Przy kawce i dobrej muzyce powstają najlepsze szablony, jednak zdarza się, iż trzeba je czasem poprawić. Powodów może być sporo my dziś przyznamy się do trzech. Pierwszy z nich, to zmiana koncepcji projektanta lub odbiorcy gotowych ciuszków. Po przeszyciu pierwowzoru zdarza się, iż kusi ich aby coś zmienić, coś dodać lub czegoś się pozbyć. No cóż, konstruktor musi się z tym pogodzić, zacisnąć zęby i zabrać się do ponownej pracy.  Nie był to jego błąd, ale jeśli projektant upiera się na dodaniu jakichś elementów lub zmianie już istniejących to takie życzenie zostaje spełnione.

Druga sprawa to błąd konstruktora... ale to się trafia rzadziej niż szóstka w totolotku, więc o tym szybciutko zapominamy. Jeśli jednak taka historia już wyniknie i błąd zostanie zauważony na uszytym modelu, to tak jak w poprzednim przypadku, naniesione zostają korekty.

Trzecia sprawa to błędy, które nie są typowymi błędami konstrukcyjnymi i o takim przypadku dziś będzie mowa.  Sytuacja ma miejsce, jeśli szyjemy  na przypadkową sylwetkę biorąc szablon przygotowany na potrzeby standardowej rozmiarówki.   W odzieży powstają czasem byki, które należy usunąć. I nie powstają one tam dlatego, iż konstruktor odwalił konstrukcję po łebkach. Dzieje się tak z tego powodu, iż każda z nas jest inna i szablony wymagają dopasowania do naszego ciała a nie na odwrót.  Każdy kto szył coś z jakichkolwiek gotowców dobrze o tym wie. A już na pewno wie coś o tym Katarzyna, która popełniła taki błąd dwukrotnie. Oto zdjęcia uwidaczniające szyciowe wpadki.

Widzicie jak dekolt odstaje od sylwetki? Czyja do wina? Otóż nie zawiniły tutaj ani krawieckie umiejętności Katarzyny ani osoba, która przygotowała szablon. Wina leży po stronie natury, gdyż stworzyła nas jedynie podobnymi a nie identycznymi jednostkami. Linia dekoltu jest za długa i należałoby ją skrócić. Gdyby Kasia skroiła obie rzeczy z właściwej tkaniny pozostałoby jej wyłącznie zrobienie zakładek, które ten nadmiar zebrałyby w widoczny sposób. Rzeczy te zostały jednak uszyte z tkaniny próbnej, która służyć miała jedynie sprawdzeniu formy. Tak więc Katarzyna miała czas na zadanie następującego pytania, które odnaleźć możecie w komentarzach w tym miejscu.

"Zrobilam wykrój próbny tej sukienki i wymaga on skorygowania do mojej i mojej mamy sylwetki.
1.podkrój pod szyja wymaga zmniejszenia bo "odstaje",trzebna zebrać 4-5 cm.Prosze wyjaśnijcie jak to zrobić :)"

Jeśli to możliwe staramy się Wam pomagać w Waszych zmaganiach z szyciem. Zdajemy sobie sprawę z tego, że bez znajomości konstrukcji lub bez wieloletniego i ogromnego doświadczenia w szyciu trudno jest czasem poradzić sobie z rzeczami, które dla konstruktora odzieży wydają się banalne. Oto nasza odpowiedź na powyższą prośbę, którą również możecie znaleźć w tym miejscu:

Kasiu, odpowiem na pierwsze pytanie.
1. Narysuj na wykroju linię od środka zaszewki do puktu który leży mniej więcej na połowie linii dekoltu (połowa wydrukowanej linii, czyli po wykrojeniu przodu byłaby to 1/4 dekoltu)
2. Rozetnij wykrój wzdłuż narysowanej linii oraz przetnij wzdłuż zaszewki, nieważne której linii zaszewki, wybierz jedną z nich.
3. Część z pachą, obracaj wokół środka zaszewki, tak aby dekolt skrócił się o 2-2,5 cm.
4. Przyklej, tylko pamiętaj, że należy sprawdzić, czy nadal środek zaszeki w obu częściach się pokrywają.
5. Wymodeluj ładnie dekolt.

Brzmi może nieco zawile, ale Katarzyna poradziła sobie doskonale. Na początek poprawki naniesione zgodnie z powyższą instrukcją na formę sukienki z dekoltem łódka. Tak naprawdę, gdyby Katarzyna wiedziała o tym wcześniej, już na tkaninie próbnej wyszłoby dobrze. Nie można bowiem tak po prostu wyciąć sobie głębokiego dekoltu z łódki bez naniesienia tych zmian na szablon. A tak właśnie stało się w tym przypadku, szablon który widzicie poniżej pochodzi z tego artykułu.

Konstruktor odzieży już przy tworzeniu szablonu bierze pod uwagę głębokość dekoltu, który będzie widniał w danym modelu. Zapewnia tym samym prawidłowe ułożenie tkaniny w tym miejscu na sylwetce. Jednak nawet jeśli wybierzemy dla siebie bluzkę, która głęboki dekolt już ma, może się okazać, że nie leży on na nas idealnie. Tak było w przypadku drugiej bluzki. Oto jej zdjęcie z tkaniny próbnej oraz fotografia dokumentująca sposób poprawy.

zm4 13

Dzisiejsza lekcja nie miała na celu nauki konstrukcji. Jednak jest to bardzo ważna lekcja związana z prawidłowym wykonaniem na szablonie dekoltu. Opowiadam o tym problemie zawsze na naszych kursach i czasem ciężko kursantom wyobrazić sobie ten problem. Od dziś mamy piękną pomoc naukową do której z przyjemnością będę mogła odesłać niedowiarków, którzy nie chcą mi uwierzyć na słowo. A jeśli szyć będziecie z gotowców, niezależnie od tego czy tych naszych czy jakiejkolwiek papaverowej konkurencji, to zasada ta ma zastosowanie do nich wszystkich. Pamiętajcie więc o tym, jeśli dekolt nie będzie leżał prawidłowo.