Na początek najważniejsze szczegóły, czyli zmiany w stosunku do ubiegłorocznych edycji:

 • zajęć będzie więcej, przemęczymy Was wszystkich większą ilością godzin
 • część zajęć poświęcona zostanie na konstrukcję miarową, wykonacie szablony na sylwetki wybrane przez Was. Każdy będzie mógł przeprowadzić konstrukcję na siebie lub koleżankę z grupy.
 • Wszystkie konstrukcje miarowe zostaną przeszyte do przymiarki przez naszą krawcową. Dzięki temu, każda z Was będzie mogła naocznie zobaczyć efekty swojej pracy. Na przeszytych częściach garderoby pokażemy Wam jak nanosić konstrukcyjne poprawki wynikające z niedoskonałości naszych figur, jak sprawdzić czy wszystko zostało przygotowane poprawnie i jak ewentualne zmiany poprawić na szablonach.
 • Osoby, które zdecydują się na dodatkowe zajęcia z zakresu szycia również będą musiały przygotować się na zmiany. Tym razem szyjemy tylko z wcześniej przygotowanych przez Was szablonów miarowych. Uszyjecie przynajmniej dwie rzeczy na gotowo, sukienkę i spódnicę. W zależności od Waszych umiejętności, jeśli wystarczy na to czasu, przygotujecie kolejne modele lub wykonacie dodatkowe ćwiczenia na Wasze życzenie.
 • Uszyte modele, zarówno te przez naszą krawcową jak i przez Was, posłużą nam do omówienia zagadnień konstrukcji miarowej. W związku z tym część zajęć zostanie poświęcona analizie konkretnych przypadków.

 

Spotykamy się 21.08.2014 w Sokołowsku. Pierwszego dnia zajęcia, wyjątkowo, rozpoczną się nieco później, tak aby każdy mógł spokojnie dotrzeć na miejsce. Startujemy o godzinie 12:00. Poniżej grafik naszych tegorocznych wakacyjnych zajęć. Kliknij na obrazek, aby go powiększyć.

grafik2014 01

 

Zmiany, które zostały opisane powyżej pozwolą Wam sprawdzić nabyte umiejętności. Upewnić się, iż wykonujecie szablony prawidłowo. Jednak to co jest najważniejsze, i czego nie da się nauczyć w inny sposób, to to, że zobaczycie jak wpływają luzy odzieżowe na fason w zależności od sylwetki i/lub rodzaju tkaniny. I właśnie dlatego tak ważne jest to, aby cała grupa, włącznie z tymi osobami, które szyć nie będą się uczyć, zobaczyła i omówiła wszystkie modele, które powstaną podczas sierpniowych zajęć. Te zajęcia będą nieco trudniejsze dla nas, osób prowadzących, jednak mamy świadomość tego, że będą one maksymalnie korzystne dla uczestników kursu.


Zakwaterowanie: Zapraszamy 21.08.2014 roku z samego rana.

31.08.2014 to koniec naszych wspólnych wakacji. Zapraszamy na śniadanie. Wykwaterować się należy do godziny 12:00.

 

altPlan zajęć z konstrukcji odzieży obejmuje 4 dni szkoleniowe oraz 2 dni konstrukcji miarowej. Poniżej przedstawiamy plan zajęć 4 dni teoretycznych. Na zajęciach konstrukcji miarowej wykorzystamy wiadomości z tego zakresu do przygotowania szablonów na konkretne (Wasze) sylwetki.

I.     Dzień pierwszy. Zajęcia teoretyczne.
1.    Wprowadzenie do terminologii.
2.    Omówienie sposobu pobierania miary oraz zapoznanie uczestników kursu ze standardowymi rozmiarówkami stosowanymi w przemyśle odzieżowym.
3.    Przygotowanie siatki konstrukcyjnej do pierwszego wyrobu odzieżowego – spódnicy.
4.    Konstrukcja i modelowanie spódnicy podstawowej z podszewką.
5.    Konstrukcja i modelowanie spódnicy z paskiem oraz obniżoną talią.
6.    Konstrukcja i modelowanie spódnicy z podwyższoną talią.
7.    Konstrukcja i modelowanie spódnicy z karczkiem i kontrafałdą.

II.   Dzień drugi. Zajęcia teoretyczne.
1.    Przygotowanie i omówienie siatki konstrukcyjnej do wyrobu odzieżowego na górną część ciała.
2.    Konstrukcja i modelowanie sukienki podstawowej bez rękawów z zaszewką piersiową.
3.    Sukienka odcięta w talii z cięciem francuskim.


III.    Dzień trzeci. Zajęcia teoretyczne.

1.    Konstrukcja i modelowanie koszuli damskiej z krótkim rękawem i stójką.
2.    Konstrukcja i modelowanie koszuli damskiej z długim rękawem oraz kołnierzem na stójce.
3.    Konstrukcja i modelowanie elementów ozdobnych do koszuli, bluzek i sukienek:
•    falbanki, plisy, kontrafałdy
•    żaboty
•    rękawy bufki, rękaw tulipan,
4.    Konstrukcja i modelowanie różnych rodzajów dekoltów.
•    golf, łódka,
•    dekolt amerykański
•    głębokie wycięcia odzieży na plecach

 

IV.    Dzień czwarty. Zajęcia teoretyczne.
1.    Konstrukcja i modelowanie spodni.
2.    Spodnie o obniżonej oraz podwyższonej linii talii.
3.    Modelowanie górnej części spodni:
•    spodnie z karczkiem
•    spodnie z kieszeniami
•    spodnie z paskiem
4. Rękaw – różne siatki konstrukcyjne oraz ich wykorzystanie w praktyce.

 

Lekcje szycia czyli co i jak przygotujemy. 

 • Szyjemy spódnicę i sukienkę. W ramach możliwości czasowych będziecie mogli uszyć kolejny model lub wykonać dodatkowe ćwiczenia. Ciężko jest nam z góry określić ile więcej rzeczy będzie w stanie uszyć każdy z Was, gdyż to zależeć będzie również od Waszych doświadczeń i predyspozycji do tego typu zajęć.
 • Obie rzeczy uszyte zostaną z konstrukcji wykonanych na zajęciach teoretycznych.
 • Wszystkie materiały i dodatki krawieckie będą na Was czekać na miejscu. Szyjemy zawsze wszyscy z tych samych tkanin. Jest to o tyle ważne, iż ułatwia to pracę i zorganizowanie zajęć. Dzięki temu usprawnimy czynności, które są bardzo czasochłonne i przeszkadzają w szyciu (np. ustawienia maszyn, zmiana nici na owerloku itp.)

 

Cennik wyjazdu.

Cena  pobytu to 2200 zł. Kwota ta obejmuje:

 1. Kurs konstrukcji odzieży damskiej lekkiej.
 2. Zakwaterowanie w hotelu.
 3. Wyżywienie: śniadanie oraz obiadokolacja.
 4. Wieczorna biesiada przy grillu w dniu 24.08.2014. W przypadku złej pogody nastąpi zmiana tego terminu.
 5. Piesze wycieczki po niezliczonych szlakach górskich, w tym również na Andrzejówkę.

Opłata dodatkowa za zajęcia z zakresu nauki szycia wynosi 600zł. Zajęcia te są ograniczone ilością miejsc, w tym roku będzie to grupa maksymalnie 4-osobowa. W tym przypadku decyduje kolejność zgłoszeń. 

 


Jaką wiedzę muszę posiadać, aby zapisać się na kurs? Aby się zapisać na nasz kurs nie musisz posiadać jakichkolwiek zdolności krawieckich lub umiejętności w przygotowaniu szablonów. Kurs rozpoczynamy od podstaw, dlatego z przyjemnością zapraszamy wszystkie początkujące osoby.

Czy po  kursie otrzymam jakieś zaświadczenie? Oczywiście, każdy z uczestników kursu otrzyma certyfikat jego ukończenia. Bez egzaminu końcowego się nie obejdzie, jednak egzamin jest przede wszystkim po to, aby kursanci mogli sprawdzić swoje umiejętności i omówić wątpliwości.

Do kogo jest skierowany kurs konstrukcji odzieży damskiej lekkiej? Umiejętność przygotowania szablonów okazuje się niezbędna i pomocna w kilku przypadkach, oto te najczęściej wymieniane przez naszych kursantów:

 • możliwość zmiany zawodu, kurs jest idealnym początkiem zdobycia nowych umiejętności niezbędnych na stanowisku konstruktora odzieży
 • przygotowywanie szablonów przy szyciu miarowym w pracowniach krawieckich
 • umiejętności zdobyte na kursie to idealny początek do nauki szycia oraz poprawy jakości wykonywanych rzeczy, każda krawcowa potwierdzi, iż rzeczy szyte na miarę przygotowuje się o wiele szybciej i łatwiej, jeśli konstrukcja przygotowana jest na konkretną sylwetkę

Czego się nauczę? Uczymy kroju i/lub szycia nowoczesnych strojów damskich. Wiemy jakie rzeczy lubicie nosić i taką wiedzę staramy się przekazać na naszych kursach. Porzucamy więc za szerokie, zbyt duże i męskie fasony proponowane kobietom w książkach z lat młodości naszych mam i babć i pokazujemy jak przygotować odzież na miarę dzisiejszej kobiety.  Powyżej szczegółowy program najbliższego kursu.

Gdzie kupić niezbędne przybory? Lista niezbędnych przyborów znajduje się poniżej do pobrania i wydrukowania. Wiele z niezbędnych przyborów kreślarskich znajdziesz w domu lub zwykłych sklepach papierniczych, a nawet na stoiskach z artykułami biurowymi w najbliższych supermarketach. W przypadku jakichkolwiek problemów ze skompletowaniem niezbędnych przyborów pomożemy w ich zakupie. W szczególności prowadzimy sprzedaż krzywików niezbędnych do konstrukcji form odzieżowych.

alt

Do kiedy należy się zapisać?  Aby się zapisać należy wpłacić zaliczkę w wysokości 800zł na konto ośrodka, w którym spędzimy wakacje. Przy wpłacie należy dopisać "Sokołowsko - kurs 2014 oraz swój numer telefonu". Kolejność zgłoszeń decyduje o zapisach na nasz kurs. Liczba miejsc jest ograniczona ze względu na specyfikę szkoleń.  Nie wyznaczamy ostatecznego terminu zgłoszeń, jednak w przypadku zamknięcia listy nie przyjmujemy więcej chętnych. Z wieloletniego doświadczenia możemy jednak powiedzieć, iż niestety różnie to bywa, czasem miejsca są do ostatniej chwili a czasem lista zostaje zamknięta nawet kilka dni po ogłoszeniu nowego kursu dlatego zachęcamy do szybkiej decyzji. Kurs rozpocznie się pod warunkiem zebrania minimum 7-mio osobowej grupy.

Dane do przelewu zaliczki:

Deutsche Bank PBC SA
Oddział Wałbrzych pl. Magistracki
Konto: 55 1910 1048 2402 3601 7265 0002

Właściciel: Prawosławna Parafia św. Archanioła Michała w Sokołowsku
ul. Unisławska 8 , Sokołowsko 58-350 Mieroszów

Pozostałą kwotę należy wpłacić do dnia 31.07.2014 na konto Papavero sp. z o.o. lub wpłacić gotówką na zajęciach.

Jakieś zniżki dla grup? Ależ oczywiście, że tak. Nawet dla grup dwuosobowych. Za każdą osobę, którą "zmusisz" na nasz kurs w tym samym terminie co Ty, otrzymasz 10% zniżki. (Maksymalna kwota udzielanego rabatu to 50%).

Osoby towarzyszące. Możesz zabrać całą swoją rodzinę lub wszystkich znajomych. Doba z wyżywieniem kosztuje 75 zł/osobę. Zadzwoń bezpośrednio do ośrodka, aby zarezerwować miejsca dla swoich przyjaciół. Kierownik ośrodka, Rafał Dzimira tel.667991704, odpowie na wszystkie Twoje pytania związane z hotelem.

Komentarze

chiboogi
#38 chiboogi 2014-08-31 12:01
Agnieszko i Aniu W. dziękuję Wam za świetny kurs i za wszystko czego się od Was nauczyłam (za dwusieczną i styczną też ;-) ), a wszystkim Wam dziewczyny dziekuję za wspaniałą, przyjacielską atmosferę na i po zajęciach, rodzinną atmosferę ośrodka, za wspólne wieczorne posiadówy, wypady "za granicę" i do Wałbrzycha :P Będę ten czas wspominać miło i często, bo było naprawdę fantastycznie :lol: Buziaki :-)
chiboogi
#37 chiboogi 2014-08-24 21:28
Cytuję Agusia:

Ale Zochy w skarpetach :lol: no ale wyszły wam cud-miód-malina :-)
Agusia
#36 Agusia 2014-08-24 21:21
papavero
#35 papavero 2014-08-13 22:41
Moje drogie Panie, czy ktoś jest chętny do wspólnej podróży z Krakowa, jedna z Was samotnie będzie przemierzać kraj, może zabrać. Sobie cytat pozwolę wkleić.

gdyby któraś z Pań była z okolic Krakowa lub w ogóle małopolski, chętnie ją zabiorę, musiałaby tylko dojechać do Alwerni lub Chrzanowa :)
chiboogi
#34 chiboogi 2014-07-25 13:27
Cytuję papavero:
Cytuję chiboogi:
Ja dziś odebrałam zamówione krzywiki. Ale powiedz papavero czy one mają być takie gigantyczne? Ten w kształcie łezki ma dł. ok 60cm, a ten w kształcie łyżwy ok 80 cm. Jakoś sobie je mniejsze wyobrażałam :P może coś poknociłam przy zamawianiu? Ale pisało "krawieckie"... ;-)


A jak modelujemy bok spodni, albo kliny w długaśnej spódnicy to elementy nie są gigantyczne przypadkiem? ;-)

Noooo.... hmmmm.... chyba tak :D tylko że ja wcześniej z krzywikami krawieckimi nie miałam do czynienia :P a te ze sklepu papierniczego są takie jakby ciut mniejsze :D ;) Obiecuję poprawę, nie będę się dziwić rzeczom oczywistym ;)
papavero
#33 papavero 2014-07-24 19:00
Cytuję chiboogi:
Ja dziś odebrałam zamówione krzywiki. Ale powiedz papavero czy one mają być takie gigantyczne? Ten w kształcie łezki ma dł. ok 60cm, a ten w kształcie łyżwy ok 80 cm. Jakoś sobie je mniejsze wyobrażałam :P może coś poknociłam przy zamawianiu? Ale pisało "krawieckie"... ;-)


A jak modelujemy bok spodni, albo kliny w długaśnej spódnicy to elementy nie są gigantyczne przypadkiem? ;-)
chiboogi
#32 chiboogi 2014-07-24 01:47
Ja dziś odebrałam zamówione krzywiki. Ale powiedz papavero czy one mają być takie gigantyczne? Ten w kształcie łezki ma dł. ok 60cm, a ten w kształcie łyżwy ok 80 cm. Jakoś sobie je mniejsze wyobrażałam :P może coś poknociłam przy zamawianiu? Ale pisało "krawieckie"... ;-)
papavero
#31 papavero 2014-07-14 09:57
Cytuję Agusia:
Cytuję papavero:
Cytuję Agusia:
Cytuję Agusia:
Czy mogłabym zamówić pełen zestaw krzywików krawieckich?

O której godzinie można stawić się w hotelu w dniu rozpoczęcia kursu? Przyjeżdżam z rodziną i nie ukrywam, że czeka mnie jazda w nocy, bo jedziemy z północy Polski. Muszę więc zaplanować o której godzinie najlepiej wyjechać z domu. Kochane, czy będziecie miały dla mnie pełen zestaw krzywików. Zapłacę na miejscu po przyjeździe.
Już nie mogę się doczekać wyjazdu.
Pozdrawiam
Agnieszka

Krzywiki oczywiście tak.

Co do godziny przyjazdu, to jeśli to będa wczesne godziny poranne nie powinno być problemu. ALe jeśli środek nocy to muszę zapytać, czy ktoś Wam otworzy. Proszę powiedz o której mniej więcej planujecie być.

Myśle, że będzie to około 7-8 rano lub trochę później w zależności od warunków na drodze.Z taką godziną nie będzie problemu. Dla pewności powiadomię ośrodek, że będziecie z rana.
Agusia
#30 Agusia 2014-07-13 20:36
Cytuję papavero:
Cytuję Agusia:
Cytuję Agusia:
Czy mogłabym zamówić pełen zestaw krzywików krawieckich?

O której godzinie można stawić się w hotelu w dniu rozpoczęcia kursu? Przyjeżdżam z rodziną i nie ukrywam, że czeka mnie jazda w nocy, bo jedziemy z północy Polski. Muszę więc zaplanować o której godzinie najlepiej wyjechać z domu. Kochane, czy będziecie miały dla mnie pełen zestaw krzywików. Zapłacę na miejscu po przyjeździe.
Już nie mogę się doczekać wyjazdu.
Pozdrawiam
Agnieszka

Krzywiki oczywiście tak.

Co do godziny przyjazdu, to jeśli to będa wczesne godziny poranne nie powinno być problemu. ALe jeśli środek nocy to muszę zapytać, czy ktoś Wam otworzy. Proszę powiedz o której mniej więcej planujecie być.

Myśle, że będzie to około 7-8 rano lub trochę później w zależności od warunków na drodze.
papavero
#29 papavero 2014-07-11 21:53
Cytuję Agusia:
Cytuję Agusia:
Czy mogłabym zamówić pełen zestaw krzywików krawieckich?

O której godzinie można stawić się w hotelu w dniu rozpoczęcia kursu? Przyjeżdżam z rodziną i nie ukrywam, że czeka mnie jazda w nocy, bo jedziemy z północy Polski. Muszę więc zaplanować o której godzinie najlepiej wyjechać z domu. Kochane, czy będziecie miały dla mnie pełen zestaw krzywików. Zapłacę na miejscu po przyjeździe.
Już nie mogę się doczekać wyjazdu.
Pozdrawiam
Agnieszka

Krzywiki oczywiście tak.

Co do godziny przyjazdu, to jeśli to będa wczesne godziny poranne nie powinno być problemu. ALe jeśli środek nocy to muszę zapytać, czy ktoś Wam otworzy. Proszę powiedz o której mniej więcej planujecie być.