Sierp z zacięciem krawieckim

Oto krzywik, zwany sierpem. Długi wąski i bardzo wygięty z jednej strony. Pomocny przy konstrukcji szablonów odzieżowych w wielu miejscach.

Do czego służy sierp?

Każdy chyba wie, jak wygląda sierp. Tradycyjny sierp służy do ścinania, na przykład, lucerny dla królików. W pamięci mam dziadka, który używał tego narzędzia i kosił pokrzywę dla kur. Jest wiele kształtów sierpów - są bardziej wygięte lub mniej. Krawiecki krzywik przypomina kształtem tradycyjny sierp. Jest długi, trochę wygięty, poręczny i przydatny. Zobaczmy do czego możemy go wykorzystać.

Zawsze, gdy prangę chociaż zaznaczyć, do czego może posłużyć sierp, przychodzi mi na myśl podkrój tyłu spodni. Sierp niemal idealnie pokrywa się z całym podkrojem krocza z tyłu. Z jego pomocą możemy z łatwością wymodelować ten kształt. Tak, jest tutaj pomocny. Nie tylko tutaj. Chciałabym, abyście pamiętali poprzednie odcinki o krzywikach. Wcale nie jest tak, że krzywików musimy używać tylko i wyłącznie we wskazanych miejscach. Mamy używać ich tam, gdzie pasuje nam ich krzywizna na najdłuższym możliwym do wymodelowania kawałku krzywej.

A teraz niespodzianka. Oto sierp i zupełnie inne spodnie. Tutaj krok wymodelowany został zupełnie inaczej. Nie będę Wam tutaj opowiadać skąd biorą się te różnice, bo dziś rozmawiamy tylko o krzywikach. Chciałabym jednak pokazać, na przykładzie dzisiejszego bohatera, że nie zawsze krzywik pasuje idealnie do miejsca, do którego teoretycznie powinien zostać stworzony. Niech Was zatem nie dziwi, że nie wszystkie spodnie mają podkrój taki sam jak kształt sierpa. A wszystko przez to, że szyjemy z różnych materiałów na różne sylwetki. Nie wszystkie spodnie potrzebują tego samego ksztatłu

A na koniec raz jeszcze obejrzyjmy pełen komplet krawieckich krzywików. Sierp jest długim krzywikiem i dość cienkim w porównaniu do swoich towarzyszy.

Kliknij aby powiększyć

100% (2 głosy)
3500 wyświetleń