Na początek jajka, które niewątpliwie pamięta wiele osób jeszcze z dzieciństwa. Jednokolorowe jajka, które gościły na naszych stołach. Pięknie ozdobione pojedyncze sztuki lub ogromne misy z różnokolorywmi skorupkami czyli misy pełne kraszanek. Czy u Was nadal barwi się je na brązowo łupinami z cebuli? A może przygotowujecie jeszcze inne sukienki niż te na zdjęciu poniżej dla nieozdobionych jaj.

 

Najstarsze pisanki na ziemiach polskich znaleziono w Ostrówku, pochodzą one z końca X wieku. Malowano je woskiem a następnie barwiono właśnie łupinami z cebuli i ochry. Dzisiaj do barwienia jaj zazwyczaj używamy gotowych farbek, dzięki czemu możemy uzyskać wszystkie kolory tęczy.

 Haft Richelieu również zagościł w naszym dzisiejszym artykule. Powyżej świąteczna kartka i ozdoba wykonane tą techniką. Zapewne wiele z Was również przygotowało coś tą techniką na najbliższy weekend. A może przygotowałyście jakieś oklejanki, czyli jaja przyozdobione skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru lub tkaniny?

 Na papavero zazwyczaj mówimy o odzieży. Naszą pasją jest szycie kobiecych strojów, jednak w oderwaniu od codziennych zajęć można oczywiście przygotować takie cudeńka za pomocą maszyny do szycia i kawałków tkanin. Dziergające kobietki wyczarują wielkanocne jaja na drutach, a co!

Koronkowe jaja powstają na kilka sposobów. Poniżej widzimy egzemplarze przyozdobione gotowymi koronkami lub takimi wydzierganymi na szydełku, które podobają się Wam bardziej?

 Koronkowa wyższa szkoła. Takie jaja to prawdziwe dzieła sztuki. Jak widać wzory można skomponować dość oryginalnie i powstają wtedy takie puzzlowe arcydzieła. A pamiętacie nasze ostanie puzzle? Rena, gratulujemy zwycięstwa.

 Podobają się Wam kolejne jaja? Zastanówcie się czym zajmujecie się w wolnych chwilach i wykorzystajcie swoje umiejętności do przygotowania oryginalnych kurzych jajek na niedzielne śniadanie. Może zainspiruje Was słodkie czekoladowe jajko-koronka, a może pospolita kraszanka przygotowana dzięki cebulowej kąpieli. A może znacie jeszcze jakieś ciekawe sposoby, którymi zechcecie się z nami podzielic?

Na koniec jaja przygotowane przez Was. Na pewno jest ich więcej, pokażcie nam! Udowodnijcie, że wcale nie musimy malować jaj aby były piękne a raczej nie powinniśmy tylko ich malować. Wykorzystajmy różne techniki do ich upiększenia.

 

 

Tym pisankowo-kraszankowym akcentem chcielibyśmy Wam życzyć cudownych świąt a sobie, abyście byli z nami przynajmniej przez 1.000.000 najbliższych świątecznych dni. Cała ekpia papavero.pl wspólnie i solidarnie głośnym chórem pozdrawia Was gorąco. Tylko admin przygotował swoje własne pisanki dla Was. Dosłownie pisanki, ale jakie nowoczesne. Oto jedna z nich.

Komentarze

Katarzyna
#2 Katarzyna 2011-04-23 08:36
Przyłączam się do życzeń świątecznych- Zdrowych i Spokojnych Swiąt Wielkanocnych !
rena
#1 rena 2011-04-23 07:19
Całej ekipie Papavero.pl i wszystkim papaverowiczkom życzę Wesołych Spokojnych Świąt Wielkanocnych!