Do naszego przykładu weźmiemy wykrój spódnicy. Dla ułatwienia mamy połowę przodu, bez zaszewki. Kolejny krok to narysowanie linii, która wyznacza kierunek naszej plisy lub kontrafałdy. Po prawej narysowane zostały trzy. Zielona, czerwona i niebieska. Narysowane zostały w zupełnie przypadkowym miejscu. Nie ma znaczenia gdzie ją umieścisz, ważne jest to, aby podobał Ci się wizualnie jej układ na modelu. Ta linia determinuje układanie się plis i kontrafałd w gotowej odzieży, pamiętaj o tym rysując je.

 Kliknij aby powiększyć.

Oczywiście przykład przeprowadzimy na jednej z powyższych linii. Wybrana została niebieska. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia dla naszego przykładu, dla każdej z powyższych linii sposób przygotowania plisy czy kontrafałdy będzie wyglądał analogicznie. W naszym przykładzie niebieska linia została po prostu wylosowana z powyższych.

Kliknij aby powiększyć.

Teraz rzecz najważniejsza, musimy zadecydować, czy wykonamy w tym miejscu plisę czy kontrafałdę. Na pierwszym obrazku dorysowana została czerwona linia. Linia ta wyznacza miejsce, do któgo sięga złożony nadmiar  materiału tworzący plisę. Na kolejnym obrazku dorysowana została zielona linia, która oznacza drugą plisę. Dwie plisy na drugim obrazku tworzą kontrafałdę.

Kliknij aby powiększyć.

 Linie na powyższych obrazkach, oznaczające szerokość naszych plis były równoległe do naszej niebieskiej linii. Tak wcale być nie musi. Raz jeszcze nasza niebieska linia oraz różne możliwości. Na pierwszej plisa jest wąska na górze a na dole szeroka. Poszerzymy w ten sposób dół spódnicy. Na drugim obrazku plisa jest wąska na dole a szeroka na górze, dzieki temu otrzymamy głęboką ozdobną plisę na górze spódnicy i wąską plisę na dole. Na trzecim obrazku na górze plisa jest szeroka na dole zbiega się z niebieską linią. Trzecia spódnica nie zostanie poszerzona na dole ani trochę.

lko41 04

Dla naszego przykładu znów musimy wybrać jeden z wariantów. Znów nie ma znaczenia który, gdyż przygotowanie plisy niezależnie od układu powyższych linii jest analogiczne. Ene due like fake i padło na środkowy.

lko41 05

Przeanalizujemy raz jeszcze jak wygląda nasza plisa. Z jednej strony naszej spódniczki będziemy widzieli tylko linię złożenia, która dzieli naszą spódnicę na dwie części. Na rysunku zostały one wyróżnione dwoma różnymi odcieniami koloru niebieskiego. Z drugiej strony będzie widoczny złożony materiał tworzący plisę, oznaczoną tutaj kolorem zielonym.

Kliknij aby powiększyć.

Tym razem zerknijmy na to w przekroju. Czy jasne jest dla Was co przedstawia ta linia? Zauważcie proszę, iż nasza plisa to granatowy kawałek spódnicy, potem zielony, potem raz jeszcze zielony a następnie jasnoniebieski kawałek spódnicy. WIdać to? Jeśli nie, koniecznie znajdź w domu coś z plisą i obejrzyj dokładnie.

lko41 09

Mamy więc cztery kawałeczki. Oto one. Teraz wystarczy już tylko poukładać je odpowiednio.

 lko41 010

Dla zobrazowania sobie naszej plisy możesz ułożyć je w taki sposób, jak będą wyglądały po złożeniu materiału. W tym celu wystarczy powyższe elementy zsunąć i ułożyć w taki sposób, iż oba zielone schowają się pięknie pod jasnoniebieskim. Na swoim szablonie, który masz teraz w kawałeczkach, możesz zastosować czar taśmy klejącej i użyć ją w dwóch miejscach złożeń....

lko41 07

... w naszym artykule po prostu pokazane zostało, jak powinny one leżeć względem siebie po rozłożeniu takiej plisy. Zauważ, iż trzeci element od lewej strony został odwrócony, tak jakbyśmy rozłożyli tkaninę z plisą.

lko41 8

 

A co w przypadku, kiedy potrzebujemy przygotować kontrafałdę? Nic prostszego jak dorzucić drugą plisę z drugiej strony, i gotowe! Teraz możesz wykonać plise lub kontrafałdę w wymarzonym miejscu o wyśnionej głębokości. Miłej zabawy.