Piękne rzemiosło

Przeglądając internet natknęłam się na blog o rzemiośle. Znalazłam tam kawałek, który jest powodem rozpoczęcia tej serii artykułów. Jestem zachwycona tym, jak te cztery punkty opisują całokształt nauki, jaka przed Tobą stoi. Przeczytaj te rady i weź je sobie koniecznie do serca.

Na początek kilka rad praktycznych:

  1. Jeśli już decydujesz się budować mebel, postaraj się, aby maksymalnie dopasować go do swoich potrzeb (gotowca możesz kupić w markecie budowlanym).
  2. Budując coś samodzielnie, nie idź na łatwiznę, pakując w meble tonę gwoździ i wkrętów.
  3. Przestań sądzić, że im lepsze masz narzędzia, tym bardziej idealny będzie Twój pierwszy projekt. Bo jeszcze w to uwierzysz.
  4. Pogódź się z pierwszą porażką. Z drugą, piątą i czternastą także.
Cytat z www.panfleks.pl

Na pierwszy rzut oka możesz się zdziwić, że przytaczam Ci na początek podróży krawieckiej cytat z bloga o stolarstwie. Nic jednak bardziej mylnego. Krawiectwo to po prostu rzemiosło. I tak jak każde inne rzemiosło, podlega tym samym prawom. Możesz się o nich przekonać na własnych błędach, a możesz też wykorzystać wiedzę moją i mojego zespołu. A teraz spójrz na te praktyczne rady pod kątem naszej miłości, czyli uwzględniając szyciowe zmagania:

  1. Jeśli już decydujesz się szyć nową część swojej garderoby, postaraj się, aby pięknie ją dopasować do swojej sylwetki. Wykonaj ją z naprawdę fajnych tkanin i zrób to tak dobrze jak tylko potrafisz. Gotowce, rzeczy z beznadziejnych materiałów lub uszyte niechlujnie znajdziesz w wielu sieciówkach.
  2. Szyjąc coś dla siebie nie idź na łatwiznę. Jeśli coś zrobisz źle, popraw. Jeśli nie wiesz, jak coś wykonać, zapytaj, przeszukaj nasze artykuły. Poświęć chwilę na teorię, ona naprawdę zaprocentuje podczas szycia.
  3. Narzędzia i maszyny krawieckie są droższe i tańsze, gorsze i lepsze. Zanim je nabędziesz, poczytaj o nich. Postaram się pomóc w pierwszych zakupach. Ale pamiętaj, nawet jeśli na pierwszy raz kupisz najdroższą maszynę do szycia, Twój pierwszy projekt nie będzie wyglądał jak z pracowni Diora czy Chanel.
  4. Pogódź się z pierwszą porażką. Z drugą, piątą i czternastą także. Ale spokojnie, przyjdzie taki czas, że będziesz napawać się dumą ze swoich osiągnięć. To tylko kwestia czasu. Każdy, no może prawie każdy, może się nauczyć krawiectwa.

Czy ta seria artykułów jest dla Ciebie?

Teraz postaram Ci się wyjaśnić, jakie artykuły znajdziesz w tej serii. Tak aby jasne było to, o czym będę opowiadała, czego można się spodziewać i jak bardzo pomocne będą te informacje na samym początku krawieckiej drogi. Zapewniam Cię, że wszystkie informacje, które znajdziesz w tej serii, będą przedstawione jak najprościej się da. Pisząc te artykuły, zawsze będę zakładała, że dopiero pięć minut temu w Twojej głowie pojawiła się myśl "A może by tak spróbować szycia". Będę zakładała, że nie potrafisz jeszcze absolutnie niczego, a terminy krawieckie są Ci obce. A jeśli jakiegokolwiek krawieckiego słówka użyję po raz pierwszy, to odeśle Cię w odpowiednie miejsce wyjaśniające dokładniej dane zagadnienie.

O czym będą artykuły? O podstawach. Na pewno poruszę tematy związane z narzędziami krawieckimi. Poradzę Ci co trzeba zakupić na początek, czyli bez czego nie można się obejść nawet przy pierwszym projekcie. Pomogę Ci w wyborze nie tylko odpowiednich drobiazgów, ale również dobrych maszyn do szycia. Specjalnie dla Ciebie zapoznam się z nimi, przetestuję i przedstawię Ci moją opinię oraz opinię specjalistów, których znam. Pomogę Ci poradzić sobie z ustawieniem maszyn do szycia, nawleczeniem nitki czy po prostu pierwszym ujarzmieniem sprzętu. Tak aby początki nauki były fantastycznie przyjemne.

  Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Będziemy wspólnie szyć pierwsze krawieckie dzieła. Nie będą to żakiety ani płaszcze, zaczniemy od bardzo prostych modeli. Spokojnie możesz już zerkać w domu na poduszki, będą nowe poszewki. Będą też apaszki czy inne proste drobiazgi. Takie, które będą miały na celu zapoznać Cię z maszyną do szycia, pokonać lęk przed pokrętłami i wprawić nieco w cięciu materiałów.  Proste ćwiczenia pokazane w taki sposób, aby przebrnąć przez początki gładko i w miarę szybko. A potem może przejdziemy do prostych ubrań, kto wie jak sprawnie pójdzie nam nauka. A ja przecież nie mogę Cię zostawić na pastwę losu z umiejętnością uszycia tylko poszewki na poduszkę, prawda?

  Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Nauczę Cię korzystania z szablonów krawieckich. Oczywiście tych papaverowych, bo przecież one są najlepsze na świecie. Ale spokojnie, jeśli zapoznasz się z moimi szablonami, spokojnie odnajdziesz się w gąszczu innych. Oczywiście jeśli tylko postanowisz mnie zdradzić. Będę płakać do poduszki ze trzy dni wtedy, no chyba, że pokażesz mi jak pięknie powstała nowa sukienka z burdy czy innego dobrego czasopisma. Jeśli zechcesz się ze mną podzielić swoimi postępami, nawet jeśli będą się one wiązały z innymi szablonami, to sprawi mi to przyjemność. Naprawdę!

  Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Czy wszystko będzie nowe?

A teraz zdradzę, jak będą wyglądały prace nad tą serią. Część artykułów będzie nowych, nowiuteńkich. I tych będzie znacznie więcej niż... no właśnie niż. Niż tych, które przypomnę. A przypominać również będę. Na papavero.pl znajduje się bardzo dużo artykułów, które opisują podstawowe czynności lub narzędzia krawieckie. Jest ich jednak dużo za mało oraz nie są usystematyzowane pod kątem osoby, która jeszcze nie rozpoczęła nauki. Dlatego czasem będę je przypominać. Ale w większości przypadków będą to nowe artykuły o kolejnych krawieckich kwestiach. Do poczytania również przez osoby, które szycie mają w jednym paluszku. Takie osoby zachęcam do komentowania i wymądrzania się pod artykułem. Bo tylko dyskusja i różne opinie spowodują, że każdy z nas będzie się mógł czegoś nauczyć. A to jest najważniejsze. To pozwoli dotrzeć nam do tej próby, w której nie napotkamy na porażkę a pierwszy sukces. Mam nadzieję, że razem ze mną rozpoczniesz swoją drogę na szczyty krawieckich umiejętności, zapraszam :-)

  Kliknij aby powiększyć

Poniżej znajdziesz spis artykułów, które pomogą Ci w początkach krawieckiej drogi. Ta część będzie na bieżąco uaktualniana o kolejne artykuły, które pojawią się specjalnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj zarówno informacje dotyczące podstaw krawiectwa jak i pomoc w ujarzmieniu swoich maszyn. Zapraszam do czytania.

Od czego zacząć.

  1. Zacznij przygodę z rzemiosłem! to opis całej serii artykułów. Taki wstęp, który warto przeczytać przy porannej kawce.
  2. Pierwszy projekt krawiecki Wybór pierwszego projektu krawieckiego. Przeczytaj jakich materiałów unikać a jakie polecam na pierwszy raz. Pomogę Ci również wybrać odpowiedni model na początek. Przedstawię też garść informacji, które warto przeczytać przed pierwszym szyciem.

Komentarze

Anna_K
#11 Anna_K 2017-10-10 23:42
@papavero czy Kategoria: Szycie jest proste może pojawić się w wyszukiwarce lub jako podkategoria w "Artykułach" - chodzi mi o to, żeby można łatwo znaleźć artykuły z tej serii :-)
Basia111
#10 Basia111 2017-10-02 07:45
Super! Będę się szkolić! :3
Makta
#9 Makta 2017-09-29 05:10
Super! Taka seria artykułów przyda się wielu osobom. Sama chętnie będę je czytać. Jako samouk mam braki, wiec na pewno skorzystam. Podstawy są ważne i warto się ich uczyć i je sobie przypominać. Podobno tylko głupiec twierdzi, że wie wszystko i już niczego nie potrzebuje się uczyć. A któż chciałby być określany w ten sposób? Więc uczmy się! :-D
FF
#8 FF 2017-09-28 23:30
Bardzo dobry pomysł, będę śledzić i wdrażać :)
Aga
#7 Aga 2017-09-28 19:47
Cytuję Bastet:
Mysle, ze to przyda sie nawet zaawansowanym samoukom, bo ci , co pokonczyli odpowiednie szkoly to juz pewnie wiedza wszystko :P
Natomiast co do "prostosci " pewnych rzeczy, np takiej wijacej sie we wszystkie strony apaszki z szyfonu, mam watpliwosci. Osobiscie na plaszcz sie pokusze, ale szyfon i tym pdobne omijam duuuzym lukiem

Też bym wolała płaszcz szyć niż lamówki na dekolcie cieniutkiej bluzki czy wykańczać jedwabną apaszkę. Tzn. pewnie, że to więcej roboty o wieeeeele, ale płaszcze już szyłam. Takie detale są dla mnie najgorsze.
Też znam pewną osobę, która chce się uczyć szyć. Ode mnie, hihi. Dzianinę na dodatek jej się zachciało. Będzie się działo:)
Anna_K
#6 Anna_K 2017-09-28 19:44
Na naukę nigdy nie jest za późno, więc chętnie przeczytam artykuły z tej serii :D :3 .
Bastet
#5 Bastet 2017-09-28 18:50
Mysle, ze to przyda sie nawet zaawansowanym samoukom, bo ci , co pokonczyli odpowiednie szkoly to juz pewnie wiedza wszystko :P
Natomiast co do "prostosci " pewnych rzeczy, np takiej wijacej sie we wszystkie strony apaszki z szyfonu, mam watpliwosci. Osobiscie na plaszcz sie pokusze, ale szyfon i tym pdobne omijam duuuzym lukiem
papNatusia
#4 papNatusia 2017-09-28 15:56
Bardzo się cieszę na te artykuły, bo ja wpadłam w krawiectwo rpzypadkiem i zaczęłam troche od środka. Szyję, zaczynam pomału kombinować z szablonami, ale zaczynam czuć swoją niewiedzę, czas się uczyć:)
szycie007
#3 szycie007 2017-09-28 15:27
Też bardzo się cieszę, bo no właśnie, jak brakuje podstaw to bieda. Kiedy szyłam pierwszy raz coś z rękawem myślałam że jest bład w szablonie, bo przy wszywaniu zostawało mi materiału rękawa :oops: . I zrobiłam na szczycie marszczenie niby bufkę, niby że ozdobne. Z drugim razem myślę tu też błąd? Dopiero poczytałam o wdawaniu rękawa. Teraz się zastanwiam, czy jest gdzieś jak wszywać poduszki do płaszcza, tak w temacie podstaw, żebym znowu nie odstawiała jakiejś maniany.
Joanna205
#2 Joanna205 2017-09-28 14:59
Znam przynajmniej jedna osobę która całe życie pragnęła się tego fachu nauczyc i jedna która zaczyna o tym myśleć pod kątem wyboru szkoły. I jedna taką co ma skleroza i chętnie sobie co nieco po przypomina ( to ja)