Miejsce i czas

Zacznijmy od konkretów. Czyli terminy i cena. Najfajniejszą informacją, którą przekażę na samym początku jest to, że noclegi są gratis od nas. Koszt uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu to kwota 1450zł brutto, czyli dokładnie taka sama jak w przypadku zajęć weekendowych. Zajęcia odbędą się w następujące dni, każdy to naprawdę dużo nauki, z małymi przerwami na złapanie oddechu. Oto dni, w które się spotkamy:

  1. 20 sierpnia 2018. Zajęcia rozpoczynamy wyjątkowo o godzinie 11:00. Tak aby wszyscy zdążyli dotrzeć na miejsce.
  2. 21-25 sierpnia 2018. Zajęcia rozpoczynamy o godzinie 8:00 a kończymy o godzinie 16:00.
  3. 26 sierpnia. Zajęcia rozpoczynamy o godzinie 8:00 i kończymy o godzinie 13:00.

Kurs nad morzem!

To będzie wyjątkowy kurs. Od samego rana aż do popołudniowych godzin będziemy uczyć się fantastycznych rzeczy. A po południu będzie można porozmawiać o wspólnej pasji w ogrodzie, na morskiej plaży lub nad brzegiem słodkiego jeziora Gardno. Spotykamy się w fajnej okolicy w fantastycznym gronie ludzi kochających szycie.

Ze sobą można zabrać maszyny do szycia. Można, nie trzeba. Wieczorami będziemy mogli porozmawiać, poplotkować i wypić pyszne wino szyjąc modele, skonstruowane podczas zajęć.

Do dyspozycji mamy cały domek. Pokoje nie są jednoosobowe.  W pokojach są łóżka pojedyncze, ale również podwójne. W ośrodku jest pies - to tak, gdyby ktoś miał jakąś alergię na zwierzęta. I to są wszystkie rzeczy, o których musicie wiedzieć. Noclegi są dla Was gratis, gdyż udało nam się w fajnej cenie wynająć cały domek. Ale czuję się w obowiązku poinformować o tym, co mogłoby zaskoczyć. W domku będzie można przygotować sobie śniadanie czy kolację, zrobić kawę czy herbatę, ale posiłki nie są wliczone w cenę.

Wyjątkowe podstawy

Wakacyjny kurs w Rowach będzie posiadał wyjątkowe podstawy. Na nim przedstawiona zostanie nowoczesna metoda konstrukcji odzieży damskiej. Metoda ta została przygotowana przez nas specjalnie z myślą o osobach, które konstruują miarowo. Serce konstrukcji, czyli wzory opisujące kobiece ciało jak i sposób przeniesienia podstawowych wad (odstępstw sylwetki od wzorcowej) sylwetki na siatkę konstrukcyjną opracowane zostały w taki sposób, aby ułatwić pracę z klientem. Przetestowana przez nas, łatwa w obsłudze i bardzo przyjemna metoda konstrukcji pozwoli nie tylko przygotować szablony do szycia miarowego, ale również umożliwi pracę z szablonami na sylwetki standardowe, na które opracowywane są szablony w przemyśle odzieżowym.

Metoda przygotowana przez nas została sprawdzona nie tylko na klientach miarowych. Również szablony dostępne na papavero.pl od długiego czasu bazują na jej założeniach. Dlatego z czystym sercem możemy stwierdzić, że jest to znacznie doskonalsza metoda niż te, którymi posługiwano się dotychczas. Jeśli więc pragniesz nauczyć się konstrukcji odzieży, zapraszamy na nasze lekcje.

Sprawy organizacyjne

Zgłoszenia  Zapisać można się poprzez zakupienie kursu na stronie. Aby się zapisać należy wpłacić zaliczkę w wysokości 450zł na nasze konto firmowe. Resztę należności należy uiścić przed pierwszymi zajęciami, przelewem lub gotówką na zajęciach. Grupa musi składać się z minimalnie 5 osób, maksymalnie 11, kolejność przyjmowania na kurs wyznaczy termin wpłacenia zaliczki. Oto odpowiedzieć na najczęściej przy kursach zadawane pytanie, czyli do kiedy można się zapisać. Czasem grupa zbiera się w ciągu tygodnia od ogłoszenia terminu, czasem do ostatniej chwili są miejsca, trudno więc okreslić ostateczny termin, jedynie maksymalna wielkość grupy jest ograniczeniem.

Program zajęć i ilość pracy na zajęciach.

Zachęcamy do przeczytania programu zajęć. Materiału będzie dużo. Zajęcia będą prowadzone w taki sposób, aby osoby, które nigdy nie miały styczności z konstrukcją, mogły się odnaleźć bez problemu.  Jeżeli ktoś nigdy nie szył i nie wie jak wyglądają formy/szablony odzieżowe, jak wygląda tył a jak przód bluzki, bardzo prosimy przy zgłoszeniu napisać nam o tym, przygotujemy pomoce, które będą bardzo obrazowe i pozwolą nam szybko przejść ten etap.

Raz jeszcze o poniższym programie. Nastawiony jest na to, aby bardzo rzetelnie i dokładnie omówić sukienki i żakiety. Pomijamy spódnice, ale zapewniamy Was, że po takiej porcji wiedzy, przeczytanie artykułu na stronie, dotyczącego konstrukcji spódnicy, będzie dla Was czystą przyjemnością i łatwizną. Dlatego postanowiliśmy tym razem pominąć ten etap na rzecz góry naszego ciała i szablonów dotyczących sukienek, żakietów, a przede wszystkim ujęcia wad postawy w przygotowaniu siatki konstrukcyjnej. Poniższy obrazek to spis rzeczy niezbędnych do przyniesienia ze sobą na zajęcia. A w komentarzach/e-mailach/telefonach zachęcamy do pytań. Postaramy się odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości.

Kliknij aby powiększyć

Zakres materiału.

Pierwszy dzień nauki. Przygotowania i siatka.

Początek zajęć poświęcimy na ważne aspekty, które wpływają na jakość wykonywanych szablonów odzieżowych. Nauczymy się zdejmować miarę i korzystać z tabel rozmiarów standardowych. Zapoznamy się ze sposobami kwalifikacji naszych sylwetek do tych mniej lub bardziej typowych na podstawie pobranych wymiarów. Wszystko po to, aby w dalszej części kursu móc przygotować siatki na konkretne żywe sylwetki.

Dzień pierwszy to również pierwsza siatka konstrukcyjna. Aby ułatwić pracę, pierwsze siatki, w tym również ta, zostaną przygotowane na standardowe rozmiarówki. Pierwsza siatka konstrukcyjna będzie wstępem do odzieży bez zaszewki. Taka siatka będzie bardzo dobrą podstawą do przygotowania wszelkich dzianinowych modeli, które nie wymagają i nie zakładają umieszczenia na nich jakichkolwiek zaszewek. Będą to wszelkiego rodzaju T-shirty, damskie bluzki czy sukienki. Poniżej przykłady odzieży, które oparte są właśnie na takiej siatce konstrukcyjnej. To tylko przykłady. Na zajęciach przygotujemy klasyczny T-shirt. Oczywiście zajmiemy się również produkcją rękawka dzianinowego, a dokładniej przygotowaniem formy na taki element.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Drugi dzień nauki. Sukienka z zaszewkami.

Sukienka z zaszewką na pewno brzmi banalnie. Ale jest to bardzo ważna część naszych zajęć. W ten dzień rozpoczniemy pracę nad przyswojeniem ogromnej ilości wiedzy. Tak, siatka z zaszewką piersiową będzie nam towarzyszyć przez trzy dni. Nie ukrywam, że nauki przy niej jest naprawdę sporo. Ale zajęcia przygotowane zostały tak, abyśmy powtórzyli całość trzykrotnie, rysując od początku naszą siatkę trzy razy. Po raz pierwszy w ten właśnie dzień. Każdy kolejny rozpoczniemy od tej samej siatki z pewnymi modyfikacjami wynikającymi ze specyfiki kolejnej części materiału. Tyle razy powtórzona siatka, przy odrobinie zapału, nie może nie być zrozumiała lub zapamiętana.

Nauczymy się przygotowywania formy rękawów. Zapoznamy się ze sposobem na przygotowanie rękawa jednoczęściowego z zaszewką oraz sposobem pozbycia się jej z formy. Pozbycia się zaszewki oczywiście. Trudno jest mi przewidzieć, czy zdążymy ze wszystkimi rękawami w drugi dzień, gdyż im poświęcimy również sporo naszej uwagi. Jeśli nie w ten dzień to na pewno w ciągu kolejnych, zapoznamy się z konstrukcją rękawa dwuczęściowego do sukienki. To jednak nie koniec, omówimy sobie bardzo dokładnie główkę naszego rękawa. Rozliczymy wdanie do odpowiednich kawałków paszki w taki sposób, iż jego wszywanie będzie czystą przyjemnością. Wszystko po to, aby przygotować idealny rękaw do skonstruowanej sukienki. Doskonale wiem, jaką trudność sprawia to nie tylko hobbystom, stąd tak sporo czasu poświęconego tej kwestii.

Sukienki poniżej, pierwsza pokazana na modelce, druga jedynie w postaci schematu, pokazują to, czego się nauczymy w ten dzień. Oczywiście przygotujemy sobie sukienki z rękawami, tak jak ta czerwona, ale omówimy również to, czym różnią się od tych, bez rękawów.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Trzeci dzień nauki. Sposób ujęcia wad postawy na siatce konstrukcyjnej

Poprzednie zajęcia oparte zostaną na standardowych rozmiarówkach. Trzeciego dnia przyjdzie czas na to, abyśmy zaczęli pracę z problemami żywego człowieka. Sporo kobiet odbiega od standardu. Omówimy te kwestie, które trafiają nam się w przyrodzie w przeważającej większości. W ten dzień przygotujemy siatki ujmujące takie problemy, jak np. sylwetka tęga (otyła), sporo większy biust niż przewiduje standard. Jeżeli ktokolwiek z Was szył coś dla osób, dla których standard objawia się za długim przodem lub tyłem w odzieży, (mam na myśli odcinek od szyi do talii), to dzień trzeci będzie odpowiedzią na to skąd bierze się taki problem i jak go uniknąć na szablonie. Oczywiście nie będziemy szukać rozwiązań krawieckich, mających na celu poprawę szablonów. Nauczymy się w jaki sposób należy zbudować siatkę konstrukcyjną i modele podstawowe na takie sylwetki, aby przygotowana na ich podstawie odzież  była skierowana do osób z tymi konkretnymi wadami postawy.

W ten dzień postaramy się przygotować różne siatki konstrukcyjne. Zadanie to przyswoi nam nie tylko wiedzę o nietypowych sylwetkach, ale również posłuży jako ćwiczenie utrwalające sposób przygotowania modeli podstawowych. Takie ćwiczenia utrwalające pozwolą przyswoić szerszy zakres materiału, co niewątpliwi ułatwi samodzielną pracę w domu.

Kliknij aby powiększyć

Czwarty dzień nauki. Budowa siatki konstrukcyjnej na miarę własnych potrzeb

Tutaj będzie bardzo ciekawie. Każdy z uczestników kursu przygotuje siatkę konstrukcyjną (oraz oczywiście na jej podstawie sukienkę) na konkretną sylwetkę. Na siebie, na koleżankę lub na mnie. Do wyboru, do koloru. Najważniejszy aspekt tego zadania, to zmierzenie się z żywą materią. Rozgryzienie co boli konkretną sylwetkę, jakie zasady do niej zastosować i o czym pamiętać, aby przygotować sukienkę podstawową pasującą na ciało modelki. To będzie pracowity dzień, w którym wykorzystamy CAŁĄ wiedzę z poprzednich lekcji. A dodatkowo wesprę Was nowymi wskazówkami, tyczącymi się poszczególnych problemów. Bo konstrukcja miarowa jest znacznie trudniejsza, niż konstrukcja na standardowe wymiary. Dlatego ten dzień przyniesie naprawdę wiele nowych doświadczeń, odkryjemy sporo problemów i zobaczymy, jak radzić sobie z nimi na siatce konstrukcyjnej i formie.

To nie koniec atrakcji naukowych na ten dzień. Każdy z kursantów zmierzy się z innym modelem sukienki. Na bazie przygotowanej siatki konstrukcyjnej przygotujemy kilka modeli i wspólnie je omówimy. Będzie to ciekawe zadanie, które bardzo poszerzy spojrzenie na konstrukcję i możliwości, jakie ona daje. 

Na tym etapie zakończymy pracę z sukienką. Wiadomości te, chociaż omawiać będą sukienki, wykorzystać będzie można również do damskich bluzek. Dlatego, chociaż damskich koszul teoretycznie nie ma w grafiku, poradzicie sobie z nimi samodzielnie. Materiały do stworzenia kołnierzyków czy mankietów, w razie problemów, pomogę zebrać do samodzielnej pracy.

Kliknij aby powiększyć

Piąty dzień nauki. Siatka konstrukcyjna żakietu.

Żakietu nie przygotowujemy na tej samej siatce konstrukcyjnej, która służy do budowy formy sukienki. Dlatego te zajęcia poświęcimy na przygotowanie pierwszej siatki konstrukcyjnej do żakietu oraz pierwszej formy prostego żakietu. Informacji będzie dużo, jednak uzbrojeni w wiedzę z poprzednich dni będziemy w stanie nauczyć się sztuki przygotowania szablonu na tę część damskiej garderoby.

W pierwszym żakiecie wykreślimy klasyczny kołnierz. Żakiet z takimi klapami to uniwersalna forma. Prosta i piękna, ale naprawdę pracochłonna. Nauka zajmie nam cały piąty dzień. I nie będzie to cały żakiet. Jego ostatniej części poświęcimy cały kolejny dzień. A naprawdę będzie o czym opowiadać.

Kliknij aby powiększyć

Szósty dzień nauki. Rękawy do żakietu.

Tak, poświęcę im cały dzień. Przygotowanie rękawów do żakietu jest dość proste, ale omówimy sobie szereg aspektów, które mogą przytrafić się podczas ich przygotowania. Na początek stworzymy sobie rękaw jednoczęściowy. Następnie dwuczęściowy. Dokładnie omówimy to, gdzie powinien zostać wdany, ile tego wdania być powinno i gdzie dokładnie. Przeanalizujemy możliwości jego korekty, zarówno pod względem redukcji luzu w główce jak i manipulacji szerokością rękawa. Dzięki takim informacjom będziecie mogli poradzić sobie z konstrukcją tego łatwego w przygotowaniu aczkolwiek bardzo problematycznego w idealnym dopasowaniu elementu. Przemyślana konstrukcja sprawi, że Wasze rękawy w żakietach będą nie tylko pięknie leżeć, ale będą również wygodne i ładne.

Kliknij aby powiększyć

Siódmy dzień nauki. Żakiet trzypanelowy.

Po pierwsze przećwiczymy raz jeszcze żakiet. Po drugie, nauczymy się przygotowania bardzo popularnego fasonu żakietu. Jest to model, który widzicie poniżej. A dokładnie rzecz biorąc, nauczymy się jak przygotować model, który nie posiada szwu z boku, zamiast tego na boku posiada trzeci (dodatkowy) panel. Wystarczy kliknąć na poniższy schemat, aby obejrzeć cały szablon do pobrania  z takim rozwiązaniem.

Sukienka jest elementem stroju, którym najczęściej pragniemy, za pomocą cięć i zaszewek, najdokładniej oddać walory naszej sylwetki. Żakiet jest natomiast częścią garderoby, w której zbytnie dopasowywanie nie służy na plus jego walorom estetycznym. W ten dzień nauczymy się mnipulacji zaszewką modelującą piersi. Pokażę w jaki sposób ją zmniejszyć redukując wypukłości przeznaczone na nasz biust. Pokażę również, z jakich sztuczek należy korzystać, aby przekształcić żakiet na luźniejszy, co dzieje się z tyłem i jaki ma to wpływ na wizualny wygląd żakietu. Dzięki temu nakreślimy sobie szerszą gamę modeli, które przygotować można na bazie przedstawionej konstrukcji.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Komentarze

JoasiaH.
#26 JoasiaH. 2018-08-29 09:25
Potwierdzam - kurs był fantastyczny!:))) w ramach treningu zamęczam wszystkich, którzy chcą słuchać (a raczej z uprzejmości nie przerywają :D) szczegółami rysowania siatek :D
-1
papNatusia
#25 papNatusia 2018-08-28 16:49
Cytuję Camelidae:
Kurs był super :) A konstrukcja śni mi się po nocach :D


zazdroszczę:)
Camelidae
#24 Camelidae 2018-08-28 16:39
Kurs był super :) A konstrukcja śni mi się po nocach :D
olao
#23 olao 2018-08-28 13:42
Nie było mnie na poprzednich edycjach, ale mogę powiedzieć, że ta była super! Polecam każdemu:-) Ola
papavero
#22 papavero 2018-08-28 09:32
Wczoraj odespałam kurs :-) Cały dzień poleniuchowałam, i od dziś jestem Wasza. Dziś jeszcze szablon do pobrania, pracuję nad nim. A niebawem relacja z kursu. Bo, przepraszam poprzednie grupy, ten kurs był najlepszy :-)
Joanna205
#21 Joanna205 2018-08-03 18:15
Cytuję Jolanta.Wojcik:
Witam, czy są jeszcze wolne miejsca?

Na Gendo są jwszcze2 miejsca
Jolanta.Wojcik
#20 Jolanta.Wojcik 2018-08-03 17:10
Witam, czy są jeszcze wolne miejsca?
papavero
#19 papavero 2018-07-05 08:45
Cytuję kamma:
Cytuję papavero:
@Kamma a jak ten termin? :D


Muszę sprawdzić, czy dostanę dodatkowy urlop. Oferta jest super, jak mi się nie uda, zrobię wszystko aby na tym we Wrocławiu być.

Zrób wszystko, aby dostać urlop, bo będzie naprawdę fajnie :-)
kamma
#18 kamma 2018-07-05 08:02
Cytuję papavero:
@Kamma a jak ten termin? :D


Muszę sprawdzić, czy dostanę dodatkowy urlop. Oferta jest super, jak mi się nie uda, zrobię wszystko aby na tym we Wrocławiu być.
papavero
#17 papavero 2018-07-04 18:00
Cytuję Dorotkas:
Chcialabym jeszcze o cos dopytac tylko juz na piv,tylko chyba nie mam zadnej wiad i od Ciebie Papavero,takze prosze wyslij mi nawet pusta,ok @Papavero

Dorotko wyślę. Ale do mnie chyba każdy powinien móc wysłać wiadomość. Po prostu w polu odbiorca wpisz papavero i wciśnij enter. Powinno zadziałać. Jeśli nie to zgłoszę to do admina a do Ciebie napiszę :-)