Lekcje konstrukcji odzieży


To będzie modelowanie przestrzenne oraz opowieść o luzach w tym modelu. Polubiliście te zakładki? Na ich przykładzie pokażę Wam, że często podczas szycia dokonujecie modelowania przestrzennego. Nawet tego nie wiedząc. Dlatego zajrzyjmy za kulisy powstawania modelu 0738 i drobnego modelowania przestrzennego, którego dokonaliśmy w naszej pracowni.

Przeczytałam niedawno opinię, że projekty odzieży powstają na manekinie a dopiero później konstruktorzy odzieży przygotowują szablony odzieżowe. Nigdy odwrotnie. Dlatego tym razem przyjrzymy się bardzo widowiskowej części. Tej, w której odzież magicznie pojawia się na manekinie. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na jedno ważne pytanie. Czy może być tak, że najpierw pojawia się szablon, a dopiero później prototyp na manekinie. I czy taki sposób pracy można nazwać projektowaniem.

Konstrukcja odzieży to bardzo piękny aspekt powstawania nowych kolekcji. Niestety bardzo często nie rozumiemy, co kryje się pod pojęciem konstrukcji szablonów odzieżowych. Stąd poniższe wyjaśnienie pracy konstruktora odzieży, rozebrane na czynniki pierwsze.

To będzie ostatnia lekcja z tej serii. Dziś opowiem dokładnie, jak zawężać rękaw zgodnie ze sztuką jego konstruowania. Ta lekcja będzie krótsza, niż się mogliście się spodziewać. Każe Wam wrócić do innych artykułów i pokaże, jak przeczytać je ponownie z pewną małą korektą.

Uszyłam siedem spódnic. Niemal identycznych. Miniaturowych na najmniejszego manekina, jakiego posiadam w pracowni. Każda ma karczek, dokładnie z tego samego szablonu. W każdej dół jest skrojony z wycinka koła. Różnica tkwi jednak w szczegółach. Każdy wycinek został przygotowany na bazie zupełnie innego kąta. Wszystko po to, abyśmy mogli obejrzeć drobne różnice.

Wyobraźmy sobie sytuację, że sam rękaw jest odrobinę za szeroki. Całość odzieży leży dobrze, jedyne miejsce, które prosi się o krawiecką poprawkę to obwód rękawa. Na początek obejrzyjmy uproszczoną wersję poradzenia sobie z problemem. Następnym razem podejdziemy do problemu znacznie bardziej profesjonalnie.

Kto ma szerokie ramiona, ten wie, jaki to problem. Zbyt ciasne rękawy to zmora zakupów odzieżowych. Szyjąc na miarę musimy zapobiec takiemu problemowi na etapie przygotowania szablonu. Jeśli ktoś jest ciekawy, jak zrobić to bardzo dokładnie i bardzo profesjonalnie, zapraszam do poczytania artykułów wskazanych pod tym. Ale jeśli ktoś na szybko chce uporać się z problemem za wąskich rękawów, poniżej znajdzie bardzo pożyteczne wskazówki.

Bywa tak, że się projektant stara. A konstruktor przenosi jego wizję na papier.  Na końcu krawiec przeszywa na podstawie współpracy swoich poprzedników coś, co miało być piękne, a wychodzi koszmar. I dziś jeden z takich koszmarów Wam pokaże. Wszystko po to, abyście zobaczyli, jak wygląda praca nad modelem. Nie zawsze jest usłana różami, czasem to jest bieg przez płotki.

Finka to przedmiot dzisiejszych rozważań. I nie będzie to mieszkanka Finlandii, a krzywik krawiecki o tej właśnie nazwie. Finka jest mała, wąska i szpiczasta. Spróbujmy rozważyć, do czego może nam się przydać.

Modelowanie kołnierza na podstawie sukienki noszącej numer 0717. Nie jest to trudna czynność, aczkolwiek czeka na nas kilka miejsc, o których należy wiedzieć. I kilka próbnych przeszyć zanim porwiemy się na krojenie drogich materiałów. Zachęcamy do prób.