Jeśli jesteś na początku drogi krawieckiej, lub marzysz o tym, aby zacząć to zerknij poniżej, bez czego na pewno nie możesz się obejść. Poniżej wyszczególnione zostały drobiazgi, które spokojnie możesz zakupić jako pierwsze krawieckie akcesoria. Na pewno się przydadzą i na pewno pozwolą przygotować pierwszy krawiecki projekt.

Te naprawdę warto posiadać

Igły do szycia. Zarówno te do szycia ręcznego jak i maszynowe. Niezależnie od tego, jak szyjemy, są nam po prostu potrzebne. Bez igieł nie powstaną sukienki, żakiety czy piękne bluzki. To jest atrybut krawcowej, bez którego naprawdę nie można szyć. Czy ktoś z Was wyobraża sobie bez nich szycie? Tak naprawdę to one w zupełności wystarczyłyby nam do szycia, gdyby nie to, że postęp ofiarował nam maszynę do szycia i inne udogodnienia.

Kliknij aby powiększyć

Szpilki. W papaverowej pracowni nie używamy ich do spinania elementów podczas szycia. Zapewniam Was, że nie ma takiej potrzeby. Was również namawiam do tego, aby używać ich przy szyciu tylko tam, gdzie naprawdę służą pomocą. Spinanie całości odzieży szpilkami do szycia naprawdę nie jest niezbędne. Ale szpilki przydają się w wielu sytuacjach. Chociażby przymiarki, poprawki i (uwaga wyznanie) do spinania odzieży na manekinie, aby czasem lepiej wyglądała na za chudym manekinie. Różne długości szpilek i ich różne główki mają swoje wady i zalety, do poczytania o nich odsyłamy do obu poniższych artykułów. Drugi jest o poduszce na igły i szpilki. Poduszka na szpilki może nie jest niezbędna, da się bez niej żyć. Ale jest to element, który można na początku wykonać samodzielnie, bardzo ułatwia życie/szycie.

Szpilki krawieckie Kliknij aby powiększyć

Nożyczki. Tutaj od samego początku warto wyrobić sobie nawyk korzystania z przynajmniej dwóch par nożyczek. Jedne powinny być dobrymi nożycami do tkanin. Drugie, zwykłe nożyczki do wycinania szablonów z papieru.

Szpilki krawieckie

Prujka, rozpruwacz. To narzędzie, które usprawnia prucie. Kliknij poniżej, aby dowiedzieć się o nim więcej. To narzędzie, które nie kosztuje wiele a naprawdę pomaga nie tylko na początku przygody z szyciem.

Kliknij aby powiększyć

Miara krawiecka. Pamiętaj, dwa razy mierzysz, raz wycinasz. To naprawdę oszczędność materiałów. Miara krawiecka jest bardzo ważna. Pobieramy wymiary z sylwetki, mierzymy szablony przed skrojeniem elementów z materiału, mierzymy gotową odzież. Przydaje się za każdym razem, gdy pracujemy nad nową sztuką odzieży. Tego nie może zabraknąć. Do wyboru znajdziesz wiele różnych. Poniżej widoczna jest miara rozwijana, następnie naklejana np. na maszynę do szycia lub stół do krojenia. A na końcu taka tradycyjna miara krawiecka. Zazwyczaj mają 150 cm długości. Bywają też dłuższe.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Mydła, kredy i pisaki. Służą do rysowania po materiałach. Na początek na pewno wystarczy zwykła końcówka mydła toaletowego. Ale w miarę pracy z materiałami koniecznie wypróbuj poniższe propozycje. Kredy występują w różnych kolorach. Na drugim zdjęciu widać kredę w proszku z aplikatorem, również bardzo wygodne urządzenie. Kolejne widoczne są kredki krawieckie, do rysowania po tkaninach i dzianinach. A na końcu pisaki do tkanin. Pamiętaj aby sprawdzić, które kupujesz. Na rynku występują zarówno samoznikające, które widoczne są przez kilka do kilkudziesięciu godzin a także spieralne, które wymagają usunięcia wodą.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Linijki, ekierki. Takie sprzęty na pewno znajdziesz w swoim domu. A jeśli nie, można je nabyć w każdym sklepie papierniczym lub dużym markecie. Przyjrzyj się szczególnie ekierkom z pierwszego zdjęcia. Podziałki tam umieszczone są naprawdę przydatne w krawiectwie. Kliknij na poniszy obrazek i przekonaj się jak bardzo.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Papier. Niezależnie od tego, z jakisz szablonów krawieckich będziesz korzystać, będziesz potrzebować papier do ich skopiowania lub wydrukowania. Jeśli polubisz szablony w formacie pdf, drukowane na kartkach A4, kup od razu całą ryzę papieru. Możesz również wykorzystać kartki zadrukowane z jednej strony, które normalnie trafiłyby do śmieci. Jeśli zdecydujesz się korzystać z czasopism z formami krawieckimi, koniecznie kup papier do ich odrysowywania. W tym celu pomocny okaże się półpergamin w dużych arkuszach albo papaieru do pieczenia. Część osób odrysowuje formy na folię, to równiez metoda godna wypróbowania. Folię można zakupić w sklepach budowlanych, używamy jej np. do ochrony naszych podłóg przy malowaniu mieszkania.

Szpilki krawieckie 

Maszyny do szycia, owerloki i żelazka. Ważne, aby były sprawne i niezawodne. Maszyna do szycia, owerlok i żelazko to już nieco droższe sprzęty. Warto przemyśleć zakup, przeczytać opinie o tych wybranych. Kilka razy obejrzeć. Zapytać bardziej doświadczonych w tej kwestii. to sprzęty kupowane na dłużej, powinny dobrze nam służyć. W ich przypadku nie warto oszczędzać.

Szpilki krawieckie Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć

Fajne bajery szyciowe

Poniżej pokażę Wam szyciowe bajery. Czyli takie rzeczy, bez których można się obyć na początku. Z czasem, gdy stajemy się coraz większymi szyciowymi nałogowcami, udowadniamy sobie, rodzinie i znajomym, że bez nich naprawdę nie da się polecieć w kosmos i my musimy gdzieś to kupić a potem upchnąć w za małej pracowni. Każdy ma takie rzeczy lub o nich śni.

Praska kaletnicza. Jeżeli chcesz obejrzeć ją w akcji, kliknij na jedno z poniższych zdjęć. W skrócie, praska kaletnicza, zwana też napownicą, służy nie tylko do nabijania nap. Wymienne końcówki umożliwiają wykonania przeróżnych fajnych elementów.

Kliknij aby powiększyć

Oto napy, które zostały nabite powyższą praską. Lubię takie napy i używam ich bardzo często. Wszędzie, gdzie tylko można. Nawet pościel szyję sobie zapinaną na te błyszczące ozdobne napy w rozmiarze 12,5mm. A dlaczego w takim rozmiarze? Bo taką końcówkę do nap posiadam. Do praski kaletniczej potrzebujemy dużo różnych końcówek w wielu rozmiarach. Ale to naprawdę fantastyczne urządzenie, w sam raz jako prezent na urodziny lub gwiazdkę dla krawcowej. Na ostatnim zdjęciu obciągnięte tkaniną guziki, które również zostały przygotowane z pomocą powyższej praski i odpowiednich końcówek.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Poniżej znajdziesz spis treści artykułów, które polecane są dla osób początkujących. Zostały one podzielone na kilka kateogrii, tak aby odnalezienie potrzebnych informacji było jeszcze przyjemniejsze. Znajdziesz tutaj informacje przedstawione w bardzo prosty i przyjemny sposób. Od takich, które ułatwiają zakup pierwszych przyborów do szycia, pracę z szablonami aż po pierwsze projekty, które pomożemy Ci wykonać.

Narzędzia krawieckie

  1. Spis najpotrzebniejszych drobiazgów krawieckich, czyli pierwsze zakupy w pasmanterii. Nie mogę bez tego szyć!