Kto poznaje szablon? To nasza biuściasta bluzeczka z tego artykułu z wykrojami do pobrania. Nie powstała bez przyczyny w takim kształcie. Ma ona na celu pokazać Wam, że czerwony trójkąt na Tereskowej bluzce można zamienić na zaszewkę a nawet na dwie. Oto Tereska w swoim modelu oraz forma przodu naszej bluzki. A tak na marginesie, czy wiecie czym się różni szablon od formy?

 

altalt

No dobra, raz jeszcze przyjrzyjmy się formie. Pozbyliśmy się z szablonu dodatków na szwy i podłożenia i otrzymaliśmy wspomnianą formę. W papaverowym modelu ten trójkąt należy wykroić osobno i zszyć z przodem. Tak więc przód bluzki składa się dokładnie z trzech elementów - dwa trójkąty po bokach i reszta bluzki. A co jeśli chcielibyśmy mieć zwykłą zaszewkę lub dwie?

alt

Aby przekształcić naszą formę na model z zaszewką należy złączyć oba powyższe elementy w jeden. Przykładamy mały czerwony element do dużego czarnego tak, aby stykały się na środku biustu - czubeczek czerwonego trójkąta i róg wyciętego kawałka w dużym czarnym elemencie. Czyli ważne aby stykały się tym punktem, a co z resztą? Jak powinien być położony czerwony element? Spójrz na poniższy obrazek i wybierz prawidłową odpowiedź. Zastanów się dlaczego akurat wybrałeś/-aś konkretną odpowiedź i przejdź dalej?

alt

Ciężko było wybrać tę prawidłową? Oto ona. Ten sam rysunek co powyżej? Ależ to nie jest błąd, każda z możliwości jest prawidłowa. Natomiast od tego, jaki wariant wybierzesz uzależniony jest model, który otrzymasz. Pierwsze dwie możliwości prowadzą do stworzenia bluzki z jedną zaszewką. Ostatni wariant to dwie zaszewki.

alt

Ostatni wariant to dwie zaszewki, jedna biegnąca od pachy w kierunku środka piersi, druga to zaszewka piersiowa. I taki właśnie przeanalizujemy dziś. Dwa pozostałe po dzisiejszych rozważaniach będą banalnie proste do samodzielnego wykonania w domu.

alt

W tym kroku nie stało się nic ciekawego. Pomalowane zostały wszystkie linie na czarno. Mamy sklejone w naszym rogu oba kawałeczki. Widzisz, że powstały dwie zaszewki? Oczywiście raczej nikt nie chciałby tego tak zostawić. Dwie zaszewki zbiegające się dokładnie na środku piersi nie wyglądałyby korzystnie.

alt

Potrzebujemy skrócić nasze zaszewki. Czerwonymi liniami zostały namalowane nowe ramiona zaszewek. Zauważ, iż będą one zbierały dokładnie tyle samo, zmienił się jedynie kształt zaszewek.

alt

Wymazujemy niepotrzebne linie w taki sposób, aby pozostały nasze skrócone zaszewki. W ten sposób otrzymaliśmy forme naszej bluzki.

alt

Dorzucamy dodatki na szwy, podłożenia i złożenia zaszewek. Z takim szablonem możemy zabrać się, za szycie naszej bluzki z wymodelowaną zupełnie inną zaszewką niż w oryginale.

alt

A dlaczego artykuł nosi tytuł sugerujący przenoszenie zaszewki piersiowej? Dlatego, że nasza bluzka została przygotowana na początek z zaszewką piersiową, potem odcieliśmy od niej kawałek zaznaczony na czerwono i tak powstała poniższa forma na obrazku po prawej. 

alt   alt

Jeśli więc rozpoczniesz swoją pracę z taką formą, na której będzie znajdowała się tylko zaszewka piersiowa, odetnij ten czerwony kawałek w miejscu,  w którym powinna powstać nowa zaszewka.