Madzix

http://facebook.com/ghosthandmade

Spodnie. Nosimy je bardzo często. Są wygodne i potrafią być naprawdę piękne... jeśli tylko wybierzemy kobiecy fason i szlachetne tkaniny. Na początek jednak musimy zacząć od tych najprostzszych. Nauka szycia powinna zostać rozpoczęta wraz z podstawowym modelem, którego wykonanie przedstawia dziś

Wykroje na standardowe sylwetki sprawiają czasem problemy przy ich wykorzystaniu. Przy szyciu odzieży dla konkretnej modelki mogą okazać się nieadekwatne w wielu miejscach. Ten artykuł ma na celu nauczyć Was, w jaki sposób należy obniżyć wysokość piersi w cięciu francuskim. Ten sposób to nie tylko metoda na gotowe szablony ale również wskazówka przy tworzeniu szablonów na konkretną sylwetkę.

Dziś lekcja, która powinna być obowiązkowa nie tylko dla osób pragnących nauczyć się konstrukcji. Zakres tego materiału powinny opanować również te osoby, które pragną pięknie i poprawnie szyć własnoręcznie odzież. Kilka ważnych informacji dotyczących przygotowania czegoś, czego w wielu przypadkach zabraknąć nie może.  Z tymi elementami spotkacie się w bluzkach, sukienkach koszulach i żakietach.

Kolejna dawka kontrowersyjnych obłożeń. Dziś również oczekujemy informacji od Was, jak Wy się za nie zabieracie. A my przedstawiamy nasz sprawdzony na nie sposób, który mamy nadzieję ułatwi Wam szycie/życie.

Dziś rozpoczynamy październik w towarzystwie zaszewki piersiowej i tego, co możemy z nią uczynić. Zobaczcie jak zrobić dwie z jednej lub nawet dwie z niczego ;-) Tak, tak, pamiętamy o ostatnim artykule z biustonoszami. Jednak zaszewka czeka już od dawna i pcha się na świat ;-)

Czym tak właściwie są i po co się je stosuje przy produkcji odzieży? Odpowiedź na to i na wiele innych pytań związanych z wkładami odzieżowymi znajdziecie w tej serii artykułów. Mamy nadzieję, że wiedza w nich zwawarta będzie dla Was potrzebna, interesująca oraz przydatna w szyciu.

Prawidłowy dobór wkładów odzieżowych do materiału wierzchniego możliwy jest dopiero po zapoznaniu  się z parametrami obu artykułów i zastanowieniu się nad zamierzonym efektem.

To taki (s)twór, który jest wśród nas cały czas. Niezależnie od tego, czy potrafimy cokolwiek skonstruować czy nie, ten drań kryje się na każdym kroku. Czai się również w domach tych, którzy o szyciu pojęcia nie mają i kupują gotowe ubrania. Taki to cudak sprytny, ale my go rozszyfrujemy dzisiaj.

Uwaga będę się chwalić. Rozpłynę się na fali. Oczywiście fali krawieckiej, takiej, którą widzieliście tutaj ostatnio. Takiej pieknej fali, którą mogliście pobrać w trzech ostatnich modelach. A chwalić się będę moimi umiejętnościami zrobienia fali. Tyle, że po przeczytaniu tego artykułu Wy też będziecie wiedzieli jak się to robi, i moje umiejętności nie będą już takie spektakularne. Ale możemy razem zrobić falę w komentarzach. Ja zaczynam.

Dłuższą chwilę zastanawiałam się, do jakiej kategorii zaliczyć dzisiejszą lekcję. Ostatecznie zapisuję ją w dziale z lekcjami konstrukcji. Luz odzieżowy jest ważny nie tylko dla konstruktora ale również dla krawcowej jak i odbiorcy końcowego naszej odzieży. Niezależnie dla kogo szyjemy lub przygotowujemy formy, musimy przemyśleć luz i odpowiednio go dobrać do tkaniny lub dzianiny. Mam nadzieję, że poniższy tekst pozwoli Wam się nieco zmierzyć z tym tematem.

Kto dokładnie oglądał papaverowe szablony dobrze wie, że czasem rogi wyglądają charakterystycznie. Są pościnane albo dziwacznie wystają w jakąś stronę. Nie nie, to nie jest przejaw mojej artystycznej duszy. To zwykłe matematyczne zależności, które idealnie opisują zależności pomiędzy formą o dodatkami na szwy. Nic przypadkowego.

Katkos123 pokaże nam dziś, jak wykonać kieszeń wpuszczaną w cięcie. No i oczywiście nauczymy się, jak prawidłowo używać kota do krawieckich zadań specjalnych. Tym samym mam przyjemność rozpocząć cykl artykułów, za które będziecie karane. Katkos123 już niebawem trafi za to dzieło na czarną listę.

Dziś przygotujemy się do konstrukcji dzianinowej bluzki. Będzie dość przyjemnie. Poopowiadam, pokażę, porozmawiamy. A wszystko będzie ważniejsze, niż samo rysowanie bluzki. Wszystko to będzie wpływało na nasz pierwszy wspólny wyrób odzieżowy ubierany na górną część ciała.

Dziś przygotujemy się do konstrukcji dzianinowej bluzki. Będzie dość przyjemnie. Poopowiadam, pokażę, porozmawiamy. A wszystko będzie ważniejsze, niż samo rysowanie bluzki. Wszystko to będzie wpływało na nasz pierwszy wspólny wyrób odzieżowy ubierany na górną część ciała.

Dziś zakończymy prace nad podstawową bluzką dzianinową. To będzie nocna lekcja konstrukcji, jak nocna jazda na nartach. Z tym, że konstrukcja jest przyjemniejsza i ciekawsza niż jakieś wygibasy na dwóch deskach.

To będzie rozprawka o paszkach. Zobaczcie, jak pięknie układa się rękaw Panu na zdjęciu. Oparty, zgięty i nic mu się nie marszczy. Ideał nieosiągalny. Ale Pan jest specyficzny a raczej nieco sztuczny. My porozmawiamy o paszkach żywych ludzi.

Rękawy do dzianinowej bluzki to bardzo prosty konstrukcyjnie element. Szybciej go skonstruujemy, niż znajdziemy odpowiedni w swoich zbiorach szablonowych. Dlatego warto spróbować i konstruować go do wszelkich bluzek i sukienek wykonanych z dzianiny.

Przejdźmy do naszych biustów i odpowiednich modyfikacji szablonu. Na samym początku chciałabym zaznaczyć jedną podstawową rzecz. W przypadku koszulki bez zaszewki piersiowej, mamy bardzo ograniczone pole manewru. Przy siatce konstrukcyjnej z zaszewką możemy dokonać większej ilości zabiegów, które pięknie dopasują odzież do naszego biustu. Tutaj zrobimy tyle, ile możemy. Nie można oczekiwać, że będą to manewry wystarczające do tego, aby koszulka leżała idealnie bez typowych przy T-shircie defektów w okolicach biustu. Aczkolwiek będą to manewry poprawiające wizualnie model oraz wstępna nauka przed siatką z zaszewką.