Tworząc siatkę konstrukcyjną na górną część ciała decydujemy o tym, jak będzie wyglądał rękaw. W tym celu konstruktor odzieży ustala jak będzie wyglądał pokolorowany na czerwono odcinek, który odpowiada za szerokość oraz głębokość paszki. Czym niżej położony oraz dłuższy, tym szerszy możemy wszyć rękaw. To bardzo ważne, aby uświadomić sobie, że nie tylko głębokość paszki ale również jej szerokość wpływa na wygląd rękawa. Aby uzmysłowić sobie jak wygląda problem z korektą paszki i rękawa w celu powiększenia obu, przemyślimy wspólnie poniższe przypadki.

Pogłębienie paszki. Czy potrafimy sobie wyobrazić głębszą paszkę? Na pewno tak. Gdybyśmy wycięli taki element z tkaniny i chcieli ją po prostu podciąć niżej, to tak się stanie. Paszka będzie po prostu głębsza. Długość paszki będzie znacznie większa. To jednocześnie oznacza, że długość główki rękawa powinna być dłuższa, aby można ją przyszyć do dłuższej paszki.

Poszerzanie paszki. Tu nie jest już tak banalnie. Nie możemy tak po prostu złapać za nożyczki i ciachnąć szerszą dziurę na rękaw. Dlaczego? Oto zadanie domowe dla Was. Czekam na sugestie w komentarzach. A jak się prawidłowo za to zabrać opiszę niebawem.

Kliknij aby powiększyć

Najważniejsza rzecz, o której pamięta konstruktor odzieży jest taka, że paszka powinna zostać przygotowana tak, jak sobie założył. Jeśli coś nie pasuje na przymiarce, paszka powinna zostać skorygowana a następnie do skorygowanej paszki należy skonstruować rękaw. Dlaczego to takie ważne? Spójrzcie proszę na poniższy obrazek i kawałek paszki pokolorowany na czerwono. Jest to część od boku do nacinka. W tym miejscu zaznaczę, że nacinek nie znajduje się w przypadkowym miejscu a w pewnym konkretnym wynikającym z konstrukcji. Ten czerwony kawałek jest naprawdę ważnym elementem.

Kliknij aby powiększyć

Przejdźmy teraz do konstrukcji rękawa. Czy widzicie kawałek pokolorowany na czerwono? Czy nie wydaje się on podobny do tego powyżej? Jeśli tak, to super, bo to dokładnie taki sam kształt. Na etapie konstrukcji rękawa kawałek paszki zostaje odbity i przeniesiony na główkę rękawa. I te dwa miejsca są święte. Jeśli zmienimy paszkę korekty wymaga główka rękawa i odwrotnie.

Kliknij aby powiększyć

Spójrzmy na rękaw jednoczęściowy. Widzimy pokolorowany na czerwono kawałek, który został tutaj przeniesiony z paszki przodu. To jest dokładnie ta sama krzywizna. Zszywamy ją z identyczną krzywizną na przodzie. Jest to jedno z miejsc, które zapewnia nam prawidłowe ułożenie rękawa w szytej odzieży. Na tym odcinku, właśnie z tego powodu, nigdy niczego nie wdajemy. A zadanie domowe dla Was brzmi: czy zawsze, absolutnie zawsze ten odcinek będzie się pokrywał na paszce i główce rękawa. A może jesteśmy w stanie wyobrazić sobie taki model, który wcale nie musi pamiętać o tej ważnej zasadzie?

Kliknij aby powiększyć

Zerknijmy na koniec na rękaw dwuczęściowy. Warto jest pamiętać o tym, że rękaw ten również posiada ten ważny kawałeczek krzywej przerysowanej z przodu paszki. Rzeczywiście jest tak, że został on podzielony na dwie części, krótsza przypada na spód rękawa a dłuższa na jego wierzch. Ale on, ten nasz czerwony kształt, nadal tam istnieje. I właśnie to pokazuje, jak ważny jest też nacinek na spodzie rękawa, który mówi nam gdzie rękaw spotyka się ze szwem bocznym. Pamiętajcie o tym.

Kliknij aby powiększyć

Moją opowieść o rękawach podzielę na sprytne części. Mam nadzieję, że to pozwoli nam wszystkim zastanowić się nad rękawami powoli i dokładnie przy szyciu kolejnych rzeczy. A ja czekam w komentarzach na odpowiedzi na zadania domowe. Proponuję najpierw zastanowić się a potem czytać przemyślenia innych.