Do kąta marsz! Na początek, zanim zabierzemy się za konstrukcję, musimy przemyśleć jaki model nas interesuje. Tak tak, myśląc o spódnicy z koła lub o spódnicy będącej wycinkiem koła musimy się zastanowić, jak bardzo szeroką spódnicę chcemy uzyskać. Pierwsza spódniczka, której wykrój możesz znaleźć w tym miejscu, to wycinek koła. Dokładnie, do naszego szablonu wybraliśmy 1/9 część koła czyli 40 stopni. Nie jest jej więc bardzo dużo na dole, jednak niewątpliwie jest to spódnica z wycinka koła. Kolejne spódnice, których widzicie tutaj szkice, to spódnice z całego koła. Do ich wykonania wykorzystano całe koło czyli 360 stopni. Prawda, że są szerokie i okazałe? A teraz Ty wybierz kąt jaki interesuje Ciebie.

alt alt alt

A co jeśli kąt jest już wybrany? A to już połowa sukcesu. Teraz pozostaje sprawdzić, jak  długi odcinek musi mieć podkrój na górze koła. Jeśli spódnica jest do talii ten wymiar to nic innego jak obwód talii plus troszkę luzu, aby nie cisło zbytnio. 1 cm luzu będzie wystarczający. Poniżej raz jeszcze jedna ze spódniczek, która zaczyna się właśnie w samej talii. Do przygotowania poniższego szablonu konstruktor (czyli Ty) zapisze więc sobie obwód modelki w talii i doda nieco luzu. 

alt

Nie zawsze pragniemy przygotować spódnicę, w której koło będzie sięgać aż talii. Tak się może stać w przypadku spódnicy z obniżoną talią lub w przypadku doszcia koła (bądź jego wycinka) do szerokiego paska lub karczka. Tak właśnie wygląda poniższy model. Widzimy tutaj szeroki karczek i dopiero poniżej doszyty do niego wycinek koła. Co tutaj potrzebne jest konstruktorowi do przygotwania szablonu na dolną część? Nic innego tylko obwód karczka na dole, czyli w miejscu, gdzie będzie wszywany nasz wycinek koła.

alt

Jak długo jeszcze? I znów wracamy do naszych dwóch spódniczek i sukienki. Tym razem zwracamy uwagę na długość. Pierwsza z nich jest krótka druga dłuższa a trzecia  bardzo długa. Tego nie wyliczamy ze specjalnych wzorów, możesz po prostu na sobie zmierzyć, jak długi ma być ten element, tak będzie najprościej.

 altaltalt

Polacy nie lubią matematyki! Przeczytałam kiedyś artykuł o takim tytule. Jeśli ktoś ma ochotę, można go znaleźć tutaj. Moje zdanie jest nieco inne w tej kwestii. Polacy nie są zachęcani do matematyki a w szkole uczy się jej źle. Nie mam zamiaru jednak nękać Was obliczeniami i matmą, której nie lubicie. Specjalnie dla Was arkusz, dzięki któremu wszystkie wyliczenia zostaną przerzucone na te sprytne profesorki w komputerach. Zobaczcie tylko co i gdzie należy wpisać aby otrzymać dane, do narysowania Waszej kolistej spódniczki.

Kliknij na obrazek aby pobrać arkusz kalkulacyjny.

Co wpisać do tabelki? Tylko te trzy dane, które omówiliśmy już wcześniej, Czyli długość górnego łuku naszej spódnicy, a dokładniej części będącej kołem lub wycinkiem koła. Kąt z jakiego chcemy wykonać nasz wycinek koła oraz długość spódnicy, a dokładniej wysokość naszej części stanowiącej kawałek koła.

No i po co nam to było? A po to, aby móc narysować kawałek naszego szablonu. Weź duuuży arkusz papieru i narysuj kąt o mierze wybranej i wpisanej przez Ciebie do tabelki.

alt

Następnie odczytaj wyliczone r oraz R. Narysuj dwa łuki o takich promieniach.

alt

I gotowe!. Pomiędzy ramionami kąta a dwoma łukami powstała forma naszej spódniczki a dokładnie jej połowa. Tak bowiem przyjęło się w krawiectwie, iż konstruujemy pół tyłu, pół przodu lub jedną nogawkę spodnii, zakładając, że druga strona człeka jest symetryczna. Jeśli więc będziesz wycinać za pomocą tej formy spódnicę z tkaniny dodaj dodatki na szwy i podłożenie oraz złóż tkaninę na pół. Potrzebujesz bowiem dwie takie części.

alt

A jeśli coś wyda Ci się niejasne pytaj, z przyjemnością pomożemy stworzyć ten szablon.

100% (2 głosy)
32044 wyświetlenia

Komentarze

Joanna205
#66 Joanna205 2016-02-07 11:19
[quote name="kasiakropkazet"]A co jeśli chcę zrobić spódnicę na gumce, która ma być w talii (jak na papaverovym drugim zdjęciu), a matematyka podpowiada mi, że jeśli w pasie mam 75 cm, a w biodrach 95 to spódnica nie przejdzie przy zakładaniu...?[/quote Nie czaje o co Tobie chodzi, przecież po to się wszywa gumę aby zebrać nadmiar spódnicy w pasie która spokojnie przechodzi przez biodra.
kasiakropkazet
#65 kasiakropkazet 2016-02-07 11:00
A co jeśli chcę zrobić spódnicę na gumce, która ma być w talii (jak na papaverovym drugim zdjęciu), a matematyka podpowiada mi, że jeśli w pasie mam 75 cm, a w biodrach 95 to spódnica nie przejdzie przy zakładaniu...?
AnaMeRySzery
#64 AnaMeRySzery 2015-11-23 22:48
Fortuna kołem się toczy :D
papavero
#63 papavero 2015-09-11 23:50
Cytuję Joanna.palko:
Witam, a jak obliczyć r i R bez użycia arkusza kalkulacyjnego, tylko ręcznie? Jaki jest wzór? Bardzo proszę o odpowiedź :)

Te wzory powinny pomóc http://matematyka.pisz.pl/strona/474.html
Joanna.palko
#62 Joanna.palko 2015-09-11 22:40
Witam, a jak obliczyć r i R bez użycia arkusza kalkulacyjnego, tylko ręcznie? Jaki jest wzór? Bardzo proszę o odpowiedź :)
olczi
#61 olczi 2014-12-23 14:42
Dzięki papavero :)
papavero
#60 papavero 2014-12-23 14:19
Cytuję olczi:
A co by było, gdyby skroić spódnicę z półkola, ale do obwodu talii dodać z 20 cm na przymarszczenie? Wtedy miałaby na dole fałdy jak klasyczna szyta z koła, a w pasie miałaby więcej objętości? :-)

Tak, będzie przymarszczona w talii o te 20 cm.

Ta jest taka //papavero.pl/wykroje-do-pobrania/1144-1144
olczi
#59 olczi 2014-12-23 13:14
A co by było, gdyby skroić spódnicę z półkola, ale do obwodu talii dodać z 20 cm na przymarszczenie? Wtedy miałaby na dole fałdy jak klasyczna szyta z koła, a w pasie miałaby więcej objętości? :-)
kamma
#58 kamma 2014-03-04 08:46
"Co wpisać do tabelki? Tylko te trzy dane, które omówiliśmy już wcześniej, Czyli długość górnego łuku naszej spódnicy, a dokładniej części będącej kołem lub wycinkiem koła. Kąt z jakiego chcemy wykonać nasz wycinek koła oraz długość spódnicy, a dokładniej wysokość naszej części stanowiącej kawałek koła."
Jak tylko pojawił się ten artykuł, obiecałam sobie sukienkę z dołem z koła lub jego połowy. Jest wreszcie udało się znaleźć trochę czasu. Miałam trochę problemu z tabelką. Wybrałam spódnicę z 1/2 koła. Wpisałam dane: 80cm długość górnego łuku, kąt 180, długość 62 cm.
wynik: r = 12,73, R = 74,73
Problem w tym, że rysując półkole o promieniu 12,73, długość górnego łuku wyszła mi równo 40. Myślałam o wycięciu kilku żeber, ale boję się operacji. W magiczną tabelkę wpisałam połowę kąta mojej spódnicy i udało się. :)
Dzięki Papavero za te lekcje i wykroje. sprawiają mnóstwo radości i zmuszają do ruszenia głową.
Anula
#57 Anula 2013-10-17 11:31
Cytuję Kamila_Grr:
Mnie się wydaje, że ta z Dirty Dancing to może być nawet więcej niż jedno koło: Tak przynajmniej wygląda kiedy się unosi albo wisi.

Też tak zaczęłam myśleć, jak zobaczyłam jak jest przymarszczona spódnica. Ona jest naprawdę obszerna.