Przygotowując nowy szablon odzieżowy rozpoczynam od pracy z utworzoną wcześniej siatką odzieżową. Poniżej widzimy potrzebny nam do dzisiejszej lekcji część siatki na górną część ciała, która towarzyszy nam od dłuższego czasu. Jest to tył siatki przygotowany do tworzenia sukienek z wąskimi rękawami.

Kliknij aby powiększyć

Na bazie takiej siatki konstrukcyjnej, w celu stworzenia nowego szablonu wykreśla się charakterystyczne dla niego linie. Poniżej przykład takiego modelowania narysowany na czerwono. Sukienka otrzymała nieco głębszy dekolt w kształcie litery V. Dodatkowo, ramię z drugiej strony zostało nieco skrócone, dosłownie kilka milimetrów. Te kilka milimetrów skrócenia w stosunku do siatki umiejscowiło nam ramię w takim miejscu, w którym należy wszyć rękaw. Tak więc ten przykład pokazuje nam jak w standardzie przygotowana została pewna sukienka z paszką do rękawa.

Kliknij aby powiększyć

Po co opowiadam o standardzie, gdy mamy zająć się szerokimi ramionami? Po co opowiadam o paszce, która przygotowana została do rękawa w standardzie? Otóż po to, abyście zobaczyli, jak to wygląda na naszej modelce z szerokimi ramionami. Oto Ada, która jest szczęśliwą posiadaczką szerokich ramion. A ja ją ubrałam w sukienkę, której ramiona zostały przygotowane do standardowej szerokości ramion. A wszystko po to, abyście widziały różnicę. Szczególnie, że już niebawem pojawi się szablon z korektą, o której dziś mowa. A teraz zerkamy na sukienkę i szybko odpowiadamy sobie pod nosem, dlaczego nie mogę tutaj wszyć rękawów. Otóż ramiona są za wąskie. Przejdźmy do analizy tego, jak należy to poprawić.

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć

Wydłużenie ramienia o prawie 2,5 cm to naprawdę dość sporo, ale przynajmniej tyle potrzebujemy u naszej modelki. Zauważcie proszę, że wydłużając ramię jego koniec znalazł się  o prawie centymetr niżej. Takie obniżenie paszki spowodowałoby obniżenie paszki, czyli jej skrócenie. Wysunięcie paszki w lewo o 2,36 cm zawęziłoby paszkę. A tego również nie chcemy. Dlatego dla mojej modelki muszę skorygować paszkę na jej dolnym końcu. W dolnym końcu zaznaczyłam czerwoną kreską potrzebne zmiany, czyli poszerzenie oraz obniżenie paszki, którego muszę w tym miejscu dokonać.

Kliknij aby powiększyć

Na zielono, z pomocą krzywików krawieckich, wymodelowałam nową paszkę. Jest tej samej długości, co poprzednia. Ma również tą samą wysokość. A mi w tym przypadku bardzo na tym zależało.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Spójrzmy raz jeszcze na różnicę pomiędzy czarną siatką konstrukcyjną a zieloną formą modelu przygotowanego dla modelki o szerokich ramionach. Takie zmiany poszerzyły plecy. A przecież modelka o szerokich ramionach będzie miała również szersze niż standard plecy. Dlatego z tej formy mogę spokojnie szyć mojej modelce kolejny model, z którym na pewno się z Wami podzielimy.

Kliknij aby powiększyć

Na koniec różnica pomiędzy sukienką widoczną na zdjęciu (czerwony kontur) a modelem, który Ada będzie miała uszyty z rękawami (zielony kontur). Przypominam na koniec, że czerwony kontur odzwierciedla model z rękawem dla sylwetki standardowej. Dlatego sukienka ze zdjęcia, uszyta przez dziewczyny wpisujące się w tym miejscu w standard, będą mogły wszyć rękawy. A które? Otóż te same, które będzie miała Ada w niebieskiej i różowej bluzce z baskinką. Albo takie, które wybierzecie sobie z sukienek z ostatniego roku, gdyż oparte były na tej samej bazie.

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć

.

Zobacz artykuły powiązane z bieżącym