Konstrukcja jest banalnie trudna

Konstrukcja odzieży trudna nie jest. Ale informacji jest bardzo dużo. Problem może tkwić w tym, aby przyswoić cały ogrom prostych czynności. W przygotowaniu szablonu odzieżowego najważniejsze jest to, aby o niczym nie zapomnieć, bo może to się zemścić w najmniej oczekiwanym momencie. A najłatwiej się zapamiętuje o wszelkich drobiazgach, gdy się rozmumie, na co one wpływają i skąd się biorą.

Nasze zajęcia z konstrukcji odzieży zostały przygotowane tak, aby wszelkie informacje były podane w odpowiednim czasie. Ułatwi to ich zapamiętanie. Te, które będą istotne, powtarzane będą wielokrotnie, co zazwyczaj skutkuje tym, że powtarzam je do znudzenia a w dzień po szkoleniach brakuje mi głosu. Dosłownie. Materiał na kursie opracowany został w taki sposób, aby nauczyć Was swobodnie poruszać się po konstrukcji wskazanych modeli. Nie zahaczymy o wszystko, tylko porządnie i rzetelnie nauczymy się wybranej części. Jestem przekonana, że słuchając na zajęciach i wykonując ćwiczenia zadane do domu, po kursie będzie to dla Was czysta przyjemność. Postaram się przekazać Wam wszystko, co wiem i z czego korzystam każdego dnia.

Konstrukcja jest potrzebna tylko profesjonalistom

Nie przeczytałam o tej dziedzinie niczego głupszego. Naprawdę, takie słowa może napisać tylko ktoś, kto jest zupełnym ignorantem. Wiem, że nie każdy ma na to czas i ochotę, dla tych osób są gotowe szablony. Wiem, że do uszycia sobie kilku rzeczy nie trzeba zgłębiać tajników konstrukcji. Ale jeśli szycie traktujemy jako nasz zawód i pasję, to konstrukcja odzieży powinna być w pewnym momencie oczywistą oczywistością. Dziewczyny, które uczestniczyły w zajęciach wakacyjnych w 2014, poznały Anię uczącą krawiectwa. Ania, którą poznałam na jednych z moich szkoleń, powiedziała mi kiedyś, że nauka konstrukcji ją uwolniła. I nie miała na myśli tylko tego, że uwolniła ją od sterty czasopism z szablonami i drugiej z przerysowanymi i poskładanymi pieczołowicie tymi sprawdzonymi do dalszej przeróbki. Dziś może wymyślić sobie dowolny model a potem go zrealizoawać. Nie ogranicza jej pewna porcja gotowych szablonów, nie musi szukać podobnego modelu do przemodelowania, nie musi się martwić, że coś trzeba będzie wykombinować. Siada przed kartką, rysuje i szyje. Szyje to, na co ma ochotę i  na dowolną sylwetkę. To naprawdę jest wolność, jeśli nie jesteśmy uzależnieni od czyjejś pracy i możemy swobodnie realizować nasze pomysły.

Konstrukcja nie jest potrzebna hobbystom

No w sumie to nie. Szczególnie, że dziś hobbyści mogą sobie wybrać, co pojawi się w szablonach do pobrania. Moduł HOT18 to pod tym względem świetne narzędzie do przygotowywania szablonów. Ale istnieją takie osoby, którym to nie wystarcza. Mają ochotę nauczyć się konstrukcji dla siebie. I takich osób na naszych kursach jest najwięcej. Dlatego jeśli się zastanawiasz, czy kurs to miejsce dla Ciebie, to musisz wiedzieć, że spotkasz na nim więcej zapaleńców niż osób pracujących w branży odzieżowej. Samodzielna konstrukcja daje nam nie tylko możliwość przygotowania dowolnego modelu, ale również zaoszczędza nam pracy na przymiarkach. Poprawki krawieckie w dużej części można wyeliminować na etapie dopracowania szablonu. Tak, trzeba coś czasem przeszyć z tkanin próbnych. Czasem trzeba coś dopracować i dopieścić staranniej na arkuszu papieru. Ale warto, bo rzeczy szyte bez męczenia tkaniny wielokrotnym pruciem wyglądają staranniej i piękniej. A my zaoszczędzamy sobie czasu i nerwów przy kolejnej przymiarce z ogromem szpilek.

Kurs konstrukcji i szycia spodni w kilka godzin

Guzik prawda. Mówiłam to wielokrotnie i powtórzę raz jeszcze. Nie da się nauczyć, w sposób rzetelny, konstrukcji spodni i ich szycia w jeden a nawet dwa dni robocze. To za mało czasu. I właśnie dlatego z obecnego grafika wyrzucona została spódnica, spodnie i gorsety. Nasz czas poświęcimy górnej części ciała. Tylko i wyłącznie. Będą przede wszystkim sukienki i żakiety. I tylko jedna bluzka. Dwa elementy garderoby damskiej przez cały kurs. Czy to mało? Wiem, że na pierwszy rzut oka może to się wydawać nieatrakcyjne. Nie nauczę Was niczego o spódnicach, nie prześledzimy powstawania gorsetu. Ale zapewniam Was, że nie zmarnujemy ani chwili. Przez cały kurs na każdym kroku będą na Was czekały liczne informacje, szczegóły i drobiazgi, które zasadniczo wpływają na szablon. Będzie do zapamiętania więcej, niż przypuszczacie. A dzieki temu, że poświęcimy nasz czas na bardzo sprecyzowane modele, Wasza wiedza będzie na tyle szeroka, że ja będę mogła spać spokojnie. Jestem przekonana, że po takim specyficznym materiale, będziecie mogli spokojnie konstruować wszelkie sukienki, bluzki, żakiety i wdzianka. Taki ukierunkowany na górną część ciała materiał sprawi, że będziecie się czuć swobodnie w tej kontretnej dziedzinie zamiast niepwnie w całości.

Ćwiczenia, ćwiczenia i zadania domowe

Nie obiecam, że po wyjściu z moich szkoleń, będziecie od razu specjalistami z najwyższej półki. Nauka konstrukcji to długa droga, którą w tej edycji kursu postaram się maksymalnie skrócić. A informacje, które Wam przekażę, będą bardzo dobrą i solidną podstawą do nowego zawodu. Wystarczą dobre chęci i zapał do ćwiczeń, aby nabrać pewności siebie w kwestii nowych umiejetności. Te samodzielne ćwiczenia to rzecz najważniejsza, bo układają w głowie nowe wiadomości. Podczas tej edycji kursu będę bardzo surową nauczycielką zadającą do domu dużo i często. Ale Wasz wkład pracy w domu, mający na celu powtórkę i wyszukanie tych rzeczy, które nie zostały zrozumiane na zająciach, będzie bardzo istotnym czynnikiem nauki. Jeśli wysłuchasz mnie na kursie i sprawdzisz w domu to, ile zostało w Twej głowie, nadrobimy braki na bieżąco, powtórzymy rzeczy niezrozumiałe. Dzięki temu wiecej informacji stanie się właśnie banalnych i oczywistych. Twój wkład pracy może przełożyć się na zdobycie nowego zawodu. Zapewniam, że warto, gdyż to naprawdę twórczy i przyjemny zawód.

Spotykamy się już w najbliższą sobotę

Oto terminy naszych spotkań. Jeżeli masz ochotę do nas dołączyć, to serdecznie zapraszam. 

  1. 7-8 listopada 2015
  2. 21-22 listopada 2015
  3. 5-6 grudnia 2015
  4. 9-10 stycznia 2016

Każdego dnia spotykamy się o godzinie 8:00 a zajęcia kończymy o godzinie 16:00. Miejsce szkolenia to sala szkoleniowa w budynku NOT-u przy ul. Piłsudskiego 74 we  Wrocławiu. Zapraszam. A jeśli masz ochotę tylko na żakiet, zapraszam od grudnia.

Kliknij aby powiększyć

100% (0 głosów)
3168 wyświetleń