Puzzle, które widzieliście na kociej bluzie, były składane nieco inaczej, niż poleca wspomniana metoda. Dlatego ten sposób uznać można jedynie za uproszczony lub podobny do szycia na papierze. Tutaj bowiem nie będziemy posiłkować się papierem. Szyjemy dzianinę, elementy łączymy na owerloku. Dlatego zszywanie kawałków wraz z papierem nie jest możliwe.

Na czym dokładnie polega ta metoda? Otóż zszywamy drobne kawałki, małe elementy, które na koniec dają nam piękny skomplikowany obrazek. Spójrzmy na prawie przygotowaną bluzę. Na początek pozszywane zostały mniejsze bloki. Każdy z nich został połączony w ten sam prosty sposób. Widzicie rozsypany jeszcze ogon, czyli dolny lewy róg bluzy? Spójrzmy poniżej, jak został połączony.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć 

Mniejsze bloki mogą składać się z drobnych elementów. Nie należy jednak bać się ich łączenia. Każde miejsce łączenia elementów przygotowane jest w taki sposób, aby po prostu je zszyć. Bez przejmowania się, czy coś do siebie będzie później pasowało. Nie ma tutaj rogów, nie ma miejsc, które powinny się później ze sobą zejść. Nic z tych rzeczy. Spójrzmy na lewy dolny róg szablonu i wycięte do jego wykonania kawałki dzianiny. Do tych kawałków zostały dodane dodatki na szwy o szerokości dokładnie 7mm.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Ważna jest kolejność zszywania. Możemy ją naprawdę w prosty sposób odgadnąć patrząc na schemat. Wystarczy sprawdzić, które kawałki zszywają się tak po prostu ze sobą, bez jakichkolwiek komplikacji. Na schemacie zostały pokolorowane dwa, które można tak po prostu zszyć ze sobą, czarny i czerwony. A nasze kawałki zostały dokładnie tak zszyte. Proste, prawda?

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Kolejny kawałek, który możemy po prostu doszyć, zaznaczony jest zielonym kolorem. Zauważ proszę, że pomiędzy poprzednim małym blokiem a nowym kawałkiem wykonano tylko jeden szew. To koniec, został przymocowany i jest już częścią pozszywanego bloku.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Pewnie się domyślasz, co stanie się dalej. Doszywamy kolejny kawałek. Tym razem ten pokolorowany na niebiesko. Został nam jeden jedyny kawałek do ukończenia tego bloku.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Doszywamy go. I cały nasz blok jest gotowy. Zszywanie całej tej kociej bluzy polega właśnie na takim prostym doszywaniu kolejnych kawałków tworząc poszczególne bloki do zszycia.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Tutaj widać wszystkie poszczególne bloki. Każdy z nich został zszyty w powyższy sposób. Wykonując te bloki nie natrafisz na żaden trudny etap. Wszystkie zostały specjalnie przygotowane tak, aby były przyjemne w szyciu. Pamiętaj jednak o tym, aby na samym szablonie zaznaczyć kota. Nasz został zaznaczony czarnymi krzyżykami. Po rozcięciu szablonu łatwo się pomylić. Warto też wykonywać kolejne bloki a dopiero potem rozcinać szablon do szycia następnego dużego puzzla. Nie ma ich dużo, ale wystarczy obrócić źle jeden z kawałków i wszystko się posypie. Po wykonaniu wszystkich bloków czas na ich zszycie. Traktujemy je jak mniejsze puzzle i  doszywamy te, które po prostu do siebie pasują. Tutaj też wykonujemy tylko szwy po linii prostej.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Oczywiście przód to nie wszystko. Należy wykonać jeszcze kieszeń. W analogiczny, prosty sposób. Dla ułatwienia na schemacie po prawej każdy mniejszy blok zaznaczony został innym kolorem. Wystarczy je przygotować a następnie zszyć ze sobą na takich samych zasadach, jak mniejsze elementy. Czy widzisz, że różowy blok należy zszyć z niebieskim, aby powstał większy? Trzy bloki po prawej zszywamy ze sobą a następnie przyszywamy do środka kieszeni. Do żółtego spokojnie możemy przyszyć różowy. Żadnych rogów, żadnych miejsc, gdzie coś powinno się z czymś innym zgrać. Proste, prawda?

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Kieszeń na lewej stronie. Tutaj również widać, jaka była kolejność. Oraz widać, że wszystko zostało zszyte owerlokiem.

Kliknij aby powiększyć

Po zszyciu bluzy i kieszeni musimy je razem złożyć. Po odszyciu kieszeni materiałem (po to, aby owerlok nie drapał w ręce i nie przeszkadzał) przyszywamy kieszeń na bluzę. Tutaj jest jedno miejsce, o które powinniśmy zadbać. Koci grzbiet. Mógłby się ładnie zgrać na łączeniu bluzy z kieszenią. Ale nawet, jeśli Ci się nie uda, to kot i tak będzie wyglądał fantastycznie.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

.

Komentarze

sebszyn
#4 sebszyn 2017-02-21 09:27
Jak dla mnie rewelacja. Bardzo fajnie wszystko wytłumaczone. Spróbuje uszyć taka bluzę z męskim motywem i zobaczymy co wyjdzie.
Basia111
#3 Basia111 2017-02-21 08:56
PP na grubych tkaninach szyje sie trudniej niż z bawełny, z której zwykle szyje się patchworki. Na pewno przy szyciu trzeba to brać pod uwagę i wybierać mniej skomplikowane wzory. Niektóre szablony mają już dodany zapas na szwy - to też dużo ułatwia. w sieci jest pełno blogów na ten temat - każdy znajdzie coś dla siebie. Kotek super. Pozdrawiam.
Joanna205
#2 Joanna205 2017-02-20 10:00
Bardzo przejrzyście opisane wielkie dzieki za ten przewodnik :3
papavero
#1 papavero 2017-02-20 09:55
Gdyby coś jeszcze było niejasne, to proszę dać znać :-) Mam nadzieję, że przekonam Was, że to wcale trudne nie jest. Problem polega tylko na tym, aby to sprytnie przygotować na rysunku, pociąć kota odpowiednio. A zszywanie potem takiego obrazka to czysta przyjemność. :-)