Zacznę od konkretów. Czyli terminy i cena. Koszt uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu to kwota 1400zł brutto. Zajęcia odbędą się w następujące dni, każdy to 8h zegarowych nauki, z małymi przerwami na złapanie oddechu. Oto weekendy, w które się spotkamy:

  1. 7-8 listopada 2015
  2. 21-22 listopada 2015
  3. 5-6 grudnia 2015
  4. 9-10 stycznia 2016

Każdego dnia spotykamy się o godzinie 8:00 a zajęcia kończymy o godzinie 16:00. Miejsce szkolenia to sala szkoleniowa w budynku NOT-u przy ul. Piłsudskiego 74 we  Wrocławiu. W pobliżu budynku znajdzie się sklep spożywczy w razie większych potrzeb. Natomiast w sali szkoleniowej zapewnione będziemy mieli gorącą herbatę, kawę.

Zgłoszenia proszę kierować na adres papavero@papavero.pl. Aby się zapisać należy wpłacić zaliczkę w wysokości 400zł na nasze konto firmowe. Resztę należności należy uiścić przed pierwszymi zajęciami, przelewem lub gotówką na zajęciach. Grupa musi składać się z minimalnie 7 osób, maksymalnie 13, kolejność przyjmowania na kurs wyznaczy termin wpłacenia zaliczki. Pozwolę sobie odpowiedzieć na najczęściej przy kursach zadawane pytanie, czyli do kiedy można się zapisać. Czasem grupa zbiera się w ciągu tygodnia od ogłoszenia terminu, czasem do ostatniej chwili są miejsca, nie mogę określić terminu, jedynie maksymalną wielkość grupy.

Zachęcam do przeczytania programu zajęć. Materiału będzie dużo. Zajęcia będą prowadzone w taki sposób, aby osoby, które nigdy nie miały styczności z konstrukcją, mogły się odnaleźć bez problemu.  Jeżeli ktoś nigdy nie szył i nie wie jak wyglądają formy/szablony odzieżowe, jak wygląda tył a jak przód bluzki, bardzo proszę przy zgłoszeniu napisać mi o tym, przygotuję pomoce, które będą bardzo obrazowe i pozwolą nam szybko przejść ten etap.

Uczestnictwo w wybranych zajęciach. W przypadku zainteresowania tylko wybranymi zajęciami, bardzo proszę o kontakt. Istnieje możliwość uczestnictwa tylko na części zajęć. Proszę o takie zapytania jeszcze przed rozpoczęciem kursu, w celu ustalenia szczegółów. Do niekórych zajęć jest niezbędna wiedza z poprzednich dni, dlatego takie ustalenia są niezbędne dużo wcześniej. Uczestnictwo w pojedynczych dniach będzie możliwe jedynie w przypadku niepełnej grupy.

Zadania domowe i ilość pracy na zajęciach. Tak, będę zadawała zadania domowe. Jeśli ktoś ich nie odrobi, to trudno, nie przewiduję kar. Zadania domowe będą jednak bardzo istotnym elementem przyswajania wiedzy. Samodzielne zmierzenie się z informacjami dotyczącymi konstrukcji ma na celu wyłapanie tego, co danej grupie sprawia problem. Dzięki pytaniom, które rodzą się podczas samodzielnej pracy w domu, odkrywamy to, na co musimy zwrócić szczególną uwagę, i co należy powtórzyć na zajęciach. Pracy na zajęciach będzie bardzo dużo, informacji również. Dlatego sprawdzenie w domu, na spokojnie, tego co zrozumieliśmy a co wymaga powtórki, jest niesamowicie ważną kwestią w procesie nauki. Plan naszych zajęć, pomimo, a raczej dzięki usunięciu z grafika łatwiejszych elementów jak spódnica, jest dość ambitny. Zamierzam uzbroić Was w bardzo fachową wiedzę. Postaram się, aby zajęcia, pomimo ogromu wiedzy, były przyjemne i miłe w odbiorze całej masy wiedzy.

Raz jeszcze o poniższym programie. Nastawiony jest na to, aby bardzo rzetelnie i dokładnie omówić sukienki i żakiety. Pomijamy spódnice, ale zapewniam Was, że po takiej porcji wiedzy, przeczytanie artykułu na stronie, dotyczącego konstrukcji spódnicy, będzie dla Was czystą przyjemnością i łatwizną. Dlatego postanowiłam tym razem pominąć ten etap na rzecz góry naszego ciała i szablonów dotyczących sukienek, żakietów, a przede wszystkim ujęcia wad postawy w przygotowaniu siatki konstrukcyjnej. Poniższy obrazek to spis rzeczy niezbędnych do przyniesienia ze sobą na zajęcia. A w komentarzach/e-mailach/telefonach zachęcam do pytań. Postaram się odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości.

Kliknij aby powiększyć

Pierwszy dzień nauki. Przygotowania i siatka.

Początek zajęć poświęcimy na ważne aspekty, które wpływają na jakość wykonywanych szablonów odzieżowych. Nauczymy się zdejmować miarę i korzystać z tabel rozmiarów standardowych. Zapoznamy się ze sposobami kwalifikacji naszych sylwetek do tych mniej lub bardziej typowych na podstawie pobranych wymiarów. Wszystko po to, aby w dalszej części kursu móc przygotować siatki na konkretne żywe sylwetki.

Dzień pierwszy to również pierwsza siatka konstrukcyjna. Aby ułatwić pracę, pierwsze siatki, w tym również ta, zostaną przygotowane na standardowe rozmiarówki. Pierwsza siatka konstrukcyjna będzie wstępem do odzieży bez zaszewki. Taka siatka będzie bardzo dobrą podstawą do przygotowania wszelkich dzianinowych modeli, które nie wymagają i nie zakładają umieszczenia na nich jakichkolwiek zaszewek. Będą to wszelkiego rodzaju T-shirty, damskie bluzki czy sukienki. Poniżej przykłady odzieży, które oparte są właśnie na takiej siatce konstrukcyjnej. To tylko przykłady. Na zajęciach przygotujemy klasyczny T-shirt. Oczywiście zajmiemy się również produkcją rękawka dzianinowego, a dokładniej przygotowaniem formy na taki element.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Drugi dzień nauki. Sukienka z zaszewkami.

Sukienka z zaszewką na pewno brzmi banalnie. Ale jest to bardzo ważna część naszych zajęć. W ten dzień rozpoczniemy pracę nad przyswojeniem ogromnej ilości wiedzy. Tak, siatka z zaszewką piersiową będzie nam towarzyszyć przez trzy dni. Nie ukrywam, że nauki przy niej jest naprawdę sporo. Ale zajęcia przygotowane zostały tak, abyśmy powtórzyli całość trzykrotnie, rysując od początku naszą siatkę trzy razy. Po raz pierwszy w ten właśnie dzień. Każdy kolejny rozpoczniemy od tej samej siatki z pewnymi modyfikacjami wynikającymi ze specyfiki kolejnej części materiału. Tyle razy powtórzona siatka, przy odrobinie zapału, nie może nie być zrozumiała lub zapamiętana.

Nauczymy się przygotowywania formy rękawów. Zapoznamy się ze sposobem na przygotowanie rękawa jednoczęściowego z zaszewką oraz sposobem pozbycia się jej z formy. Pozbycia się zaszewki oczywiście. Trudno jest mi przewidzieć, czy zdążymy ze wszystkimi rękawami w drugi dzień, gdyż im poświęcimy również sporo naszej uwagi. Jeśli nie w ten dzień to na pewno w ciągu kolejnych, zapoznamy się z konstrukcją rękawa dwuczęściowego do sukienki. To jednak nie koniec, omówimy sobie bardzo dokładnie główkę naszego rękawa. Rozliczymy wdanie do odpowiednich kawałków paszki w taki sposób, iż jego wszywanie będzie czystą przyjemnością. Wszystko po to, aby przygotować idealny rękaw do skonstruowanej sukienki. Doskonale wiem, jaką trudność sprawia to nie tylko hobbystom, stąd tak sporo czasu poświęconego tej kwestii.

Sukienki poniżej, pierwsza pokazana na modelce, druga jedynie w postaci schematu, pokazują to, czego się nauczymy w ten dzień. Oczywiście przygotujemy sobie sukienki z rękawami, tak jak ta czerwona, ale omówimy również to, czym różnią się od tych, bez rękawów.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Trzeci dzień nauki. Sposób ujęcia wad postawy na siatce konstrukcyjnej

Poprzednie zajęcia oparte zostaną na standardowych rozmiarówkach. Trzeciego dnia przyjdzie czas na to, abyśmy zaczęli pracę z problemami żywego człowieka. Sporo kobiet odbiega od standardu. Omówimy te kwestie, które trafiają nam się w przyrodzie w przeważającej większości. W ten dzień przygotujemy siatki ujmujące takie problemy, jak np. sylwetka tęga (otyła), sporo większy biust niż przewiduje standard. Jeżeli ktokolwiek z Was szył coś dla osób, dla których standard objawia się za długim przodem lub tyłem w odzieży, (mam na myśli odcinek od szyi do talii), to dzień trzeci będzie odpowiedzią na to skąd bierze się taki problem i jak go uniknąć na szablonie. Oczywiście nie będziemy szukać rozwiązań krawieckich, mających na celu poprawę szablonów. Nauczymy się w jaki sposób należy zbudować siatkę konstrukcyjną i modele podstawowe na takie sylwetki, aby przygotowana na ich podstawie odzież  była skierowana do osób z tymi konkretnymi wadami postawy.

W ten dzień postaramy się przygotować różne siatki konstrukcyjne. Zadanie to przyswoi nam nie tylko wiedzę o nietypowych sylwetkach, ale również posłuży jako ćwiczenie utrwalające sposób przygotowania modeli podstawowych. Takie ćwiczenia utrwalające pozwolą przyswoić szerszy zakres materiału, co niewątpliwi ułatwi samodzielną pracę w domu.

Kliknij aby powiększyć

Czwarty dzień nauki. Budowa siatki konstrukcyjnej na miarę własnych potrzeb

Tutaj będzie bardzo ciekawie. Każdy z uczestników kursu przygotuje siatkę konstrukcyjną (oraz oczywiście na jej podstawie sukienkę) na konkretną sylwetkę. Na siebie, na koleżankę lub na mnie. Do wyboru, do koloru. Najważniejszy aspekt tego zadania, to zmierzenie się z żywą materią. Rozgryzienie co boli konkretną sylwetkę, jakie zasady do niej zastosować i o czym pamiętać, aby przygotować sukienkę podstawową pasującą na ciało modelki. To będzie pracowity dzień, w którym wykorzystamy CAŁĄ wiedzę z poprzednich lekcji. A dodatkowo wesprę Was nowymi wskazówkami, tyczącymi się poszczególnych problemów. Bo konstrukcja miarowa jest znacznie trudniejsza, niż konstrukcja na standardowe wymiary. Dlatego ten dzień przyniesie naprawdę wiele nowych doświadczeń, odkryjemy sporo problemów i zobaczymy, jak radzić sobie z nimi na siatce konstrukcyjnej i formie.

To nie koniec atrakcji naukowych na ten dzień. Każdy z kursantów zmierzy się z innym modelem sukienki. Na bazie przygotowanej siatki konstrukcyjnej przygotujemy kilka modeli i wspólnie je omówimy. Będzie to ciekawe zadanie, które bardzo poszerzy spojrzenie na konstrukcję i możliwości, jakie ona daje. 

Na tym etapie zakończymy pracę z sukienką. Wiadomości te, chociaż omawiać będą sukienki, wykorzystać będzie można również do damskich bluzek. Dlatego, chociaż damskich koszul teoretycznie nie ma w grafiku, poradzicie sobie z nimi samodzielnie. Materiały do stworzenia kołnierzyków czy mankietów, w razie problemów, pomogę zebrać do samodzielnej pracy.

Kliknij aby powiększyć

Piąty dzień nauki. Siatka konstrukcyjna żakietu.

Żakietu nie przygotowujemy na tej samej siatce konstrukcyjnej, która służy do budowy formy sukienki. Dlatego te zajęcia poświęcimy na przygotowanie pierwszej siatki konstrukcyjnej do żakietu oraz pierwszej formy prostego żakietu. Informacji będzie dużo, jednak uzbrojeni w wiedzę z poprzednich dni będziemy w stanie nauczyć się sztuki przygotowania szablonu na tę część damskiej garderoby.

W pierwszym żakiecie wykreślimy klasyczny kołnierz. Żakiet z takimi klapami to uniwersalna forma. Prosta i piękna, ale naprawdę pracochłonna. Nauka zajmie nam cały piąty dzień. I nie będzie to cały żakiet. Jego ostatniej części poświęcimy cały kolejny dzień. A naprawdę będzie o czym opowiadać.

Kliknij aby powiększyć

Szósty dzień nauki. Rękawy do żakietu.

Tak, poświęcę im cały dzień. Przygotowanie rękawów do żakietu jest dość proste, ale omówimy sobie szereg aspektów, które mogą przytrafić się podczas ich przygotowania. Na początek stworzymy sobie rękaw jednoczęściowy. Następnie dwuczęściowy. Dokładnie omówimy to, gdzie powinien zostać wdany, ile tego wdania być powinno i gdzie dokładnie. Przeanalizujemy możliwości jego korekty, zarówno pod względem redukcji luzu w główce jak i manipulacji szerokością rękawa. Dzięki takim informacjom będziecie mogli poradzić sobie z konstrukcją tego łatwego w przygotowaniu aczkolwiek bardzo problematycznego w idealnym dopasowaniu elementu. Przemyślana konstrukcja sprawi, że Wasze rękawy w żakietach będą nie tylko pięknie leżeć, ale będą również wygodne i ładne.

Kliknij aby powiększyć

Siódmy dzień nauki. Żakiet trzypanelowy.

Po pierwsze przećwiczymy raz jeszcze żakiet. Po drugie, nauczymy się przygotowania bardzo popularnego fasonu żakietu. Jest to model, który widzicie poniżej. A dokładnie rzecz biorąc, nauczymy się jak przygotować model, który nie posiada szwu z boku, zamiast tego na boku posiada trzeci (dodatkowy) panel. Wystarczy kliknąć na poniższy schemat, aby obejrzeć cały szablon do pobrania  z takim rozwiązaniem.

Sukienka jest elementem stroju, którym najczęściej pragniemy, za pomocą cięć i zaszewek, najdokładniej oddać walory naszej sylwetki. Żakiet jest natomiast częścią garderoby, w której zbytnie dopasowywanie nie służy na plus jego walorom estetycznym. W ten dzień nauczymy się mnipulacji zaszewką modelującą piersi. Pokażę w jaki sposób ją zmniejszyć redukując wypukłości przeznaczone na nasz biust. Pokażę również, z jakich sztuczek należy korzystać, aby przekształcić żakiet na luźniejszy, co dzieje się z tyłem i jaki ma to wpływ na wizualny wygląd żakietu. Dzięki temu nakreślimy sobie szerszą gamę modeli, które przygotować można na bazie przedstawionej konstrukcji.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Ósmy dzień nauki. Wymarzony żakiet.

To jest dzień, który wymaga najkrótszego opisu z mojej strony. W ten dzień każdy przygotuje żakiet, o jakim marzył. Na wymiary, które sam uzna za stosowne, dla modelki, która tego żakietu potrzebuje. Opis jest najkrótszy, ale pracy będę miała najwięcej. Doskonale wiem, że kursanci mają ogromną fantazję i różnorodne potrzeby. W ten dzień prześledzimy naprawdę wiele aspektów tworzenia tej części garderoby.

Kliknij aby powiększyć

100% (4 głosy)
5052 wyświetlenia

Komentarze

papavero
#40 papavero 2015-11-10 13:21
Moi drodzy kursanci. Wysłałam Wam dziś tabelę i info o tym, jaki strój obowiązuje na naszym najbliższym spotkaniu. Nie mogę znaleźć adresu e-mail jednej z Was, Agnieszko P., proszę jeśli to przeczytasz napisz do mnie.
papavero
#39 papavero 2015-11-05 16:55
Cytuję Dula:
Must learn Polish first then :roll:

It is great idea! :-)
Dula
#38 Dula 2015-11-05 16:50
Cytuję papavero:
Cytuję Dula:

But I do not understand or speak Polish. Just two or three words. Only Dutch, English, German, French, Spanish and a bit of Italian and Portugese. No chance I could follow the lessons then?

I can not speak in two languages at one time. I'm sorry, but it's impossible.

Ha ha. No, of course not, :lol: I can understand you now. I thought you had some help you to assist. Such a shame. Would have loved to come. Must learn Polish first then :roll:
papavero
#37 papavero 2015-11-03 13:19
Cytuję Dula:

But I do not understand or speak Polish. Just two or three words. Only Dutch, English, German, French, Spanish and a bit of Italian and Portugese. No chance I could follow the lessons then?

I can not speak in two languages at one time. I'm sorry, but it's impossible.
Dula
#36 Dula 2015-11-03 11:37
Cytuję papavero:
Cytuję Dula:
How much would the course be in Euro now please? Is there a nice hotel nearby, where my 7 kg Austrian pinscher dog is welcome? Do you have some good suggestion for my husband to go see and do?

350 Euro. Lessons in Polish. Wroclaw is beautiful, and full of interesting places. http://www.wroclaw.pl/en :-)


We have been in Poland before: in Wroclaw as well, but your great city only for one day. We made a roundtrip by campingcar, just after the wall fell down. Love your country very much. Really beautiful.
But I do not understand or speak Polish. Just two or three words. Only Dutch, English, German, French, Spanish and a bit of Italian and Portugese. No chance I could follow the lessons then?
papavero
#35 papavero 2015-11-03 09:29
Cytuję Dula:
How much would the course be in Euro now please? Is there a nice hotel nearby, where my 7 kg Austrian pinscher dog is welcome? Do you have some good suggestion for my husband to go see and do?

350 Euro. Lessons in Polish. Wroclaw is beautiful, and full of interesting places. http://www.wroclaw.pl/en :-)
Dula
#34 Dula 2015-11-02 21:43
How much would the course be in Euro now please? Is there a nice hotel nearby, where my 7 kg Austrian pinscher dog is welcome? Do you have some good suggestion for my husband to go see and do?
papavero
#33 papavero 2015-10-29 09:12
W przyszłym roku na wakacjach najwcześniej, Taki tygodniowy dla początkujących osób.
Anna_H
#32 Anna_H 2015-10-29 08:43
Z Londynu masz problem?! Lotow i polaczen skolko ugodno...ja sie zastanawialam czy nie przyleciec z drugiego konca swiata...
Magda
#31 Magda 2015-10-24 09:45
Witam
Czy jest w przyszłości może w planach kurs wyjazdowy tak jak pamiętam że kiedyś były ? Ja na co dzień w Londynie siedzę to już zupełnie odpada takie latanie na weekendy. Wcześniej nie skorzystałam bo mój budżet był zbyt mały, teraz chętnie bym przyjechała ale na taki tygodniowy. Będzie coś... i mam jeszcze jedną chętną koleżankę z Londynu na taki tygodniowy :-)