Na początek spójrz jak wyglądają wydruki na przykładzie jednego elementu szablonu o nazwie Liliowa Liliana. Model 0781. Ramki, sporo napisów dookoła i w środku elementów. Każdy coś oznacza i każdy z nich pomaga na etapie sklejania, krojenia lub szukania we wcześniej wydrukowanych kartkach. Spójrz proszę, jakie to oczywiste.

Kliknij aby powiększyć

Fantastyczne marginesy

Najważniejsza zaleta papaverowych szablonów wiąże się z samym ich sklejaniem. Dookoła szblonu narysowana jest przerywana ramka. Same ramki nie wyróżniają się może niczym specjalnym. Nie są to prostokąty, ramki to pionowe i poziome przerywane linie które przecinają się na rogach. Dzięki temu dokładnie widać, gdzie znajduje się róg naszego wydruku.

Kliknij aby powiększyć

O ile ramki są spotykane w wielu wydrukach, to w naszych papaverowych szablonach ogromnym atutem będą same marginesy. Tak tak, te, które zazwyczaj są niepotrzebne, odcinane, wyrzucane, my udoskonaliliśmy dla  uzyskania jak największej wygody. Spójrz proszę na wydrukowane kartki. Zostały spięte w rogu za pomocą szpilki. Marginesy nie są obcięte. Nie zasłaniają jednak naszego wydruku, gdyż na marginesach zostało wydrukowane to, co standardowo kryje się pod nimi na kartce poniżej. Wystarczy na ekspresowo złożone kartki nakleić taśmę klejącą i gotowe. To na pewno znacząco przyspieszy pracę z wydrukowanymi kartkami A4. Aby się o tym przekonać, wystarczy przeczytać artykuł Sposób na ekspresowe sklejanie szablonu

Kliknij aby powiększyć

Marginesy zawierają szereg ważnych informacji. Górny margines informuje nas o tym, jaki element został wydrukowany na tej stronie. W tym przypadku widzimy element numer 6, czyli przód. W kwadratowej ramce widoczne są literki A oraz B. Oznacza to, że element ten jest identyczny w modelu A oraz B. Czasem w naszych szablonach proponujemy dwie lub kilka wersji danego modelu, i właśnie te literki sugerują, do której wersji pasuje wydrukowany element.

Kliknij aby powiększyć

W prawym górnym rogu znajduje się informacja dotycząca położenia kartki względem innych. Ta kartka znajduje się w rzędzie pierwszym i kolumnie pierwszej. Przy naszych wydrukach przekonasz się, że takie oznaczenie będzie wystarczające.

Kliknij aby powiększyć

Boki prostokąta dookoła kartki są jednocześnie ogromnym prostokątem kontrolnym. Przy jego bokach, zarówno tym poziomym jak i pionowym, napisaliśmy jak długi powinien on być. Ta informacja podana jest w centymetrach oraz calach. Wystarczy przyłożyć linijkę i sprawdzić, czy nasz wydruk nie został pomniejszony lub powiększony przez  ustawienia drukarki. Papaverowe szablony mogą zostać wydrukowane na różnych formatach papieru. Dlatego koniecznie sprawdź na wydruku, jaką długość powinna mieć ramka na kartce.

Kliknij aby powiększyć

Strony zostały ponumerowane. Na każdej z nich widoczny jest numer strony oraz ilość stron składających się na wydruk danego elementu. To pozwoli sprawdzić, czy któraś kartka nie zawieruszyła się na biurku.

Kliknij aby powiększyć

Jeśli nie zdecydujesz się na wydruk wszystkich elementów, na dolnym marginesie pojawi się stosowne ostrzeżenie. To tak na wszelki wypadek, aby żaden element nie został pominięty przy krojeniu przez zupełny  przypadek.

Kliknij aby powiększyć

Oznacznia elementów

Nitka prosta posiada zgrabną strzałkę. Jest ona naprawdę ważna. Dzięki niej nigdy nie pomylisz się i wszystkie elementy ułożysz równolegle do nitki prostej i w jednym ustalonym kierunku. Nie zawsze jest to ważne, ale krojąc sztruks docenimy tą informację.

Kliknij aby powiększyć

Bardzo pomocne są również oznaczenia obok nitki prostej na każdym elemencie. Zawartych jest tutaj naprawdę dużo informacji. Rozszyfrujemy je teraz, aby móc z nich korzystać.

  • Różowa strzałka wskazuje nam numer oraz nazwę elementu. Na końcu tej linijki widoczne są litery AB, które oznaczają wersję modelu, do którego pasuje dany element. Ten pasuje więc do modelu 0781 A oraz do 0781 B.
  • Zielona strzałka wskazuje numer modelu.
  • Czarna wskazuje typ biustu. Więcej o typach biustów i po co uwzględniane są na szablonach przeczytasz w artykule Rozmiarówka według biustów
  • Czerwona mówi o tym, jakiego wzrostu dotyczy wydruk. 
  • Niebieska strzałka mówi nam, jakie rozmiary wydrukowaliśmy. W tym przypadku widzimy wydruk dwóch rozmiarów. Na wydruku widoczne są dwa rozmiary, 32 oraz 36. Patrząc na linie formy na pewno od razu wiecie, że kropkami został narysowany mniejszy rozmiar, czyli 32 a ciągłą kreską 36. Logiczne, prawda?

Całość informacji składa się na nazwę pliku, który pobrany zostanie z naszej strony. Patrząc na wydrukowaną kartkę będzie można nie tylko zidentyfikować dokładnie, jaki to element, ale również przeczytać nazwę pliku, który zapisany został na dysku. W ten sposób szybciej odnajdziesz u siebie zagubiony plik. W razie potrzeby oczywiście.

Kliknij aby powiększyć

Spersonalizowane wydruki.

O tym Jak pobierać szablony przeczytamy cały artykuł. Tutaj chciałabym jedynie wspomnieć o tym, że to Ty decydujesz, co znajdzie się na Twoim wydruku. Wydrukować możesz wszystkie elementy szablonu wraz z dodatkami na szwy lub bez nich. Można wydrukowac jeden lub wiele dowolnie wybranych rozmiarów. Można też, tak tradycyjnie, wybrać jeden rozmiar z dodatkami na szwy i wydrukować taką podstawową wersję. Kliknij na obrazek, aby pobrać widoczny na zdjęciu przykładowy pdf.

Kliknij aby powiększyć

Jeśli ktoś nie lubi dodatków na szwy, wydrukuje po prostu bez nich. Doda swoje. Tak po prostu. To, czy wybierzemy jeden rozmiar czy kilka będzie zależało tylko od naszych potrzeb. Na poniższym przykładzie widzimy kilka rozmiarów, ale oczywiście jeden również będzie mógł zostać wydrukowany. A jakie rozmiary widoczne są na poniższym szablonie? Patrzymy na informację po lewej stronie nitki prostej aby zauważyć, że są to trzy kolejne rozmiary. Kliknij na obrazek, aby pobrać widoczny na zdjęciu przykładowy pdf.

Kliknij aby powiększyć

Wybrać możemy dowolne rozmiary. Poniżej przykład innej konfiguracji. Cztery wybrane przeze mnie do przykładu rozmiary, wszystkie elementy bez dodatków na szwy. Tym razem nie są to kolejne rozmiary, wybrałam mniej więcej co drugi. Co nam to da? Otóż ktoś, kto potrzebuje do uszycia sukienki inny rozmiar na górę niż dół, będzie mógł sobie wydrukować tylko te dwa do jednego pliku. Niezależnie od tego, jakie to są dwa rozmiary, czyli o ile różni się obwodami na wysokości bioder i biustu. Kliknij na obrazek, aby pobrać widoczny na zdjęciu przykładowy pdf.

Kliknij aby powiększyć

Papaverowe szablony bardzo ułatwiają pracę. Dają dużo możliwości samodzielnej ich konfiguracji przez Ciebie. A jeśli czujesz niedosyt i pragniesz o coś zapytać, z przyjemnością odpowiem. A teraz zachęcam do pobrania darmowego szablonu i przetestowania naszej papaverowej metody wydruku szablonów na przykładzie widocznym poniżej, w artykułach powiązanych.

Kliknij aby powiększyć

Komentarze

Frania
#102 Frania 2020-11-13 17:44
@MonikaYchuk
Takie strzałki znaczą "ułóż tą krawędzią na złożeniu (zgięciu) materiału", zwróć uwagę też na to, że tam nie ma dodatku na szew
po takim wycięciu części z materiału i rozłożeniu na płasko uzyskuje się na przykład przód obłożenia w całości
MonikaYchuk
#101 MonikaYchuk 2020-11-13 17:23
A co znaczą te dwie połączone czarne strzałki na dole wydruku?
malboraczka
#100 malboraczka 2018-02-08 13:58
Cytuję Jadzia1:
Przeczytałam i nic o tym nie widzę.....

@Jadzia1, , zamiast ramki kontrolnej masz na boku kartki przerywanąlinię i na niej jest podana długość jaką musi mieć prostokąt(czyli to co jest wydrukowane w w ramce z przerywanej linii 26,7cm x 18,0cm)
Jadzia1
#99 Jadzia1 2018-02-08 13:50
Przeczytałam i nic o tym nie widzę.....
Joanna205
#98 Joanna205 2018-02-08 13:38
@Jadzia1 mam znalazłam przeczytaj
Frania
#97 Frania 2017-10-23 10:09
Cytuję admin:
Cytuję Frania:
@admin Zauważyłam, że u mnie jest więcej danych na szablonie niż czasami u innych.

Informacje o kupującym pochodzą z potwierdzenia płatności przez Payu. Wszyscy zatem posiadają te same informacje w pdf. Jednak czasami, a zależy to od banku w którym dokonano płatności, czekamy na komplet danych o kupującym do 10 dni. Jeżeli pobranie zakupionego wykroju nastąpi wcześniej niż otrzymamy te informacje to z oczywistych powodów brakuje ich w pobranych pdf. Nie zmienia faktu, że w przyszłości dla tych użytkowników i tak się pojawią przy kolejnych pobraniach. Ot cała tajemnica.

@admin Dziękuję za odpowiedź.
Myza83
#96 Myza83 2017-10-15 03:05
Cytat:

Zanim kupiłam pobrania, przeczytałam regulamin. Polecam punkt 9 dotyczący ceny i rabatów. Nawet, gdybym za darmo pożyczyła komuś wykrój, to bym się za chiny nie przyznała do tego publicznie.
Nigdy nie opłacałaś ze swojego konta np opłaty za prąd dla babci? Żeby nie stała w kolejce na poczcie.
admin
#95 admin 2017-10-14 21:25
Cytuję Frania:
@admin Zauważyłam, że u mnie jest więcej danych na szablonie niż czasami u innych.

Informacje o kupującym pochodzą z potwierdzenia płatności przez Payu. Wszyscy zatem posiadają te same informacje w pdf. Jednak czasami, a zależy to od banku w którym dokonano płatności, czekamy na komplet danych o kupującym do 10 dni. Jeżeli pobranie zakupionego wykroju nastąpi wcześniej niż otrzymamy te informacje to z oczywistych powodów brakuje ich w pobranych pdf. Nie zmienia faktu, że w przyszłości dla tych użytkowników i tak się pojawią przy kolejnych pobraniach. Ot cała tajemnica.
ciasteczko
#94 ciasteczko 2017-10-14 13:35
Cytuję Myza83:
No właśnie te dane to dla mnie też problem. Często drukuje szablony dla starszych pań, które szyją dla wnucząt lub dla siebie w domu, a z racji wieku nie potrafią korzystać z komputera,a nawet nie mają konta bankowego. Dają mi kasę do ręki, żebym im coś druknęła. Strasznie mnie denerwuje, zamazywanie markerem moich danych na każdej kartce. Może nasz Kochany Admin wymyśli jak to rozwiązać? W starej wersji jakoś się udało, może teraz też się uda? Bardzo ładnie prosimy

Zanim kupiłam pobrania, przeczytałam regulamin. Polecam punkt 9 dotyczący ceny i rabatów. Nawet, gdybym za darmo pożyczyła komuś wykrój, to bym się za chiny nie przyznała do tego publicznie.
Frania
#93 Frania 2017-10-14 10:15
@admin
Zauważyłam, że u mnie jest więcej danych na szablonie niż czasami u innych.
U mnie są: numer konta, moje imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres mailowy i nazwa użytkownika.
U innych: adres mailowy i nazwa użytkownika.
Rożnica jest widoczna. Z czego ona wynika?

Jeśli chodzi o dane na szablonie, nie stanowi to dla mnie większego problemu (oczywiście wolałabym, aby było ich tyle, ile u wyżej wspomnianych "innych"). Chyba, że coś chcę wrzucić na papavero - wtedy trochę czasu zajmuje mi wymazanie ich z rysunku.
W przewodniku szycia już jest problemem. Czasami tekst danych zlewa się z tekstem przewodnika, a czasami zajmuje kawałek zdjęcia.