Powyższa definicja, zaczerpnięta ze strony wikipedia.org jasno i wyraźnie tłumaczy, co oznacza owerlok. Każdemu, kto chociaż raz próbował uszyć jakikolwiek ciuszek tłumaczyć nie trzeba, że od wewnątrz należy pięknie wykończyć zapasy na szwy i podłożenia. Dziś słów kilka właśnie o pięknym zabezpieczeniu dodatków na szwy. Na początek o tych, wykonywanych specjalnymi maszynami.

Rodzaje szwów owerlokowych:

Szwy owerlok są uniwersalne, ponieważ mogą być użyte dla dekoracji, wzmocnienia lub łączenia elementów odzieży. Są podzielone na wiele rodzajów. Najprostszym jest podział w zależności od liczby nici użytych w szwie. Przemysłowe owerloki są zazwyczaj zbudowane jako 1-, 2-, 3-, 4- lub 5-nitkowe. Każda z tych kombinacji posiada specjalne zastosowanie:

  • jednonitkowy szew jest używany do stykowego zszywania krawędzi materiału.
  • dwu- i trzynitkowe ściegi, znane również jako na okrętkę, najbardziej powszechne, używane do wykańczania, obszywania dzianin i tkanin
  • czteronitkowe ściegi tworzą mocne połączenia, zachowując elastyczność i zabezpieczają krawędzie materiału
  • pięcionitkowe ściegi, które używają 2 igieł, są nazywane "szwami bezpiecznymi", tworzą bardzo mocne szwy używane w przemysłowej produkcji odzieży.

Popniżej możemy obejrzeć zdjęcia prezentujące poszczególne rodzaje szwów owerlokowych. Gęstość jest mierzona ilością wkłuć na centymetr.

Owerlok jednonitkowy - szew stykowy,
gęst. - 5 w/cm,
szer. - 16 mm
Owerlok dwunitkowy - ozdobne, falujące wykończenie brzegu dzianiny,
gęst. - 8 w/cm,
szer. - 3 mm
Owerlok trzynitkowy - zabezpieczenie brzegu,
gęst. - 3 w/cm,
szer. - 6,3
Owerlok trzynitkowy,
gęst. - 7 w/cm,
szer. - 4 mm

 

Owerlok przemysłowy. Na zdjęciu obok widzimy owerloka 4-nitkowego oraz podszywarkę. O podszywarkach i sposobach wykończenia odzieży w jej dolnej części niewątpliwie jeszcze opowiemy. Dziś przedstawiamy Wam zdjęcie owerloka, który w chwili obecnej grzeje ławkę w jakimś magazynie. Służył nam kiedyś dzielnie, ale z pewnych przyczyn wymieniliśmy go na lepszego. Mała podszywarka nadal funkcjonuje w naszej pracowni, chociaż ze względów przyzwyczajenia i dbałości o szczegóły niejednokrotnie nasze wyroby wykańczane są ręcznie. Tak tak, nie przesłyszeliście się, posiadamy maszynę o podwijamy ręcznie. Aby od razu rozwiać wątpliwośći, potrafimy ją obsługiwać :) Tyle, że ręczną pracę cenimy w tym miejscu bardzo.

 

Owerlok domowy. Rozwijając konstrukcje maszyn przemysłowych, wiele wytwórni zaczęło konkurować na rynku maszyn domowych. Forma szwu jest podobna do tego w modelach przemysłowych, z kilkoma ważnymi wyjątkami. Po pierwsze, domowe maszyny szyją z szybkością, w przybliżeniu, 1000 w/m (wkłuć na minutę), podczas gdy modele przemysłowe do 9500 w/m. Po drugie, maszyny domowe zostały stworzone do szycia wielu różnych wzorów (ściegów), natomiast przemysłowe są najczęściej projektowane do wykonywania jednej operacji.

 

Wasze owerloki. Jeżeli posiadacie w domu taki domowy owerlok, chętnie wysłuchamy w komentarzach o jego wadach i zaletach. Zapewne część z papaverowiczów zastanawia się jaki kupić lub czy w ogóle warto w niego inwestować. My nie wyobrażamy sobie szycia bez tej maszyny, a jakie jest Wasze zdanie?

 

Owerlok kiedyś. Pisząc kiedyś mamy na myśli czasy zanim jeszcze Merrow postanowił ułatwić życie krawcom (i krawcowym oczywiście). Ścieg ten wykonywano ręcznie a odzież od lewej strony wcale nie wyglądała gorzej. Dziś ręcznie wykończone zapasy na szwy świadczą o wysokiej jakości usługi i jej ekskluzywnym aspekcie. Dlatego zachęcamy bardzo do stworzenia takich ściegów we własnych spódniczkach czy spodniach. Postaramy się pomóc w ich wykonaniu posługując się starą dobrą literaturą. Oto jak można poradzić sobie z tym ściegiem bez specjalnej maszyny o tej samej nazwie własnej.

Ścieg zygzakowy. Nowoczesne domowe maszyny do szycia posiadają ten rodzaj ściegu niemal zazwyczaj. Wystarczy zmienić stopkę, wybrać ten rodzaj ściegu i zabrać się do pracy. Szyjemy w taki sposób, aby igła wkłuwała się na przemian raz w tkaninę a raz tuż obok jej krawędzi. Do tkanin grubych i strzępiących się używamy ścieg gęsty i długi natomiast do tkanin cienkich ścieg krótszy i rzadszy.

Obrzucanie. Jeśli nasza maszyna nie posiada nawet ściegu zygzakowego, lub mamy ochotę pięknie ręcznie wykończyć brzegi naszych zapasów na szwy posłużymy się nitką i igłą do szycia ręcznego. Najprostszym sposobem jest obrzucanie, jak mówi literatura, od strony lewej ku prawej, nie naprężając zbytnio nitku, zgodnie z poniższym rysunkiem. Zobaczcie jak pięknie i równo zostały one wykończone na przedstawionym rysunku. 

Dzierganie. Doskonale wzmacniający tkaninę ścieg pętelkowy. Nie tylko mocny ale również estetyczny. Czym bardziej strzępiąca się tkanina, tym ścieg powinien być szerszy. Na rysunku nr 4 widać przykładowy opisywany ścieg. Jak widać dzierganie odbywa się od lewej do prawej.

 

Obstębnowanie. Za tym terminem krawieckim kryje się bardzo prosta operacja. Ładne wykończenie prostych szwów można uzyskać poprzez ich złożenie a następnie przestębnowanie złożenia. Można również takie złożone zapasy na szwy wykończyć ściegiem krzyżykowym widocznym na rysunku numer 8.

Lamowanie. To sposób, który spotkać możemy również w masowej produkcji np. żakietów bez podszewek. Tyle, że my możemy posłużyć się igłą i nitką lub naszą domową maszyną. Nawet jeśli nie posiadamy specjalistycznych lamowników. W pasmanteriach kupić można gotowe lamówki. Jeśli mamy dużo cierpliwości możemy przygotować je własnoręcznie. Na rysunku 9 przedstawiono sposób wykończenia zapasów na szwy w omawiany sposób. Lamówkę ze skosu przyszywamy po prostu do brzegu tkaniny.

Ząbkowanie. Brzmi jak pojawianie się pierwszych ząbków u małych dzieci, jednak nie zupełnie o to chodzi. Tkaniny, które się nie strzępią nie wymagają wykańczania w żaden z powyższych sposobów, wystarczy powycinać w nich ozdobne ząbki i gotowe, odzież od lewej strony wygląda pięknie i estetycznie.

A może Wy znacie inne sposoby na uporanie się z tematem wykończenia brzegów tkaniny bez użycia specjalnych maszyn? Czekamy na Wasze sugestie.

 

 

 

 

 

 

Komentarze

papavero
#34 papavero 2016-10-14 10:48
Cytuję Dula:
Such a shame that the pictures are gone.

Obrazki wróciły :-)
Dula
#33 Dula 2016-10-14 09:57
Such a shame that the pictures are gone.
Earvette
#32 Earvette 2014-12-21 14:35
Cześć wam. Na chwilę obecną nie mam maszyny do szycia, żeby szyć overlockiem, zatem moje pytanie brzmi czy da się szyć ten ścieg ręcznie, jeśli tak, to w jaki sposób. Doskonale wiem, że maszyna szybciej i wgl, jednak chciałabym spróbować swoich sił i szyć taki ścieg ręcznie. Z góry dziękuję za rady.
Zelka230
#31 Zelka230 2014-10-30 01:15
Ja jestem posiadaczka zwyklej domowej maszyny do szycia, ot tak dla siebie hobbystycznie, nie mniej jednak maszyna posiada sciegi owerlokowe. Nie jest to oczywiscie zaden owerlok ale sciegi tego typu sa calkiem przydatne.
grahasil
#30 grahasil 2013-05-30 23:19
Ja mam 5-nitkowy coverlock 689, ma 14 rodzajów ściegów. Nie wyobrażam sobie szycia dzianiny bez tej maszyny. Ma jednak dość istotną wadę a mianowicie zbyt delikatne gniazda na dwie igły. Igły uderzają w płytkę ściegową i trzeba wymieniać tą część z wejściami na igły.
Oczywiście maszyny domowe nie dorównują maszynom produkcyjnym. W latach 80-tych pracowałam w jednej z warszawskich firm polonijnych szyjąc na maszynach Pfaff. Szyłam na owerloku, stebnówce, dziurkarce, podszywarce itd. Po zakończeniu przygody z szyciem produkcyjnym trudno mi było przyzwyczaić się do maszyny domowych.
Jestem samoukiem a szyjąc na produkcji poznałam wiele tajników szycia. Tak więc szyć potrafię ale zrobienie samodzielnie formy to już inna bajka.
hahahalka
#29 hahahalka 2012-09-16 08:51
Ja mam 4-nitkowego Hobbylocka 2.0 PFAFFa. Kupilam, bo moja maszyna wprawdzie posiada sciegi owerlokowe, ale jak bym nie ustawiala, bardzo cienkie tkaniny marszczy. Kusil mnie wprawdzie piecionitkowy cover, ale przetlumaczylam sobie, ze po co. Szyc bede na maszynie, to ma tylko ladnie wykanczac brzegi, przy okazji nie wykanczajac mnie, i jestem bardzo zadowolona. Obszywa, przycina, nie marszczy zadnej tkaniny, banalnie prosta obsluga i nawlekanie.
antonina.zuzanna
#28 antonina.zuzanna 2012-07-05 17:29
Witam,
niedawno szyłam bluzkę z satyny (potwornie się strzępi!) i wykończyłam zapasy szwów zygzakiem. Nie jestem jeszcze ekspertem, więc nie zastosowałam bardziej wyszukanych sposobów, ale przez to tkanina nadal się strzępi (pozostały wąski pasek od ściegu do brzegu tkaniny).
mamaIzy
#27 mamaIzy 2012-06-21 20:08
Jestem posiadaczka 5 nitkowego coverloka Bis 689 :-) , niesamowita maszyna, kupilam go pare miesiecy temu i dopiero poznaje jego mozliwosci, ktorych ma bardzo wiele. Na razie jestem na etapie jednej stopki, a dodatkowo jest ich szesc, do wszywania gumek, koralikow i roznych innych cudeniek. Najgorsze jest nawlekanie nitek do chwytacza, nie opanowalam jeszcze dobrze sztuki wymiany nitki przez zawiazywanie, cos mi nie wychodzi :sad: Ale bylo to moje marzenie, pomimo,że wydalam na owerloka duzo pieniazkow, to inwestycja naprawde trafiona. Do tej pory obrębialam albo zygzakiem albo recznie, nie mialam mozliwosci szycia dzianiny, teraz naprawiam t-shirty i ucze sie szyc z dzianiny, bo jest to sztuka i mialabym tutaj ogromna prosbe o cenne wskazowki w tym zakresie, za ktore będę bardzo wdzięczna :-)
Susanna
#26 Susanna 2012-06-14 22:18
Cytuję urs_urs:
Drogie makowe dziewczęta ;) Mam pytanko dotyczące dzianiny punto i wykańczania szwów. Niestety nie posiadam cudownego urządzenia jakim jest overlock (i póki co stopa życiowa mi na niego nie pozwoli ;((() więc wykańczam zapasy na szwy zygzakiem. Problem w tym, że robią się falbanki i nie wiem jak je okiełznać. Czy dzianinę punto trzeba wykańczać czy należy ona do tych niestrzępiących?

Teoretycznie punto się nie strzępi ale robią się takie "zęby" jak nie zabezpieczysz brzegu. Oczka jednak nie lecą. Jeśli robią Ci się fałdki to być może masz za mocno naprężone nici. Zmniejsz też docisk stopki jak . A jeśli chodzi o zygzaka to raczej nie za długi i dość rzadki. Przeszyłam zygzakiem kawałek punto i falbanka się nie robi.
urs_urs
#25 urs_urs 2012-05-09 08:05
Drogie makowe dziewczęta ;) Mam pytanko dotyczące dzianiny punto i wykańczania szwów. Niestety nie posiadam cudownego urządzenia jakim jest overlock (i póki co stopa życiowa mi na niego nie pozwoli ;((() więc wykańczam zapasy na szwy zygzakiem. Problem w tym, że robią się falbanki i nie wiem jak je okiełznać. Czy dzianinę punto trzeba wykańczać czy należy ona do tych niestrzępiących?