justa319

Poprawki szablonów są nieuniknione. Nie każdy z nas pasuje, a raczej większość z nas nie pasuje wprost do tabel rozmiarów standardowych i coś trzeba niestety poprawiać. A nawet, jeśli pasujemy, to czasem po prostu chcemy uszyć coś inaczej, niż proponuje gotowy szablon. Tym razem zerknijmy na paszkę w najprostszym T-shircie.

Zaczynając przygodę z konstrukcją odzieży nie miałam zielnego pojęcia skąd biorą się wektory do stopniowania odzieży. Dotarłam do polskich norm i po prostu z nich korzystałam. Podane na tacy funkcjonowały w mojej pracy przez chwilę. Jeśli macie na nie ochotę, zapraszam do działu z lekcjami konstrukcji, gdzie stopniowanie odzieży damskiej  zostało dość szczegółowo przybliżone.

Spodnie to część garderoby, która towarzyszy nam przez całe życie. Zaczynamy od słodkich portków dla maluchów. W dorosłym życiu nosimy wiele różnych odmian tej części naszej odzieży. Zarówno kobiety jak i mężczyźni kochają wygodę, którą dają spodnie. Tym razem przeczytamy słów kilka o ich konstrukcji.

Zacznę od pokazania pewnej sztuczki, na którą nabiera się większość z nas. Przez całe życie. Pokażę to na moim ulubionym przykładzie. Zacznę od pytania z zakresu statystyki matematycznej (brzmi trudno?) a potem przełożę to na przesunięcia, wektory i ich zwroty stosowane przy stopniowaniu odzieży (to też brzmi zawile?). No to do dzieła.

Rok szkolny rozpoczniemy od przypomnienia oraz sprawdzenia kartkówki. Kartkówka była niejawna. Czytałam przez całe wakacje różne komentarze w różnych krawieckich miejscach. I powiem szczerze, że osobiście nigdy bym nie wpadła na to, o czym dziś Wam opowiem. A dokładnie opowiem o pewnym oszustwie, które powinno być ścigane z urzędu i surowo karane.

Oto temat, który pojawia się cyklicznie. Zawsze znajdzie się ktoś, komuś nie pasuje coś w szablonie. Niezależnie od tego, jaki jest to szablon. Byłoby dziwnie, gdyby było inaczej. Jesteśmy różni, mamy różne upodobania co do odzieży. A szycie miarowe pozwala poprawić tu i ówdzie wedle własnych upodobań. Dziś zaczniemy rozkładać na czynniki pierwsze rękawy i paszki. Aby się za to zabrać, potrzebujemy na początek dowiedzieć się, gdzie konstruktor odzieży decyduje o tym, jaki będzie rękaw.

Wieczorna lekcja konstrukcji. Wszystko przez ciężki tydzień, który wczoraj zakończył się fantastycznymi zajęciami z fajną grupą. Grupa fajna, ale po raz pierwszy taka, która nie potrzebuje ani jednej przerwy w ciągu dnia. Zamęczyli mnie (w pozytywnym sensie) na tyle, że dziś dopiero po dzienniku wydusiłam z siebie odrobinę energii. I właśnie, aby więcej nie przynudzać, nieco sobie przymarszczymy formę.

To taki (s)twór, który jest wśród nas cały czas. Niezależnie od tego, czy potrafimy cokolwiek skonstruować czy nie, ten drań kryje się na każdym kroku. Czai się również w domach tych, którzy o szyciu pojęcia nie mają i kupują gotowe ubrania. Taki to cudak sprytny, ale my go rozszyfrujemy dzisiaj.