W poprzednim artykule, dotyczącym wyboru odpowiedniego rozmiaru, skupiliśmy się jedynie na czysto technicznym aspekcie. Zmierzyliśmy modelkę, porównaliśmy odpowiednio z tabelą (przypominam, obówd pod biustem to podstawa!) a następnie uznaliśmy wspólnie, że dla naszej modelki ze zdjęcia najlepszy rozmiar to 38-XY. Niesamowite rozmiary warto prześledzić raz jeszcze, jeśli tylko zapomnisz jak należy wybrać swój idealny. Tym razem opowiem o tym, że nie każdą rzecz można kroić z raz wybranego rozmiaru bez chwili zastanowienia. Spójrz proszę raz jeszcze na tą sukienkę. Uszyta została z bardzo stabilnego materiału. Sztywny denim nie naciąga się ani odrobinę. Na słowo musisz mi uwierzyć, że modelce było wygodnie w tej sukience.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Gdy modelka ubrała tę sukienkę, stwierdziła, że ta jest najszersza. Dała się nabrać. Sukienka została uszyta z tego samego rozmiaru. A dlaczego wygląda tak żałośnie w porównaniu do powyższych zdjęć? A to dlatego, że została uszyta z dzianiny. A dokładnie ze ściągacza, jaki widujemy w dresowych bluzach czy spodniach. Sukienka jest wielka, szeroka, luźna i wisi na modelce smętnie. A przecież to ten sam rozmiar. Dokładnie ten sam. Uszyty przez tą samą osobę, więc nie może być mowy o tym, że to jakiś przypadek. Dzianinowa sukienka wygląda na kilka rozmiaów większą. Różnica pomiędzy bardzo rozciągliwą dzianiną a sztywną tkaniną jest ogromna. Ale przecież pomiędzy tymi dwoma materiałami jest szereg innych, z których można skroić ten sam model. Jaki będzie efekt? To zależy od tego, jakie właściwości będzie miał materiał. Jeśli skroimy z denimu z odrobiną elastanu, rozmiar 38XY może okazać się, nieco za duży. A jeśli tego elastanu będzie bardzo dużo... wtedy warto przemyśleć rozmiar 36XY, czyli o jeden mniejszy. Jeśli tą samą sukienkę uszyłabym z punto, czyli dzianiny bardziej stabilnej niż ściągacz, wisiałaby na modelce znacznie mniej. Czy rozumiesz różnicę, którą chcę opisać? Czu czujesz, że wybór rozmiaru zależy również od materiału, który pragniesz skroić? Jeśli nie, to poniżej przedstawię jeszcze kilka pomocniczych zdjęć.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Zerknijmy wspólnie na powyższe sukienki. Oto modelka widoczna przodem w dwóch sukienkach uszytych dokładnie z tego samego rozmiaru. W jednej wygląda pięknie i kobieco, w drugiej prezentuje się jak kwadratowy klocek. Pomijam tutaj kwestię tego, że czasem chcemy ubrać coś luźnego. Dlatego, że o wyborze odpowiedniego rozmiaru do uszycia luźniejszych strojów, a nie za dużych, opowiem innym razem.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Jeden rozmiar do dzianiny?

Na poniższych zdjęciach widzimy dwie modelki o tym samym wzroście. Ubrane dokładnie w tą samą koszulkę. Dziewczynki mają jednak inne obwody. To jest pierwszy powód, dla którego papaverowe rozmiary dziecięce nie ograniczają się jedynie do wzrostów. Do każdego wzrostu przypisanych jest siedem rozmiarów według obwodów. Tak aby chudsze i grubsze dzieciaczki mogły czuć się swobodnie w swoich nowych rzeczach. A mamusie miały mniej problemów przy wyborze odpowiedniego rozmiaru. Nie jest to jedyny powód.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Spójrzmy na naszą najnowszą modelkę, która już lubi pozowanie. Ubrałam ją w bardzo nieszczęśliwy rozmiar, specjalnie dla Was. Oto koszulka w rozmiarze M. Jest stanowczo za mała. Opięta, niewygodna, ciągle podnosiła się do góry. Dziewczynka nie czuła się w niej najlepiej. To chyba jasne, dlaczego. T-shirt uszyty został z niezbyt rozciągliwej białej dzianiny.  Ciężko się w tym ruszać a co dopiero tańczyć, skakać i grać w piłkę. Czy to oznacza, że rozmiar M można sobie darować w przypadku tej dziewczynki?

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Oto sukienka uszyta na bazie tego samego szablonu. Została jedynie odrobinę skrócona. Do dołu doszyłam bardzo dużo falbanek, które utworzyły piękną sukienkę. Sukienka jest wygodna, nie opina ciała modelki. Jest w sam raz. Spójrz proszę na rękawy, wydają się być szersze. W koszulce opinały rączki, w sukience widoczny jest w tym miejscu luz. A to tylko inna dzianina. A gdybym wybrała jeszcze inną, mielibyśmy jeszcze inną sytuację. Czy teraz widzisz, jak ważny jest wybór rozmiaru w połączeniu z materiałem, który chcemy skroić?

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Wróćmy do chudego szczypiorka. Koszulka w rozmiarze M pasowała na tę dziewczynkę jak ulał. Dlatego wiedziałam, że uszycie sukienki w rozmiarze M na tą osóbkę, będzie przesadą. Wybrałam rozmiar XXS. Zanim jednak przejdziemy do sukienki, chciałabym, abyśmy spojrzeli na koszulkę w tym rozmiarze. Już na zdjęciach wygląda na dość małą. Modelka nie skarżyła się na swobodę ruchów, ale zapytana o to którą by wybrała, od razu stwierdziła, że ta troszkę większa (M-ka) była wygodniejsza.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

A teraz sukienka, którą uszyłam na podstawie rozmiaru XXS dla mojej modelki, która tak naprawdę wymiary ma w środku tabeli rozmiarów, a dokładnie gdzieś pomiędzy S a M. Sukienka uszyta z rozmiaru XXS wcale nie jest opięta. Można rzec, że jest nawet dość luźna. Modelka czuła się w niej doskonale, dlatego śmiem twierdzić, że jest to jednak rozmiar idealny. Moje modelki, po tylu sesjach, dokładnie wiedzą, co należy ocenić. Tutaj rozmiar został zaakceptowany.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Wnioski

Wybór rozmiaru zależy w ogromnej mierze od tego, z czego będziemy szyć nową odzięż. Pamiętaj, że musisz przemyśleć, jaki rozmiar będzie dobry myśląc o konkretnym materiale. Wiem, że jest to trudne na początku. Na pewno przytrafią Ci się wpadki. Z czasem nauczysz się tej sztuki, obiecuję. Wystarczy popsuć coś kilka razy, a raczej trzeba popsuć coś kilka razy, aby się tego nauczyć. Czasem te wpadki będą drastyczne, a nowa rzecz zostanie przez Ciebie wyrzucona. Innym razem otrzymasz po prostu lużniejszą rzecz, która nie będzie wyglądała źle na sylwetce. Ale to też będzie dobra lekcja, jeśli coś wyjdzie nie do końca tak dopasowane, jak Twoje początkowe wyobrażenie.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Rozmiary dziecięce, które na papavero mają oprócz podziału na wzrosty również różne szerokości według obwodów, pozwalają wybrać tak dopasowaną odzież, jak tego oczekujesz. Na bazie jednego szablonu możesz więc przygotować nie tylko odzież dla różnych dzieci, tych chudszych i tych grubszych. Szyjąc dla jednego dziecka możesz korzystać z jednego szablonu wybierając odpowiedni rozmiar do konkretnego materiału. Masz więc taką samą swobodę wyboru materiału, jak w przypadku dorosłych modeli, gdzie manewrując rozmiarem możemy szyć z rozmaitych materiałów i świadomie modelować naszą sylwetkę.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć