To, co przedstawimy Wam dzisiaj będzie bardzo proste do przyswojenia. Dlatego postarajcie się przetrwać z nami i przebrnąć przez odrobinę teorii. Na początek ustalić musimy czym tak naprawdę są obłożenia. Obłożenia, skrojone najczęściej oddzielnie, to części wycięte z materiału niezbędne do wykończenia podkrojów dekoltu czy pach. Obłożenia mogą również zostać skrojone w całości z elementem, który powinien zostać nimi pięknie wykończony. Na poniższym rysunku widzimy górę szarej sukienki oraz białe obłożenia, którymi wykończone zostaną dekolt oraz pachy.

Oddzielne kawałki zostają ze sobą zszyte w taki sposób, aby dekolt i pachy zostały pięknie wykończone. Widoczne jest to na pierwszym zdjęciu, na drugim widzimy lewą stronę odzieży.

Aby przyszyć obłożenia należy na początek przygotować odpowiedni szablon. Otrzymamy go na podstawie szablonu sukienki czy bluzki, która wymaga przyszycia tego elementu. Dziś o obłożeniach widocznych na poniższym rysunku. Każda krawędź w naszej odzieży zostanie wykończona osobnym elementem. O obłożeniach takich jak te na zdjęciach powyżej opowiemy w kolejnych odsłonach tej serii.

Oto jak należy zabrać się, za przygotowanie stosownego szablonu. Na początek rysujemy przerywaną linię w odległości około 4-5 cm od krawędzi, która ma zostać wykończona obłożeniem. Na poniższym rysunku narysowano czerwone linie pomocnicze, które pomogą nam przygotować obłożenia dekoltu oraz pachy. Czy już widzicie zarys naszych obłożeń? Tak tak, to obszar pomiędzy liniami pomocniczymi a dekoltem czy pachą.

Na początek zabierzemy się za obłożenia, które wykorzystać należy w odzieży bez podszewki. Na poniższym rysunku różowe obłożenia zostały utworzone na podstawie powyższego schematu. Widać jednak, iż zostały nieco skrócone i nie sięgają aż do ramion. Również pod pacha zostały troszkę zmodyfikowane. Spojrzyj na rysunek a zobaczysz o ile dokładnie zostały zmniejszone w stosunku do szablonu wyjściowego. Kliknij na rysunek aby go powiększyć.

 

Kolejne obłożenia to te, które wykonujemy w odzieży z podszewką. Czy widzisz różnicę na pierwszy rzut oka? Zostały inaczej zmodyfikowane przy ramionach. Nie zostały bowiem ścięte całe a jedynie przy linii dekoltu oraz linii pachy. Różnica jest niewielka, jednak bardzo istotna. Czy teraz już wiesz, jak samodzielnie wykonać obłożenia do swojej sukienki?

Na koniec słów jeszcze kilka na temat wartości liczbowych podanych na schematach. Podano dokładnie ile zmodyfikować szablon w konkretnych miejscach. Nie jest jednak tak, iż te wartości bedą odpowiednie do każdej tkaniny. W związku z tym, iż nie da się zagwarantować, że wartości te będą słuszne w każdym przypadku, należy zawsze wykonać próbę. Szyjąc pojedyncze egzemplarze warto wycinać ostrożniej i mniej a dopiero przy zszywaniu elementów pozbyć sie nadmiaru. Jeśli szyjecie dwie sukienki z tego samego materiału, można już po uszyciu pierwszej nanieść poprawki na obłożenia a przy krojeniu drugiej zaufać swojemy doświadczeniu. Pamiętajcie również dodać dodatki na szwy.

Poszczególne artykuły z tej serii znajdziesz tutaj:

Przygotowanie obłożeń część I.

Przygotowanie obłożeń część II.

Przygotowanie obłożeń część III.