Saragut

Poprawki szablonów są nieuniknione. Nie każdy z nas pasuje, a raczej większość z nas nie pasuje wprost do tabel rozmiarów standardowych i coś trzeba niestety poprawiać. A nawet, jeśli pasujemy, to czasem po prostu chcemy uszyć coś inaczej, niż proponuje gotowy szablon. Tym razem zerknijmy na paszkę w najprostszym T-shircie.

Kolejna część opowieści o zmianie bardzo wrażliwego elementu. Tym razem zmienimy wysokość główki rękawa.

W tej serii artykułów dokładnie przyjrzeliśmy się paszkom. Poszerzaliśmy, pogłębialiśmy, sprawdzaliśmy jak zmieni się po takich korektach. Przesuwaliśmy nacinki i dbaliśmy o wszelkie szczegóły ważne przy takich operacjach. Czas na rękawy i zabawę z ich poszerzaniem, zawężaniem lub zmianą wysokości główki.

Po raz ostatni zajmiemy się samą paszką. Musimy opowiedzieć sobie o niej jeszcze kilka słów, tak aby nie stało się nic strasznego przy Waszych poprawkach. Bo mają to być poprawki świadome, a nie dziwne kombinacje.

Dziś zejdziemy głęboko. Ale zrobimy to ostrożnie i odpowiedzialnie tak jak nurek schodzący w głąb oceanu. Taki człowiek w obcisłym ubranku nie skacze na oślep, nie rzuca się w głąb bez przygotowania. I tak samo my postąpimy z paszką, zejdziemy na taką głębokość, jaką pragniemy. Ale zrobimy to rozsądnie i dokładnie.

Korekta paszki i rękawa to bardzo połączone operacje. Czynności te rozłożone na czynniki pierwsze pozwolą w prawidłowy sposób uporać się z korektą gotowych szablonów.

Oto temat, który pojawia się cyklicznie. Zawsze znajdzie się ktoś, komuś nie pasuje coś w szablonie. Niezależnie od tego, jaki jest to szablon. Byłoby dziwnie, gdyby było inaczej. Jesteśmy różni, mamy różne upodobania co do odzieży. A szycie miarowe pozwala poprawić tu i ówdzie wedle własnych upodobań. Dziś zaczniemy rozkładać na czynniki pierwsze rękawy i paszki. Aby się za to zabrać, potrzebujemy na początek dowiedzieć się, gdzie konstruktor odzieży decyduje o tym, jaki będzie rękaw.

Rękawy do dzianinowej bluzki to bardzo prosty konstrukcyjnie element. Szybciej go skonstruujemy, niż znajdziemy odpowiedni w swoich zbiorach szablonowych. Dlatego warto spróbować i konstruować go do wszelkich bluzek i sukienek wykonanych z dzianiny.

To będą takie specjalne wzory. Na początek pomierzymy nasze ręce, potem wyciągniemy z pobranych danych wszystko, co niezbędne do uszycia zimowych rękawiczek.