołowiny z uda :lol:
papavero
#2 papavero 2014-10-13 19:45
Ależ ta Twoja Basia piękne ma włoski.
joasiag
#1 joasiag 2014-10-13 18:03
Ja już uszyłam, a nawet przewodnik wysłałam!!

To tak w ramach przypomnienia tylko ;-)
Nie wyglądasz na rozmiar 42