.

Pierwsza i kolejna sztuka

Sprzedając swoje produkty, musisz wskazać w jaki sposób możesz je dostarczyć do kupującego. Wybierając odpowiednie usługi sprawdź, ile rzeczy możesz zmieścić do poszczególnych form dostawy. Oto przykładowe oferty, które znajdziesz na rynku. List polecony, który może ważyć maksymalnie 350 gram, jedna z opcji paczek do 5 kg oraz przesyłka kurierska o wadze do 30 kg. To tylko przykłady, które posłużą nam do obejrzenia zasad naliczania kosztów dostawy na Gendo! Ty musisz ustalić cenę dostawy do każdej udostępnionej kupującym opcji wysyłki.

Kliknij aby powiększyć

Wpisz w kolumnie "pierwsza sztuka" jaki jest koszt wysłania do klienta 1 sztuki towaru. W poniższym przykładzie wpisane zostały kwoty 15 zł za przesyłkę kurierską oraz 9 zł za list polecony. Są to tylko przykładowe kwoty. Pamiętaj jednak, że kwota wpisana do pierwszej kolumny musi być taka sama dla jednej formy dostawy we wszystkich Twoich aukcjach, aby system automatycznie połączył zakupy w jedną całość. Jeśli w  dwóch różnych aukcjach wpiszesz inne kwoty za pierwszą sztukę, system potraktuje je jako różne formy dostawy i koszty przesyłki zostaną rozdzielone według tego klucza na osobne przesyłki.

W drugiej kolumnie oznaczonej "Kolejna sztuka" wpisano kwoty, które doliczone zostaną za każdą kolejną zamówioną sztukę przez kupującego. W przypadku przesyłki kurierskiej wpisano 0, oznacza to, że nie zostanie doliczona opłata za kolejne sztuki w paczce. W przypadku listu poleconego wpisano 5. Oznacza to, że każda kolejna sztuka, która zmieści się w liście, będzie oznaczała dopłatę 5 zł za przesyłkę. Dodatkowa opłata związana jest z większą wagą lub np. dodatkowymi opakowaniami/opłatami, które musisz uwzględnić w kosztach dostawy.

W poniższym przykładzie widoczna jest również kolumna  "Liczba w paczce". Jak ją uzupełnić przeczytasz dalej. Tutaj zauważmy jednak, że w liście zmieszczą się tylko 2 sztuki przykładowego towaru. Klient kupując 1 sztukę zapłaci 9zł za list polecony, kupując 2 sztuki 14zł (9+5). Jeśli zakupi większą ilość przedmiotów, będzie zmuszony wybrać paczkę lub kilka listów.

Kliknij aby powiększyć

Liczba w paczce

Niezależnie od tego, którą opcję opisujesz, musisz się zastanowić, ile sprzedawanych przedmiotów zmieści się w paczce. Cała paczka to 100%. Przedmioty, które do niej spakujesz, będą zajmowały odpowiednią część paczki. Musisz tylko zadecydować, ile sztuk konkretnego towaru, zmieści się w danej paczce. Na poniższym przykładzie zaznaczono, że zielonych produktów zmieściłoby się do naszej paczki 33 sztuki. Czarne, znacznie większe, zmieściłyby się tylko 4. Powodem może być ich waga lub rozmiar, to Ty musisz zadecydować, ile sztuk mieści się do jednego zbiorczego opakowania, które nadasz do kupującego.

Kliknij aby powiększyć

Jeśli wiesz, ile przedmiotów z jednej aukcji zmieści się do jednej zbiorczej paczki, to spokojnie możesz wypełnić pola definiujące koszty dostawy. Oto towar, który opisujemy. Wiemy, że do całej paczki zmieszczą się 4 sztuki  będące przedmiotem danej aukcji. To nie jest ważne, ile takich przedmiotów posiadasz, ważne jest to, ile miejsca zajmie 1 przedmiot w zbiorczej paczce. Aby nie zmuszać Cię do przeliczania procentów, prosimy, abyś wpisał ile takich przedmiotów zmieści się w jednej paczce, niezależnie od tego, ile naprawdę ich sprzedajesz. A my za Ciebie procentowo obliczymy, ile paczki zostanie zapełniona ilością towaru zamówionego przez kupującego.

Kliknij aby powiększyć

Spójrz na pola do wpisania informacji o dostawie i płatności. Poniżej została wpisana cena za dostawę w przykładowej wysokości 15 zł. W pozycji "liczba w paczce" wpisano 4, bo tyle tak dużych przedmiotów zmieści się do jednej paczki. Nawet jeśli mamy 1 taki przedmiot do sprzedania, to w tej paczce zajmie on tylko 1/4 paczki. Do pozostałej części opakowania kupujący będzie mógł dorzucić inne towary zamówione u Ciebie.

Kliknij aby powiększyć

Przykład 1.

Jeśli trudno jest Ci sobie wyobrazić, jak działa nasz system naliczania opłat za dostawy różnych przedmiotów z tej samej lub różnych aukcji jednego sprzedającego, zerknij na przykłady. Oto pierwszy z nich.

Sprzedający wystawił dwie aukcje. Sprzedający posiada w swojej ofercie cienką i lekką tkaninę jedwabną oraz gruby ciężki materiał na zimowe płaszcze. Waga jedwabiu to 130g/mb natomiast waga płaszczowego materiału to 750g/mb.  Ustalając koszty wysyłki sprzedający musi przemyśleć, ile sztuk (w tym przypadku metrów bieżących) zmieści się do jednego opakowania zbiorczego. Poniżej na zielono zaznaczono ilość cienkiego jedwabiu, który zmieści się do danej paczki. Na czerwono ilość ciężkiego płaszczowego materiału, który sprzedawca jest w stanie spakować do jednej paczki. Na kopercie znalazła się tylko informacja dotycząca jedwabiu, 1 mb płaszczowej tkaniny ważącej 750 g nie zmieści się do listu.

Kliknij aby powiększyć

Spójrzmy jak Sprzedający powinien wypełnić pola dotyczące kosztów dostawy. Poniżej wypełnione pola związane z lekkim cienkim jedwabiem, którego w paczce mieści się znacznie więcej oraz małe ilości mogą zostać wysłane listem poleconym. W kolumnie Liczba w paczce wpisano dokładnie ilości wskazane wyżej na zielono.

Kliknij aby powiększyć

W drugiej aukcji koszty dostawy dotyczące cięższego/większego przedmiotu. Powyżej ilości te zostały zaznaczono czerwonymi liczbami, tu zostały jedynie przepisane w odpowiednich miejscach. Wybrano jedynie kuriera i paczkę, gdyż nawet 1 mb tkaniny nie zmieści się do listu.

Kliknij aby powiększyć

Spójrzmy teraz na ten przykład od strony kupującego. Jeśli kupujący zamówi po 5 przedmiotów na obu aukcjach i będzie chciał otrzymać wszystko jedną przesyłką to na pewno nie będzie mógł jej otrzymać listem, gdyż nawet 1 sztuka większego produktu nie mieści się do koperty. System pozwoli jednak spakować wszystko do małej paczki. 5 dużych produktów zajmie 84% paczki, 5 małych kolejne 14%. Jako koszty dostawy kupujący będzie zobowiązany zapłacić kwotę wskazaną przez Sprzedającego jako pojedyncza przesyłka. Oczywiście kupujący będzie mógł również wybrać przesyłkę kurierską, do której ta ilość przedmiotów również się zmieści.

Kliknij aby powiększyć

Przykład 2.

Sprzedający wystawił dwa przedmioty z takimi samymi kosztami wysyłki jak te wskazane w przykładzie 1. Tym razem kupujący zakupił znacznie więcej przedmiotów, które nie zmieszczą się do jednej paczki. Spójrz, jak te produkty zostaną podzielone i jak zostaną wyliczone koszty przesyłki.

Kupujący zamówił 60 dużych/ciężkich przedmiotów oraz 100 małych/lekkich opisanych powyżej. Przedmioty te na pewno nie zmieszczą się do koperty lub małej paczki. Sprawdźmy, za ile przesyłek kurierskich system naliczy opłatę.

60 większych produktów zajmie 1,5 paczki, czyli 150%. Już wiemy, że do kupującego wysłane zostaną przynajmniej dwie paczki. 100 małych produktów zajmie 44% paczki. Łącznie otrzymujemy 194% czyli dwie paczki. Towar zamówiony przez kupującego powinien zostać wysłany dwoma paczkami dlatego kupujący na podsumowaniu zamówienia otrzyma informację o kosztach wysyłki w wysokości 30zł (kwota zgodna z przykładową ceną przesyłki z przykładu powyżej).

Kliknij aby powiększyć

Podsumowanie

Ustalając koszty dostawy wpisz, ile kosztuje dana forma przesyłki. Poinformuj kupującego o dodatkowej kwocie za każdą kolejną sztukę towaru dorzucaną do paczki, jeżeli taką musisz doliczyć. Wpisz, ile sztuk towaru z konkretnej aukcji mieści się w paczce, niezależnie od tego, ile takiego towaru chcesz sprzedać. Niektórych towarów mieści się mniej w paczce, gdyż są duże i ciężkie. Drobniejszych towarów w dużej paczce zmieści się naprawdę dużo. Wpisując prawidłową ilość sztuk, które możesz teoretycznie spakować w jedno pudło, oszczędzasz swój czas potrzebny na przeliczenie kosztów przesyłki. A kupujący od razu będzie wiedział, jakie koszty powinien zapłacić.

100% (1 głos)
1266 wyświetleń