Tereska przedstawi nam model bluzki, którą dziś zestopniujemy. Zauważ, iż nie posiada ona ani jednego cięcia czy zaszewki zarówno z przodu jak i z tyłu. Jedyne szwy to te boczne i na ramionach. To bardzo istotna informacja, gdyż rzeczy posiadające zaszewkę piersiową czy cięcie francuskie będzie podlegało nieco innym regułom. Dokładniej wektory do przesunięcia charakterystycznych punktów będą zupełnie inne. 

Potrzebujemy zestopniować bluzkę według wzrostów. Dla zobrazowania problemu przedstawiamy Tereskę i jej dwa ulepszone klony. Jedna z nich jest dużo wyższa a druga dużo niższa. Zauważcie jednak najważniejszą rzecz. Wszystkie trzy mają w zupełnie innym miejscu linię piersi, talii i bioder. Również odległości pomiędzy tymi liniami są zupełnie inne.  Dlatego stopniowanie musi to uwzględnić.

Dziś nie będzie ani słowa teorii o tym, jak przesuwa się punktu oraz dlaczego tak sie robi. Aby przypomnieć sobie te ważne informacje należy przeczytać raz jeszcze dwa pierwsze artykuły z tej serii. Linki do nich znajdują się na samym dole. Dziś zakładamy, iż poniższa instrukcja będzie Wam sporo mówiła i bez problemu dzięki niej wykonacie bluzkę o rozmiar większą według wzrostów. Przypominamy tylko, iż wszystkie wielkości liczbowe umieszczone przy wektorach wyrażone są w centymetrach i pokazują jak powiększyć nasz szablon o jeden rozmiar.

A teraz spójrzmy na dokładną instrukcję z oznaczeniem wszystkich charakterystycznych punktów i odpowiadającym im wektorom. Czy teraz dacie rade wydłużyć lub skrócić poprawnie szablon na bluzkę? Na pewno tak!

Powyższy przepis mówi, jak otrzymać bluzkę o rozmiar większą według wzrostów. Wektorów jest tak mało a stopniowanie tak proste, iż w dniu dzisiejszym dla przykładu pokażemy, co stanie się z wektorami w przypadku, w którym zaplanujemy zmniejszanie naszej rzeczy... oczywiście zmniejszanie według wzrostów.

W przypadku zmniejszenia bluzki o jeden rozmiar według wzrostów otrzymamy takie oto wektory. Wartości liczbowe nie zmieniły się, gdyż nadal zmieniamy o 1 rozmiar, zmienił się natomiast zwrot wszystkich wektorów.

A gdybyśmy chcieli pomniejszyć aż o dwa rozmiary według wzrostów? Wtedy nasze wektory z przepisu głównego zmieniłyby zwrot a wartości liczbowe przy nich stojące zostałyby pomnożone razy 2. W rezultacie tego otrzymalibyśmy taki oto przepis pomocniczy.

Poprzednie lekcje dotyczące stopniowania odzieży znajdziecie w następujących artykułach:

Stopniowanie odzieży czyli jak zmienić rozmiar wykroju. Akt 1 - spódnica.

Stopniowanie odzieży czyli jak zmienić rozmiar wykroju. Akt 2 - spódnica.

Stopniowanie odzieży czyli jak zmienić rozmiar wykroju. Akt 3 - bluzka bez zaszewek.

Stopniowanie odzieży. Akt 4 - rękawy

Stopniowanie odzieży. Akt 5 - spodnie