Przyjrzyj się mojej konstrukcji

Zanim Ci pokażę, jak ukraść paszkę i rękaw od innej bluzki, pokażę Ci moją konstrukcję. Na poniższym obrazku czerwone strzałki wskazują siatkę konstrukcyjną. Zobacz, że przygotowałam dwie osobne. Jedna z nich prezentuje sukienkę przygotowaną do wszycia wąskiego rękawa. Druga, ta niżej, do wszycia szerszego rękawa. To nie jest przypadek, że te czerwone strzałki wskazują paszkę. Bo tak naprawdę przygotowanie tych siatek różni się założeniami dotyczącymi szerokości pachy oraz jej głębokości. Tutaj pojawiają się różnice, które za moment obejrzymy.

Zielone strzałki wskazują kolejny etap pracy. Przygotowanie rękawów do poszczególnych sukienek. Przygotowuję je od podstaw. Nie poprawiam węższego na szerszy lub odwrotnie. Konstruuję i modeluję od nowa. Tak, to dodatkowa praca. Gdy otworzysz jakikolwiek szablon, który posiada opcję wyboru rękawa wąskiego lub szerokiego, możesz mieć pewność, że powstały oddzielnie.

Białe strzałki wskazują gotowy rękaw. Gołym okiem widać, że jeden jest znacznie szerszy od drugiego.

Wszystkie inne założenia dotyczące sukienki są identyczne. Obie poniższe różnią się jedynie miejscem przygotowanym na rękaw.

 

Kliknij aby powiększyć

 

Składamy oba tyły

Moglibyśmy też porównać przody. Ale zasada jest taka sama, wystarczy, że przeanalizujemy tył. Zauważ, że różnica pomiędzy tymi elementami formy widoczna jest jedynie w okolicach paszki. Jedna jest głębsza i szersza... to właśnie ona przygotowana została do wszycia szerszego rękawa. Większa dziura, większy rękaw.

I teraz coś, co jest najważniejsze w tej opowieści. Ja wiem, bo ja o to zadbałam, aby te elementy różniły się jedynie w tym miejscu. Dlatego ja mogę Wam dać taką radę... chcesz szerszy rękaw z innego papaverowego szablonu? To go sobie weź, w komplecie z pasującą do niego paszką. I tę paszkę skoryguj dokładnie tak jak widzisz poniżej. Złóż ze sobą ramiona, złóż szablony ładnie w talii na boku, sprawdź czy nitki proste biegną równolegle na obu elementach... i popraw bok i pachę. I będzie pasować.

 

Kliknij aby powiększyć

 

Rękaw będzie szerszy lub po prostu się pojawi

Opisałam przypadek, w którym widoczne są różnice pomiędzy paszką przygotowaną do szerokiego oraz wąskiego rękawa. Dlatego na poniższym zdjęciu umieściłam oba rękawy, do porównania. W taki sam sposób mogłabym porównać sukienkę z rękawami oraz bez rękawów. I do tej bez rękawów dorysować nową paszkę i wszyć rękaw. Albo do tej z rękawami odrysować paszkę przygotowaną jako samotną bez rękawa... i zmienić kieckę z rękawem na taką bez.

 

Kliknij aby powiększyć

 

A czy takie kombinowanie zawsze jest możliwe?

Niestety nie zawsze. Albo przynajmniej nie zawsze jest to takie proste. Bo:

  • jeśli chcesz pożyczać coś od szablonu przygotowanego w innym "systemie". Czyli przygotowane przez innego konstruktora. Lub też przeze mnie, np. wybierając coś z archiwalnych bezpłatnych szablonów, to może się okazać, że to wcale tak pięknie się ze sobą nie schodzi. I wtedy trzeba do tego podejść bardzo logicznie. Czyli zastanowić się, czy chcę wydłużyć lub skrócić ramię i odpowiednio ustawić górę. Czy chcę poszerzyć paszkę i odpowiednio ustawić dół paszki. Czy chcę pogłębić pachę... i to też spróbować zawrzeć. Możliwie dokładnie zadbać o to, aby nitki proste były do siebie równoległe... i ocenić wizualnie, czy poprawki zgadzają się z założeniami.
  • Nie zawsze można tak sobie kombinować. Odzież powinna mieć podobne luzy aby zacząć się bawić w takie podmianki. No bo jak z szerokiej koszuli do-kombinować coś do obcisłej dzianinowej bluzki... przecież to się nie różni tylko paszką. Albo jak z płaszcza wkomponować rękaw i pachę do elastycznego body z długim rękawem... przecież to się kłóci samo z sobą. Więc nie wszystko można.
  • Niektóre paszki mogą być wygięte przez dodane ozdoby na odzieży. I wtedy to już zabawa godna mistrza magii, ja bym się na takie zmiany nie porwała.

I pamiętaj, to jest istne kombinowanie a nie metoda konstrukcji. Warto mieć to na uwadze i nie traktować tego artykułu jak technicznej lekcji.

Komentarze

papavero
#7 papavero 2021-04-13 08:59
Ale obiecuję, że dziś zmienię go na coś mniej przerażającego :-)
papavero
#6 papavero 2021-04-13 08:59
Cytuję Aga:
Mnie zdjęcie w pierwszym momencie (kilka godzin temu) odstraszyło.

Bo trochę odstraszyć ma ;-) W sensie ostrzec, że to nie jest metoda krawiecka, techniczna. Ma zwrócić uwagę ;-)
Aga
#5 Aga 2021-04-13 00:01
Mnie zdjęcie w pierwszym momencie (kilka godzin temu) odstraszyło.
papavero
#4 papavero 2021-04-08 18:41
Tak myślałam, że jednym się spodoba a innym nie. Ale do takich nietechnicznych opowieści wolę taki straszny obrazek ;-)
Beteabondieu
#3 Beteabondieu 2021-04-08 17:33
Cytuję joasia-kwmi:
Agnieszko, kto Ci wymyśla jakie zdjęcie należy wstawić żeby zachęcić do czytania największych oportunistów? W każdym razie ten KTOŚ jest GENIALNY!!!

Ojej! A ja miałam zupełnie odwrotne wrażenie hahaha. Nawet teraz nie czytałam artykułu, bo się boję tej foty hahahaha (trochę się śmieję, ale poważnie: jak weszłam na papavero, to się przestraszyłam widząc zdjęcie przebitego ciastka, czy co tam jest.. wolę się nie przyglądać ;) )
czubek23
#2 czubek23 2021-04-08 14:26
"- Niektóre paszki mogą być wygięte przez dodane ozdoby na odzieży. I wtedy to już zabawa godna mistrza magii, ja bym się na takie zmiany nie porwała."
Dlatego ładnie prosimy o sukienkę kopertową z zakładkami na przodzie z Rękawkiem (tkanina nie dzianina), sezon letni tuż tuż, przyda się taka kiecka ;)
joasia-kwmi
#1 joasia-kwmi 2021-04-08 13:23
Agnieszko, kto Ci wymyśla jakie zdjęcie należy wstawić żeby zachęcić do czytania największych oportunistów? W każdym razie ten KTOŚ jest GENIALNY!!!