Głównym bohaterem kolejnego modelu będzie kontrafałda. A raczej ich większa ilość. Kontrafałdy będą biegły pionowo od dekoltu w dół odzieży. Dlatego przy tym modelu nadszedł czas, aby zadecydować o wykończeniu brzegu dekoltu. Możliwości jest kilka, zobaczcie, które z nich podobały nam się najbardziej. Oto jedna z wersji. Obłożenie zostało zszyte z wierzchnią warstwą, potem nastąpiło kapowanie, zszycie kontrafałd i zagięcie obłożenia na lewą stronę. Kontrafałdy w pasiastej tkaninie nieco się zgubią. Ale spokojnie, ich efekt nie zniknie całkowicie.

  Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Drugi sposób na wykończenie dekoltu to lamówka ze skosu. Przyszyta dopiero po poskładaniu zakładek. Można wykorzystać gotową lamówkę lub wykonać ją samodzielnie z tej samej lub kontrastowej tkaniny.

  Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Trzeci sposób to bardzo przestrzenne rozwiązanie. Można sobie na nie pozwolić szyjąc z delikatnych tkanin. Tutaj obłożenie zostało zszyte z wierzchnią warstwą. Następnie obłożenie zostało wywrócone na lewą stronę. Dopiero na końcu zaszyte zostały kontrafałdy. Czyż nie wyglądają interesująco?

  Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

A na koniec bluzka i rzut okiem na jej pierwotną wersję. Takie próbne modele powstają często. Czasem Wam je pokazujemy, postaramy się robić to częściej. Oto bluzka. A raczej jej przód upięty na manekinie. Po obu stronach zakładek widać jeszcze zszytą na prawej stronie zaszewkę. W gotowym modelu ta zaszewka została schowana pod kontrafałdy. Do prób z kontrafałdami jej położenie nie miało większego znaczenia. Ten etap, który widzicie na manekinie, służył do sprawdzenia ilości oraz głębokości kontrafałd. Zatwierdzony ozdobny element pozwolił przejść do dalszych prac. Przygotowanie szablonu wiąże się z wieloma aspektami, które należy sprawdzić na etapie jego powstawania. Zarówno jego wygląd jak i dopasowanie do sylwetki jak i  wygodę użytkowania. Żaden program nie zrobi tego za nas i nie wypluje magicznych szablonów bez naszej ingerencji. Przygotowanie szablonów to dość długa ale przyjemna praca.

. Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Zobacz artykuły powiązane z bieżącym

Komentarze

KasiaF
#11 KasiaF 2017-07-02 22:15
Bardzo ciekawy model, a tkanina podoba mi się bardzo :-)
papavero
#10 papavero 2017-06-30 12:43
Cytuję Aga:
Nie na moje nerwy takie dziubanie.

To fakt, takie zakładki wymagają odrobiny cierpliwości :-)
Aga
#9 Aga 2017-06-29 20:57
Nie na moje nerwy takie dziubanie.
ewa5907
#8 ewa5907 2017-06-29 18:51
Ja nie głosowałam lubie wykroje ktore sa łatwe i szybko sie szyje takich ukladanek nie lubię.☺
Aleksandra
#7 Aleksandra 2017-06-29 17:50
Dla leniuchów: wspaniała alternatywa. Kilka dni temu widziałam materiał , który cały był plisowany.
Jeden był z plisek granatowo - białych , drugi granatowo- granatowo, kwiatowych.
Wtedy zastanawiałam się co można z nich uszyć , ale ponieważ nie moje kolory odpuściłam, a tu jak znalazł.
projektantwnetrz
#6 projektantwnetrz 2017-06-29 16:47
zanosi się na coś pięknego :)
papavero
#5 papavero 2017-06-29 16:31
Cytuję Bastet:
Przyznaje się bez bicia, że nie głosowałam. Mnie taki cuda ZAWSZE wychodzą krzywo :oops:

Faktem jest, że trzeba do nich nieco cierpliwości. Papaverowy model, aby było łatwiej, będzie uszyty w z tkaniny w pionowe paski, która absolutnie nie chciała się słuchać. ;-)
Bastet
#4 Bastet 2017-06-29 15:30
Przyznaje się bez bicia, że nie głosowałam. Mnie taki cuda ZAWSZE wychodzą krzywo :oops:
Rona
#3 Rona 2017-06-29 12:06
Na zakładki nie głosowałam, ale instrukcja pomogła w zrobieniu jednej zakładki w spodniach. Teraz wiem, że przed prasowaniem będę musiała ją sfastrygować, żeby zaprasować równiutko. Obecnie ta "jedynaczka" rozjeżdża się we wszystkie strony i paskudnie to wygląda :D
fox
#2 fox 2017-06-29 11:28
a czy to źle czy dobrze? bo ja tak