Zaczynamy od obrazka, który już doskonale znamy. A jeśli nie znamy, to szybko przewijamy na sam dół artykułu, gdzie znajdziemy linki do poprzednich lekcji z serii konstrukcji bluzki dzianinowej. Na naszym obrazku pomalowałam na niebiesko podkrój paszki. Tą krzywą należy zmierzyć. W tym celu weź proszę centymetr krawiecki i zmierz bardzo dokładnie łuk. W moim przypadku długość tego łuku, czyli Obwód Pachy wynosi OP=34,9cm

Kliknij aby powiększyć 

Druga ważna sprawa to wysokości, które zmierzymy na siatce konstrukcyjnej. Rękaw, który przygotujemy, opisał bardzo dokładnie w swojej książce Pan Ryszard Kowalczyk, i my dziś skorzystamy z tego sposobu. Użyjemy też części jego oznaczeń. W tym przypadku, suma tych wysokości została nazwana "Wysokością barków". W moim przypadku Wb=30,75cm.

Kliknij aby powiększyć 

Zabieramy się do rysowania od naszkicowania takiego wysokiego prostokąta. Jego wysokość jest dokładnie taka sama, jak długość naszej ręki. W moim przypadku długość ręki to  RvN=60cm. Jedyną niewiadomą jest na razie szerokość rękawa. W tym przypadku na ratunek przychodzi Pan Ryszard K. znany w światku krawieckim pod pseudonimem Kowalczyk, i podaje nam wzór na tą szerokość pod postacią 1/2 OP+0,5cm. W moim przypadku daje to 17,95 cm. W ten sposób mamy narysowany prostokąt i możemy zabrać się za podzielenie go kolorowymi liniami.

Krok pierwszy to dzielenie prostokąta poziomymi odcinkami. Czerwony przedstawia dół główki rękawa, znajduje się on od samej góry w odległości 1/3Wb=10,25cm. Zielony to łokieć, w odległości od samej góry o 1/2 RvN +5cm=35cm. Oczywiście podane dokładne wartości to te na moim rysunku, do każdej bluzki należy je indywidualnie wyliczyć z podanych wzorów. 

Ostatni rysunek pokazuje nam sposób dzielenia jednej z części naszego rysunku. Zarówno czerwona jak i zielona linia dzielą powstały na górze mały prostokąt na pół. Zielona linia dzieli mały prostokąt na pół pod kątem, jest to jego przekątna. Czerwona dzieli po prostu na pół i jest linią pionową. Tak po prostu, tutaj nie ma ani jednego małego haczyka.

Kliknij aby powiększyć 

Kolejny krok to zaznaczenie, w którym miejscu główka rękawa przetnie krótką pionową linię. Czerwony punkt został narysowany od góry w odległości 1/4 długości tego pionowego odcinka. Zielony punkt został zaznaczony w odległości 4,5 cm od dołu pionowego odcinka. A potem? A potem krzywiki krawieckie i modelowanie, czyli taka przyjemna część wykonywania szablonów. W modelowaniu główki pomoże tasak widoczny na ostatnim zdjęciu. Przy modelowaniu należy próbować odwzorować poniższe krzywe. Nie przejmujcie się tym, że trudno sobie wyobrazić jak będzie wyglądała główka w całości. Za chwilę się tym zajmiemy raz jeszcze.

Kliknij aby powiększyć 

Przechodzimy do naszkicowania dołu rękawa. Na pierwszym rysunku zaznaczyłam tylko zielony punkt przecięcia z dołem siatki konstrukcyjnej. Znajduje się on w odległości 1,5 cm od brzegu siatki. Na kolejnym rysunku połączyłam go z prawym górnym rogiem siatki. To jest środek naszego rękawa. Pamiętajcie również, że ten odcinek jest również nitką prostą na naszym szablonie.

Kliknij aby powiększyć 

Znów znaczymy zielony punkt przecięcia. W którym miejscu? Przemyśl proszę jaki ma być obwód rękawa na dole. Ja wybieram taki, który będzie przylegał do ręki, równy obwodowi nadgarstka. Jest to tylko przykład, rękaw może być nieco węższy lub szerszy. Mój będzie miał 16 cm. Połowa tego obwodu to 8 cm, i tyle zaznaczyłam od poprzedniego miejsca przecięcia z dołem siatki. Następnie, na rysunku po prawej, połączyłam otrzymany zielony punkt z górą siatki. Tym razem linia nie została narysowana aż do samej góry prostokąta, jedynie do miejsca, w którym rozpoczęłam modelowanie główki rękawa.

Kliknij aby powiększyć 

A teraz poglądowe kolorowanie. Na pierwszym obrazku widzimy naszą siatkę. Na drugim pół rękawa (tylnia część). Na trzecim obrazku przód rękawa. A na ostatnim? Czerwony i zielony kawałek poukładane inaczej. Sklejone i niemal gotowe do szycia.

Kliknij aby powiększyć 

Patrzymy na ten nasz rękaw. I nam się nie podoba. No ten pierwszy ma jakąś taką koślawą główkę. Brzydki jest, dlatego bierzemy krzywik krawiecki i go upiększamy. Zauważ proszę na środkowym obrazku, że główka została dopieszczona. Nieco więcej podkroiłam z przodu (lewa strona), zmieniłam mu górę główki, bo wcześniej był jakiś taki czubaty i garbaty. Na koniec, z prawej strony, troszkę go spłaszczyłam, bo miał tam niepotrzebnie dość sporą wypukłość.

A co się stało z bokiem rękawa? Otóż wybrałam z przodu, na wysokości łokcia, około 1-1,5 cm. Dzięki temu będzie się ładniej układał. I to koniec tajemnic, na trzecim obrazku widzimy gotowy rękaw. Wystarczy go uzbroić w dodatki na szwy i podłożenia, i można szukać dzianiny lub nawet dwóch, na nowe bluzki.

Kliknij aby powiększyć