Wykroje na stronie papvero.pl  można pobrać za darmo.  Dostęp do wykrojów mają zarejestrowani i zalogowani użytkownicy.

 1. Po zalogowaniu się na swoje konto wybierz model który Cię interesuje
 2. Przy każdym modelu są podane dostępne rozmiary. Kierując się tabelą wymiarów wybierz rozmiar który Ciebie interesuje i kliknij na niego
 3. Otworzy Ci się okno z widoczną pierwszą stroną wykroju. Teraz musisz wykrój otworzyć lub zapisać na swoim komputerze – w tym celu kliknij zaznaczony przycis

  Kliknij aby powiększyć

 4. Otworzy Ci się okno dialogowe i wybierz na nim jedną z opcji – OTWÓRZ lub ZAPISZ  i OK

  Kliknij aby powiększyć

 5. Ja wybieram OTWÓRZ i teraz otwiera mi się właściwa strona do drukowania wykroju.

  Kliknij aby powiększyć.

 6. Teraz kliknij ikonkę DRUKUJ
 7. Teraz ważna rzecz!  Aby wykrój drukował się w odpowiednim rozmiarze należy najpierw wydrukować pierwszą stronę i sprawdzić wymiary kwadratu kontrolnego. Musi mieć on wymiar 5cmx5cm. W wielu przypadkach kwadrat drukuje się w innych wymiarach – 4,8 x 4,8
  Jeśli tak jest w Twoim przypadku, musisz zmienić ustawienia swojej drukarki.

 8. Aby wykrój drukował się we właściwym rozmiarze musisz zaznaczyć w ustawieniach drukowania  opcję – ROZMIAR RZECZYWISTY (Actual size). Często domyślnie ustawiona jest opcja DOPASUJ DO STRONY  (Fit) i wtedy wymiar kwadratu kontrolnego może się nie zgadzać.
  Tutaj zobacz gdzie musisz to zmienić

 9. Po zmianie opcji w drukarce kwadrat kontrolny powinien mieć  już właściwe rozmiary. Możesz próbnie wydrukować pierwszą stronę dla pewności i sprawdzenia ;-)
 10. Teraz możesz już drukować wszystkie strony. Kliknj DRUKUJ  (Print) i  przypilnuj tylko czy masz odpowiednią ilość papieru w drukarce.
 11. Po wydrukowaniu wykroje wyglądają tak:

 12. Pierwsza wersja to wykroje starsze, które sprawiały trochę kłopotów przy sklejaniu i dopasowywaniu. Druga wersja to wykroje ulepszone przez Papavero dla naszej wygody. Zostały do nich dodane drobne krateczki, nazwy kolumn i wierszy oraz lepsze opisy. Dzięki temu ulepszeniu znacznie łatwiej jest poskładać  wszystkie części i dokonywać ewentualnych poprawek na szablonach.  Teraz praca z szablonami Papavero to czysta przyjemność :-)
 13. Aby posklejać ze sobą poszczególne części, należy z każdej wydrukowanej kartki odciąć  1-centymetrowy margines - dolny i prawy, tak jak na pokazanym zdjęciu

 14. Teraz układamy poszczególne kartki w odpowiedniej kolejności. Jest to proste, bo każda kartka podpisana jest numerem wiersza i kolumny.
 15. Po  prawidłowym rozłożeniu widać już zarys naszych szablonów.

 16. Teraz trzeba to wszystko dokładnie ze sobą połączyć. Ważne jest aby zrobić to dość starannie, aby poszczególne wykroje nie straciły odpowiedniego kształtu lub właściwego przebiegu linii prostych.
 17. Pokażę jak ja to robię, dla mnie ten sposób jest szybki i wygodny.  Wiele z nas ma pewnie inne sposoby na sklejanie. Być może Ty wymyślisz też sposób najlepszy dla Ciebie.
 18. Do sklejania przygotowuję nożyczki i taśmę papierową . Taśma papierowa jest o wiele lepsze od zwykłej taśmy przezroczystej, bo łatwiej z nią pracować na szablonach, a co najważniejsze można ją odkleić jeśli jest potrzeba skorygowania lub poprawienia ułożenia kartki. Oprócz tego można łatwo wygładzić żelazkiem takie szablony sklejane taśmą papierową gdy się pogniotą lub są pozaginane :-)

  ai19 10

 19. Najpierw odcinam małe kawałki taśmy i łączę wstępnie kolejne kartki w kilku miejscach. Zakładamy kartki na siebie w ten sposób, aby linie wykrojów się stykały.

  ai19 11ai19 12 

 20. Przy dużej powierzchni szablonów czasami jest potrzeba skorygowania ułożenia kartki dla odpowiedniego połączenia elementów, a wtedy delikatnie odklejamy taśmę, poprawiamy i przyklejamy ponownie.
 21. Po takim wstępnym sklejeniu sprawdzamy czy wszystko jest OK i przystępujemy do właściwego sklejenia kartek ze sobą.

  ai19 13ai19 14

 22. Dla oszczędności taśmy, ja sklejam tylko kartki w miejscach które wypadają na szablonach, poza szablonami nie ma takiej potrzeby, szkoda naszych zasobów ;-)

  ai19 15

 23. Teraz zostało nam już tylko wyciąć poszczególne elementy szablonów i GOTOWE!

ai19 16

 

 Papaverowa notka: A czy ktoś z Was radzi sobie zupełnie inaczej z drukowanymi szablonami? A może macie jakieś drobne pomysły na usprawnienie tego procesu? Podzielcie się wskazówkami z innymi papaverowiczami, wspólnie łatwiej :-)

100% (16 głosów)
67556 wyświetleń

Komentarze

shutter
#87 shutter 2018-10-29 16:23
Cytuję Emilia123:
Pomocy, pobrałam wykrój na bluzę męski Macho Reglano 180cm, 4 rozmiarówki- na A3 wychodzi aż 31 stron, jak niby to mam skleić???
To po prostu nie możliwe pracować na takich wykrojach. Czy ja coś źle pobieram???

w macho raglano masz dostępne 3 wersje tej bluzy, jeśli nie zaznaczyłaś "zaznaczone" tj. który chcesz model, tylko "wszystko" to możliwe, że jest stron 31 :lol: . Ale kartki też możesz przesegregować wybierając i sklejając to, co Cię interesuje.
Emilia123
#86 Emilia123 2018-10-29 16:09
Pomocy, pobrałam wykrój na bluzę męski Macho Reglano 180cm, 4 rozmiarówki- na A3 wychodzi aż 31 stron, jak niby to mam skleić???
To po prostu nie możliwe pracować na takich wykrojach. Czy ja coś źle pobieram???
Frania
#85 Frania 2018-10-01 10:06
@laifoz Udanego szycia w takim razie :)
laifoz
#84 laifoz 2018-09-29 12:06
Cytuję laifoz:
Czy mogę wydrukować wykrój bluzki 0869 ???? Jak to zrobić?????

Serdecznie dziękuję .Oczywiście wszystko zrozumiale i już wydrukowane!
Frania
#83 Frania 2018-09-28 15:45
@lafoz Oczywiście możesz wydrukować. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam pytanie. Po zakupie subskrypcji (bo akurat model 0869 jest płatny), pobierasz interesujący Ciebie rozmiar w kupionym przez siebie wzroście. Jeden, dwa czy kilka szablonów jest zawsze zapakowanych w jedną paczkę, w tak zwany "zip". Po rozpakowaniu "zipa" widzisz szablony w postaci pdf. Otwierasz pdf'a i drukujesz w skali 100%, czyli w rozmiarze rzeczywistym - actual size. Napisz proszę, czy pomogłam, może coś wymaga dodatkowego wyjaśnienia.
laifoz
#82 laifoz 2018-09-28 15:23
Czy mogę wydrukować wykrój bluzki 0869 ???? Jak to zrobić?????
admin
#81 admin 2018-06-11 10:13
Cytuję Maria.ludwiniak@gmail.com:
Nie mogę wydrukować z tabletu, dlaczego

Ponieważ mam wątpliwości co do pytania proszę sprecyzować czy chodzi o fizyczne wysłanie wydruku na drukarkę czy może nie udało się ogólnie pobrać szablonu w na tablecie jako pliku pdf ?
Maria.ludwiniak@gmail.com
#80 Maria.ludwiniak@gmail.com 2018-06-10 17:54
Nie mogę wydrukować z tabletu, dlaczego
papavero
#79 papavero 2018-06-04 16:09
Cytuję Daga1987:
Cytuję admin:
Cytuję Daga1987:
Hey, nie potrafie otworzyc kroju. Jestem zalogowana, naciskam na rozmiar i wtedy powinno otworzyc Mi sie okno szablonu ale nic sie nie dzieje. Proszę o pomoc

Który to szablon?


Wszystko jedno który, nie mogę otworzyć żadnego z róbryki wykroje do pobrania.

https://papavero.pl/article?id=1934 @Daga1987 proszę sprawdź na początek ten szablon. Czy możesz go pobrać?
Daga1987
#78 Daga1987 2018-06-04 14:42
Cytuję admin:
Cytuję Daga1987:
Hey, nie potrafie otworzyc kroju. Jestem zalogowana, naciskam na rozmiar i wtedy powinno otworzyc Mi sie okno szablonu ale nic sie nie dzieje. Proszę o pomoc

Który to szablon?


Wszystko jedno który, nie mogę otworzyć żadnego z róbryki wykroje do pobrania.