Tereska przedstawi nam model bluzki, którą dziś zestopniujemy. Zauważ, iż nie posiada ona ani jednego cięcia czy zaszewki zarówno z przodu jak i z tyłu. Jedyne szwy to te boczne i na ramionach. To bardzo istotna informacja, gdyż rzeczy posiadające zaszewkę piersiową czy cięcie francuskie będzie podlegało nieco innym regułom. Dokładniej wektory do przesunięcia charakterystycznych punktów będą zupełnie inne. 

Dziś nie będzie ani słowa teorii o tym, jak przesuwa się punktu oraz dlaczego tak sie robi. Aby przypomnieć sobie te ważne informacje należy przeczytać raz jeszcze dwa pierwsze artykuły z tej serii. Linki do nich znajdują się na samym dole. Dziś zakładamy, iż poniższa instrukcja będzie Wam sporo mówiła i bez problemu dzięki niej wykonać bluzkę o rozmiar większą według obwodów. Podpowiedzieć musimy tylko jak znaleźć poszczególne punkty oraz wspomnieć najważniejszą rzecz dotyczącą tych wektorów.

Kliknij na obrazku aby go powiększyć

Powyższy przepis mówi, jak otrzymać bluzkę o rozmiar większą według obwodów. Spójrzmy więc na jeden z wektorów.  Mówi on, iż punkt charakterystyczny należy przesunąć o 0,5 cm w górę oraz 0,4cm w prawo. Wszystkie wektory wyrażone są w centymetrach.

 

Wiemy więc już w jakich jednostkach się poruszamy, patrząc na schemat wiemy o ile przesunąć każdy charakterystyczny punkt, tylko jak dokładnie znaleźć te punkty w naszej bluzce? Otóż w tym przypadku to banalnie proste. Na schemacie dopisane zostały miejsca, w których trzeba umieścić nasze punkty charaktersystyczne, które mogą Wam sprawić problem. Te na końcach ramienia czy na środku dekoltu znaleźć jest prosto, o pozostałych należy zapamiętać tylko kilka wskazówek.

Kliknij na obrazku aby go powiększyć

Jeśli znajdziesz już te punkty, które znajdują się w talii oraz biodrach pozostaje jeden, który zazwyczaj na szablonie oznaczony nie jest. Na powyższym schemacie oznaczyliśmy go roboczo terminem "Największa wypukłość" aby pomóc w jego poszukiwaniach. Najprościej jest bowiem sobie wyobrazić, iż na paszce z przodu jest to najdalej w lewo wysunięty punkt a na paszce tyłu najdalej wysunięty w prawo. Postaraj się je odszukać dokładnie. Teraz możesz wykonać już większe i mniejsze rozmiary według obwodów.

 

Poprzednie lekcje dotyczące stopniowania odzieży znajdziecie w następujących artykułach:

Stopniowanie odzieży czyli jak zmienić rozmiar wykroju. Akt 1 - spódnica.

Stopniowanie odzieży czyli jak zmienić rozmiar wykroju. Akt 2 - spódnica.