Podczas szycia miarowego warto wstrzymać się chwilę z wykrojeniem stójki z materiału. Dopiero po przymiarce jesteśmy pewni, jakiej dokładnie długości będzie podkrój, do którego mamy wszyć stójkę. Mierzymy dokładnie od środka tyłu aż do środka przodu cały podkrój, wraz z listwą na zapięcie, jeśli przewidujemy ją w naszym modelu. Tą wartość wykorzystamy do konstrukcji naszej stójki. Stworzymy taką, która będzie idealna do naszych potrzeb.

 

No to do pracy. Rozpoczynamy od narysowania odcinka. Ten odcinek ma długość dokładnie taką, jak zmierzony podkrój na gotowej już koszuli. Na środku naszego odcinka rysujemy czerwony punkt.

Na końcu czarnego odcinka rysujemy pod kątem prosty czerwony kawałek. Jego długość odpowiada wysokości stójki. Samodzielnie należy zadecydować, jak wysoka będzie stójka a co za tym idzie, długość poniższego dorysowanego odcineczka.

W kolejnym kroku narysujemy coś zupełnie innym niż zazwyczaj kolorem. Pojawi się zielony. Nie bez powodu. Ten odcinek omówimy sobie bardzo dokładnie w komentarzach. Jesteśmy ciekawi, czy ktoś z Was zgadnie, za co on odpowiada. Zielony odcinek, w naszym przykładzie, ma długość 3 cm.

W następnym kroku łączymy nasz czerwony punkt z zielonym odcinkiem w następujący sposób.

Do uprzednio narysowanej kreski dorysowujemy czerwoną pod kątem prostym. Jej długość jest równa wysokości stójki. Wysokość stójki omówiliśmy kilka kroków wcześniej.

Czas na narysowanie góry stójki. Oba kawałki naszej nowej linii są równoległe do odpowiadających im kawałeczków dołu stójki.

Z powyższego rysunku wycinamy tylko stójkę. Na razie jest jeszcze kanciasta, jednak w kilku prostych krokach nadamy jej odpowiedni kształt.

Na początek modelujemy w miejscach, w których pojawiły się brzydkie i niepotrzebne kąty.

Tak wygładzona może zostać poddana dalszej obróbce.Oto ona bez zbędnych rogów. Ładna, nieprawdaż?

Jedyne co pozostało, to nadać kształt naszej stójce przy zapięciu. To w jaki sposób wymodelujecie ten róg, zależy tylko od Waszej fantazji i Waszego modelu.

Wymazujemy niepotrzebne linie i otrzymujemy naszą stójkę.

Aby łatwiej wszywało się ją do naszej koszuli, odmierzamy na dole stójki miejsce, w którym spotka się ze szwem na ramieniu.

No to kto nam powie, co się stanie, jak zmienimy długość zielonego odcinka? Osoby, które wiedzą, prosimy o cierpliwość, dajmy troszkę pogłówkować tym, którzy nigdy nie przygotowywali stójki.

 

Komentarze

Nivak
#9 Nivak 2013-12-04 11:31
Czy według tego wzoru można przygotować golf? Robię polarowy komin na bazie golfu.
szefowa
#8 szefowa 2012-11-09 17:32
dzięki :-)
papavero
#7 papavero 2012-11-09 17:11
Cytuję szefowa:
czy efektem końcowym tej konstrukcji jest połowa stójki ? jesli nie to czemu jest zaokrąglona tylko z jednej strony?

Konstrukcje zawsze dotyczą połowy. Zakładamy, że druga połowa jest symetryczna.

KatarzynaAnna: Dla dzieci ten odcinek powinniśmy zrobić nieco krótszy, 2 cm wystarczy.
szefowa
#6 szefowa 2012-11-09 17:09
czy efektem końcowym tej konstrukcji jest połowa stójki ? jesli nie to czemu jest zaokrąglona tylko z jednej strony?
KatarzynaAnna
#5 KatarzynaAnna 2012-10-17 15:38
a czy przygotowując stójkę do modelu dziecięcego, powiedzmy w rozmiarze 92-98, rysujemy ten zielony odcinek także długości 3 cm? czy dla dzieci przyjmuje się jakieś inne stałe?
aneta
#4 aneta 2012-10-15 23:21
fajna lekcja ,papavero :)
papavero
#3 papavero 2012-10-15 09:36
Cytuję Ignacynka:
wydaje mi sie, że gdyby zielona linia była dłuższą to stójka była by bliżej szyi,a gdyby była krótsza bedzie wtedy bardziej odstawać od szyi. Dobrze myślę?:)

Bardzo dobrze. :) Czyli wcale nie była to trudna zagadka.
Ignacynka
#2 Ignacynka 2012-10-15 09:20
wydaje mi sie, że gdyby zielona linia była dłuższą to stójka była by bliżej szyi,a gdyby była krótsza bedzie wtedy bardziej odstawać od szyi. Dobrze myślę?:)
Alpio
#1 Alpio 2012-10-15 08:32
Super! Jeszcze tylko konstrukcja kołnierza by się przydała i mogłabym w końcu uszyć piżamę mojemu synowi, bo wykrojowi koszuli męskiej dalej brakuje kołnierzyka 8)