Czym jest standard. Mówiąc kolokwialnie, to taka średnia krajowa. Tabele standardowe zakładają, że my wszyscy po prostu posiadamy średnią statystyczną. I tak produkowane są szablony do szycia dla hobbystów. A przecież doskonale widzimy, że kobiety biusty mają przeróżne pod względem nie tylko wielkości. Ale o tą właśnie cechę postanowiliśmy rozszerzyć naszą rozmiarówkę. Bo powiększanie miejsca na biust wcale takie łatwe nie jest. Szczególnie, gdy model wybrany do szycia posiada fantazyjne cięcia.

Kliknij aby powiększyć

Spójrzmy proszę na naszą obrazkową Tereskę. Załóżmy, że prezentuje taki standard tabelkowy. Biust ma niezbyt duży, ale ma. Proszę nie porównywać Tereski do siebie. Do porównywania służyć będą dane, a nie obrazek. Absolutnie nie odnosimy wielkości rysunkowej Tereski do naszych kształtów, wielkości czy typu biustu.

Kliknij aby powiększyć

Nie trudno sobie wyobrazić, że Tereska mogła by mieć znacznie większy biust. Oczywiście biust Tereski został powiększony dość sporo po to, abyśmy wiedzieli, o co chodzi. Czy widać różnicę? Na pewno tak. Czy jasne jest to, dlaczego dopasowana sukienka na Tereskę z mniejszym biustem nie będzie pasowała na jej bardzo biuściastą odsłonę? Otóż ta druga osóbka, po prawej, po prostu nie zmieści swojego biustu we wspomnianą odzież. Ale przecież talię, biodra, ręce i nogi mają takie same. Reszta sukienki jest dobra. Gdyby tak dodać tylko miejsca na ten biust, sukienka byłaby idealna. I to właśnie ma na celu nowa rozmiarówka. Szablony na papavero.pl od dziś należy dobierać nie tylko do obwodu biustu ale również do wielkości biustu. Za chwilę opowiem o tym, jak zadecydować o wyborze konkretnego typu biustu.

Kliknij aby powiększyć

Wróćmy do naszych dwóch modelek. Jedna miała standardowy biust, druga bardzo duży. Oczywiście pomiędzy nimi stawiamy takie, które ten biust mają gdzieś pomiędzy. I tak mamy cztery dziewczyny, które wszystkie obwody mają identyczne. Oczywiście wszystkie oprócz biustu. Każda z nich posiada inną miseczkę w biustonoszu, i to jest widoczne na obrazkach. Każda z nich potrzebuje nieco innego miejsca na biust w sukience, koszuli czy kamizelce. I właśnie to odkryjemy w nowej papaverowej rozmiarówce według biustu.

Kliknij aby powiększyć

Oczywiście przed naszymi czterema dziewczynami musimy postawić jeszcze jedną. Taką, która biust ma mniejszy niż standard. Bo przecież standard to była jakaś średnia. A średnia oznacza, że w przyrodzie trafiają się osobniki z większym i mniejszym biustem. Stąd ta dziewczyna na początku, której w stosunki do Tereski pomniejszyliśmy rysunkowy biust.

Kliknij aby powiększyć

Poniżej widzimy tabelkę, którą znamy już od wielu lat. Od czasu do czasu pojawiały się pojedyncze szablony na większy biust. W tej tabeli widoczne jest również nazewnictwo naszych typów budowy. Mamy literki X, XY oraz XYZ. Oznaczają większe biusty niż te przewidziane w standardzie. W tej starej tabeli rozmiar bez dodatkowej literki to rozmiar standardowy. Nie ma też literki oznaczającej mniejszy biust, a to dlatego, że nigdy wcześniej takich rozmiarów nie proponowaliśmy. Ta stara tabelka jest tutaj tylko poglądowo. Znajdziecie ją w archiwalnych szablonach i tam będzie nam pomagać. A teraz zerknijmy do bardziej rozbudowanej tabeli.

Kliknij aby powiększyć

Tabela poniżej opisuje wszelkie rozmiary biustów, dla których pojawiać się będą szablony do pobrania. I tak mały biust został oznaczony literą A. Standard, czyli szablony jakie znamy do tej pory z większości wykrojów, oznaczony został literą S. W następnych wierszach pojawiają się pozostałe typy klatki piersiowej. Mamy X, który jest nieco większy od S. Potem kolejno XY oraz XYZ. To oznaczenie nie jest standardem w konstrukcji. Ale stopniowanie odzieży według biustów nie jest standardową czynnością, jakiej dokonuje się podczas przygotowania szablonów odzieżowych. Ta czynność została przygotowana specjalnie dla naszych Czytelników. Stąd nazwy literowe, które towarzyszą nam od dawna, pozostaną z nami na dłużej.

Kliknij aby powiększyć

Jak wybrać rozmiar?

Zacznijmy od przykładu. Oto zdjęcie papaverowej modelki, która posiada większy biust niż przewiduje to standard. Posiada ona również szersze ramiona, ale to temat na zupełnie inną opowieść. Gdy zmierzyłam tą modelkę, okazało się, że jej wszystkie wymiary idealnie pasują do rozmiaru 38. Obwód pod biustem mamy 76 cm (rozmiar 38 to 77cm), w talii z pomiarów wyszło nam 75 cm a w biodrach 96. To idealne wymiary do rozmiaru 38. Mogłabym jej szyć z zamkniętymi oczami wszystko na ten rozmiar. Gdyby nie fakt, że w tabeli rozmiarów standardowych obwód biustu dla rozmiaru 38 wynosi 88cm a moja modelka szczęśliwie posiada obwód większy, wynoszący 96cm. To aż dwa rozmiary więcej. Gdybym szyła jej sukienki na rozmiar 42 były by wielkimi workami w talii, biodrach... Dlatego do szycia dla tej konkretnej modelki wybieram rozmiar 38XY. Sprawdziłam w tabeli jaki rozmiar pasuje według obwodu pod biustem a obwód w biuście zadecydował o typie klatki piersiowej, czyli wielkości naszego biustu. Tak należy wybrać rozmiar do pierwszego przeszycia.

Kliknij aby obejrzeć szablon na tą część garderoby. Kliknij aby obejrzeć szablon na tą część garderoby.   Kliknij aby obejrzeć szablon na tą część garderoby.  

Nasza ciała mogą się różnić w wielu miejscach. Dlatego przeszyty wstępnie rozmiar trzeba ocenić. Sprawdzić czy miejsca na biust jest wystarczająco, jak leży i czy możemy z niego szyć. Jeśli nie, warto przeszyć na próbę inny rozmiar według obwodów lub inny według typu biustu. Do takich pierwszych przeszyć najlepiej wybrać prosty model, który pozwoli nam zauważyć wszelkie zmiany.

Komentarze

Jt1986@o2.pl
#18 Jt1986@o2.pl 2021-06-09 13:11
A ja już sama nie wiem... Coś mi nie idzie. Walkiria super leży, najszybsza też :) ale inne takie dopasowane z wcięciami to już coś mi nie idzie. Dziewczyny pomóżcie! Mam 97 pod biustem, 112 w biuście, pas 96,biodra 107. Do tej pory brałam 42 xyz, czy ja powinnam wziąć jakiś inny rozmiar??
natoska
#17 natoska 2017-07-12 22:03
Cytuję kasia.karas:
Kocham Was za to :) mam 106 w biuście i 75 pod biustem. Do tej pory, nie było łatwo, nauczyłam się szyć, bo nie mogłam znaleźć ubrań, które by pasowały. Teraz będzie jeszcze lepiej.

Pochwal się co szyjesz! :)
kasia.karas
#16 kasia.karas 2017-07-12 21:22
Kocham Was za to :) mam 106 w biuście i 75 pod biustem. Do tej pory, nie było łatwo, nauczyłam się szyć, bo nie mogłam znaleźć ubrań, które by pasowały. Teraz będzie jeszcze lepiej.
papavero
#15 papavero 2017-06-24 15:43
Cytuję natoska:
Aaaa!!!!
Wyznaję Ci miłość, chyba lecę po pierścionek, żeby się oświadczyć ;)


@natoska od razu mówię tak :-D :lol:
natoska
#14 natoska 2017-06-24 15:34
Aaaa!!!!
Wyznaję Ci miłość, chyba lecę po pierścionek, żeby się oświadczyć ;) Jakiś czas temu postanowiłam nauczyć się szyć, ale po kilku spódnicach i spodniach szybko się znudziłam, bo tak naprawdę, to marzyły mi się sukienki. Tylko skąd wziąć wykrój, jeśli cała pasuję w tabelkowe 38, a w biuście prawie 100 cm? Poddałam się, maszyna poszła w kąt, ale na szczęście nie w świat ;) Wracam i będę szyć!
sengalus
#13 sengalus 2017-05-23 21:29
Cytuję papavero:
bo inne niż przeciętne to ładne i fajne, prawda? :3

Święta prawda! :lol:
papavero
#12 papavero 2017-05-23 16:51
Cytuję szycie007:

To ja!To ja.


Cytuję AnnaR:

Tak, ja bede zadowolona jak pojawia sie "ujemne" :P biusty :D )


To ja zadbam o Wasze biusty. :-) O wszystkie biusty. :-)

A potem o różne wcięcia w talii. Zadbam też o Wasze za krótkie plecy, garby mniejsze i większe, a nawet o szerokie biodra. Nie wszystko na raz, bo by się rozmiarów zrobiły tysiące. Ale zadbam z czasem o wszystko, co inne niż standard, bo inne niż przeciętne to ładne i fajne, prawda? :3
szycie007
#11 szycie007 2017-05-23 16:07
Cytuję papavero:
Cytuję Joanna205:
A ja 42 ai zawsze brakowało mi tego x

Jakbyśmy były wszystkie równiutkie, to było by łatwiej. Np, wszystkie wysokie, chude, z takim samym biustem ;-) Nikomu by niczego nie brakowało.
Ktoś też pytał o mniejszy biust, mam nadzieję, że ten Ktoś też będzie zadowolony. Coprawda nie ma jeszcze takich szablonów, ale będą.

To ja!To ja. 86/76/100.Bardzo poproszę. U mnie tam gdzie kobiety mają biust tak za bardzo nie wyrosło ;-) Za to zjechało w biodra
AnnaR
#10 AnnaR 2017-05-23 13:37
Cytuję papavero:
Cytuję Joanna205:
A ja 42 ai zawsze brakowało mi tego x

Jakbyśmy były wszystkie równiutkie, to było by łatwiej. Np, wszystkie wysokie, chude, z takim samym biustem ;-) Nikomu by niczego nie brakowało.
Ktoś też pytał o mniejszy biust, mam nadzieję, że ten Ktoś też będzie zadowolony. Coprawda nie ma jeszcze takich szablonów, ale będą.

Tak, ja bede zadowolona jak pojawia sie "ujemne" :P biusty :D Jestem typem gruszki, mam biodra dwa rozmiary szersze niz biust :)
kaha2012
#9 kaha2012 2017-05-23 13:23
@papavero JESTEŚ WIELKA! :3 :3 :3
Właśnie przeszyłam sukienkę: https://papavero.pl/article?id=1984 wybierając rozmiar zgodnie z nową tabelką (biust/obw. pod biustem) i jestem oczarowana uzyskanym efektem. Walczyłam z dopasowaniem do mojej figury baaardzo długo. Miałam wieczny problem z szerokimi , zbyt długimi plecami, za krótkim przodem i jeszcze sama nie wiem z czym :D . W efekcie tak poprawiałam/modyfikowałam szablony, że znalezienie schematu poprawek okazywało się niewykonalne. Z modeli testowych to wielki wór się uzbierał, a ja ciągle szukałam i testowałam dalej. Okazało się, że wybranie właściwego rozmiaru z dzisiejszej tabelki rozwiązało sprawę. Jeszcze może przetestuję większy rozmiar w biuście? Mam jeszcze jedno pobranie to może sukienkę z pelerynką pobiorę jeszcze w rozm. xy? Będę miała całą kolekcję bo mam już rozm. s, x. Ale co tam ....warto bo od dawna nic mnie w szyciu nie ucieszyło.
Dziękuję Papavero. :-)