Dla ułatwienia sobie szycia najpierw roboczo fastyguje maszynowo brzegi dekoltu (prawe strony) do gumy (jej lewa strona). Zaczynam szycie jakieś 2cm od szwu ramienia a gumę zostawiam po drugiej stronie tego szwa jeszcze o dodatkowe 2cm dłuższą.

Kliknij aby powiększyć

Brzeg dekoltu układamy minimalnie poniżej środka gumy (jest to jednocześnie linia jej naturalnego załamania) i szyjemy dość długim ściegiem prostym w odległości 1mm od środka gumy. Jeżeli mamy na dekolcie zakładki, to należy je wcześniej zamocować, aby do gumy przyszywać już ostateczną linię dekoltu. Nie ma potrzeby tych elementów spinać szpilkami. Nic nie naciągamy ani nie przymarszczamy - obie warstwy po prostu na siebie układamy i pozwalamy maszynie spokojnie szyć.

Kliknij aby powiększyć  

Dochodzimy do najtrudniejszego momentu całej operacji - połączenia końcówek gumy. Przestajemy szyć jakieś 3cm od szwa na ramieniu. Gumę odcinamy tak, aby po zetknięciu się że sobą końcówek gumy pozostał nam jeszcze zapas na szew na 5-6mm z każdej strony.

Kliknij aby powiększyć

Końcówki gumy zaczynam zszywać nie od samego brzegu, ale na jakieś 2-3 wbicia igły za nim, co zapobiega wciąganiu końcówki gumy do maszyny. Szyję do samego końca drugiego brzegu i cofam się do mniej więcej środka gumy....

Kliknij aby powiększyć

... a następnie obracam robótkę o 180stopni i szyję do końca pierwszego brzegu i cofam się ponownie do środka gumy. Mamy w ten sposób zabezpieczone przed pruciem oba brzegi oraz końcówkę nitki schowaną w środku gumy.

Kliknij aby powiększyć

Połączone końcówki gumy. Końcówkę widoczną na prawej stronie bluzki warto zrobić szczególnie ładnie.

Kliknij aby powiększyć

Teraz doszywamy do dekoltu posotale odcinki gumy po obu stronach szwu ramienia. Specjalnie zrobiłam łączenie końcówek gumy ciut za szwem ramieniowym aby w jednym miejscu nie było za dużo na raz do ukrycia (guma jest w sumie dość wąska).

Kliknij aby powiększyć

Absolutnie najłatwiejszym etapem jest ostateczne umocowanie gumy i jej przestębnowanie na prawej stronie. Gumę składamy po prostu na pół (sama się tak załamuje) i stębnujemy 1mm od jej brzegu.

Kliknij aby powiększyć

Połączone końcówki gumy na lewej i prawej stronie bluzki. U mnie na lewej stronie jest to nawet ładniej niż na prawej, bo się rąbnęłam w oblicznieniach i pomyliłam gdzie wypada łączenie we wnętrzu a gdzie na zewnątrz bluzki...

Kliknij aby powiększyć

... ale i tak jestem z efektu zadowolona :). Jeżeli komuś przeszkadza fakt, że w środku gumy widać podwójną stebnówkę, to można to pierwsze szycie wewnątrz gumy zrobić znikoniciami.

Kliknij aby powiększyć

 

Powyżej widzimy winowajcę z Krawieckiej Czarnej Listy.

Artykuł został przygotowany przez Katkos. Do Was należy ocena artykułu poprzez wciśnięcie łapki w górę lub w dół. To jednak nie jest najważniejsza sprawa. Abyśmy wszyscy wyciągnęli wnioski z wszelakich lekcji, warto dyskutować. Warto w komentarzach napisać co robicie inaczej i dlaczego. W imię wspólnej krawieckiej przygody. Natomiast za napisanie tego tekstu ktoś zostanie zaciągnięty na najczarniejszą z czarnych list.