Konstrukcja rękawa

Na pierwszym obrazku widzisz dwa etapy konstrukcji. Nie są to przypadkowe etapy. W ten sposób podzieliłam opowieść o konstrukcji rękawa w mojej książce. Uważam, że tak na nią łatwiej patrzyć. Dlatego, że na pierwszym obrazku dochodzimy do miejca wyboru. Wyboru przez Ciebie szerokości rękawa oraz ilości wdania, które pojawi się na główce. To ważny etap. Nie będę Cię nim teraz stresować niepotrzebnie. Powiem tylko, że te dwa koła wskazane czerwonymi strzałkami, oraz dwie poziome linie również wskazane przez podobne strzałki, dają ogromne pole manewru. Wszystkie cztery zakreślają taką malutką cześć wspólną. Taki mały "równoległobok". I to właśnie w nim samodzielnie umieszczasz prawy górny róg siatki konstrukcyjnej rękawa, widocznej po prawej stronie.

Nie przejmuj się, jeśli nie wiesz o czym teraz napisałam. Wystarczy, że mi uwierzysz, że w tym miejscu decydujesz o tym, jak szeroki będzie rękaw oraz jak długa będzie główka rękawa. To jest miejsce, w którym ustala się te strategiczne miejsca. Tutaj, a nie gdzie indziej, wpływasz na kształt główki podstawowego rękawa. Ok, potem możesz go delikatnie poprawić. Albo zupełnie zrobić z nim coś szalonego co wpłynie również na główkę. Taki przypadek też pokażę poniżej. Ale najwazniejsze jest to, że  w konstukcji rękawa to w tym miejscu decydujesz o jego wyglądzie, położeniu i kształcie. Nigdzie indziej.

 

Kliknij aby powiększyć

 

Gdzie jest ten rękaw na siatce?

To sobie tylko pooglądamy. Poniżej widzisz trzy razy tą samą siatkę, co wyżej. Na tej siatece zaznaczyłam trzy elementy, z ktorych składa się nowy rękaw. One znajdują się na tej siatce, leżą na sobie. Dlatego, aby było Ci łatwiej na nie patrzeć, pokolorowałam je na osobnych obrazkach. Zaraz je przerysuję i inaczej poukładam. Zanim to zrobię, powiem Ci tylko o jednym szczególe. Każdy ten zielony kawałek zawiera odrobinę główki rękawa. Górny brzeg tych kształtów, to właśnie główka. Zaraz to zobaczysz na własne oczy.

 

Kliknij aby powiększyć

 

Odbijamy, wycinamy, inaczej układamy

Nic tu więcej się nie stanie. Po lewej stronie odbiłam trzy kawałki, pomalowane wcześniej na zielono. No dobra, ten chudy przecięłam w poziomie na pół, inaczej nie chciałby mi się przykleić do rękawa. Ale ta dolna część chudzielca najmniej jest ważna, przy omawianiu główki rękawa.

Po prawej stronie tylko inaczej poukładałam wszystkie klocki. Ten największy, najgrubszy został na swoim miejscu. Wszyskie inne musialam odwrócić lustrzanie i przysunąć do dużego. I mamy rękaw. Piękny, nowy ze śliczną główką. Nie będę jej dopieszczać, bo nie to jest przedmiotem naszych rozważań. Pokażę Ci zaraz coś zupełnie innego.

 

Kliknij aby powiększyć

 

A co jeśli zrobię szerszy rękaw?

Na pierwszym obrazku wybraliśmy szerokość rękawa i długość główki. I to był jedyny moment, na takie zmiany. Koniec i kropka. Ale jest jeszcze jedna rzecz, o której możemy zadecydować. Szerokość rękawa na samym dole. Dlatego znów musisz mi uwierzyć na słowo, jeśli nie masz konstrukcji rękawa za sobą. Kolorowe linie na siatce wskazują, że mogłam poszerzyć dół rękawa. Różowa linia poszerza trochę, żółta więcej, a czerwona naprawdę sporo. Po otwarciu rękawa po prostu zmniejszy się zaszewka w dolnej części rękawa. Na środkowym obrazku widzisz wszystkie trzy możliwości.

Tak tak, wiem, wszystkie trzy możliwości na środkowym obrazku wyglądają niezrozumiale. Dlatego na ostatnim przedstawiam Ci tylko jedną, wybraną zmianę. Żółte linie pokazują o ile zmniejszyłaby się zaszewka, gdybym postanowiła na siatce, że rękaw na dole ma mieć taką a nie inną szerokość. Teraz widać lepiej?

Wróćmy do środkowego rękawa. Widzisz co się stało z czerwoną zaszewką? To jedna linia. Zaszewka zniknęła. Mogę więc poszerzyć o tyle, aby pozbyć się tej zaszewki. Tak po prostu. Mam wpływ na szerokość rękawa. Ale chcę Ci tym pokazać coś zupełnie innego. Poszerzając rękaw nie zmieniam główki rękawa. Bo o niej decydowałam znacznie wcześniej. A to oznacza, że Ty możesz sobie gotowy rękaw poszerzyć lub zawęzić w ten sam sposób co na poniższym obrazku przedstawiają kolorowe linie. Możesz i już.

 

Kliknij aby powiększyć

 

A poszerzenie bokami?

Ależ proszę bardzo. Możesz. Niemal tyle ile chcesz. No dobra, poszerzenie po pół metra z każdej strony sprawi, że cały ten nadmiar będzie chciał być z jednej strony ręki. Ale jeśli tego pragniesz... to kto Ci zabroni? Ale możesz domniemywać, że nikt tak raczej nie robi. Niewielkie poszerzenie rękawa nie zmieni jego główki. Więc jeśli znajdziesz rękaw podobny do tego, czyli z dołem wyglądającym jak prostokąt, to raczej możesz zakładać, że główka jest z podstawowej konstrukcji. A to oznacza, że możesz skorygować dół rękawa. Nawet możesz wrócić do zaszewki, którą widzimy powyżej. A główkę oczywiście zostawisz taką, jaka jest.

 

Kliknij aby powiększyć

 

To zawsze główka zostaje taka sama?

No nie. Polecam obejrzeć poniższy przykład, który zapożyczyłam z modelu www.papavero.pl/model/0010 Widzisz co się stało z główką? Rozpłaszczyła się jak naleśnik... a wszystko przez to, że bardzo, ale to bardzo zmieniłam rękaw. Jeśli więc znajdziesz rękaw, który jest baaaardzo szeroki, albo w jakiś inny sposób bardzo odstaje od takiego prostego zwykłego rękawa, to lepiej nie ryzykować. Lepiej poszukać coś zupełnie innego do modelowania. 

 

Kliknij aby powiększyć