Ten artykuł przygotowany został przez dwie nasze papaverowiczki. Katarzyna podpowiedziała Imp18 jak sobie z tym poradzić. Dzięki nim możecie zobaczyć obie relacje z naprawy tego defektu w koszuli. Na początek zdjęcia Imp18 oczywiście wraz z opisem. Zaczynamy od zdjęcia, które ukazuje koszulę przed i po poprawce. Widać niedopasowane cięcie do konkretnej sylwetki po lewej oraz pięknie poprawione po prawej.

Przykładamy wykrój od góry papieru i zaznaczamy sobie linię talii, rysujemy na tej wysokości linię prostą (foto 1, 2)

Odrysowujemy część wykroju (czarny obrys) oraz zaznaczamy (przy pomocy długiej linijki) linię przebiegającą pionowo zgodnie z nitką prostą. (foto 3 i 4)

Obniżamy wykrój trzymając się pionowej linii (znaczniki talii powinny być równolegle do linii poziomej) i odrysowujemy część zaznaczoną na niebiesko (ja zrobiłam to na oko, ale zapewne można wyliczyć o ile trzeba obniżyć wykrój) (foto 5)

Zdejmujemy wykrój i uzupełniamy brakujące linie – zielony obrys (foto 6)

A oto co otrzymała Imp18 od Katarzyny, czyli wskazówki z których skorzystała i poprawiła szablon dopasowując go do własnej sylwetki. Tak więc raz jeszcze ten sam problem przeanalizowany przez Katarzynę.

 

Ponieważ szczyt biustu w gotowych wykrojach odbiegał od realnego położenia stąd moje kombinacje (jeszcze przedkursowe) skorygowania tej rozbieżności.
Szczyt biustu w realu wypadał 2 cm poniżej wykrojowego.
Na wykrojach Papavero mamy zaznaczoną talię i biodra. Na kartce papieru rysujemy dwie proste równolegle w odległości równej odległości długości od talii do bioder.
I na tej kartce układamy szablon tak aby linia bioder i talii na szablonie zgadzała się z liniami na kartce.
Przerysowujemy część szablonu od strony pachy i boku.

Następnie szablon przesuwamy ( równolegle w dół) tak aby wierzchołek piersi na szablonie ułożyć tak jak jest w realu. No i odrysowujemy część szablonu od strony środka.
Te narysowane linie równoległe sprawiają że nie pokręcimy długości boków,pach i nie musimy korygować tyłu, bo boki przodu i tyłu pozostaną takie same.
Teraz po kursie konstrukcji ,wyrysowuję linie bioder,talii, oddalone od siebie -wg wzorów i wierzchołek piersi na szablonie przykładam do wierzchołka piersi na konstrukcji .
Wrzucam dwa zdjęcia ,jakby coś było niejasnego to proszę pytajcie.Postaram się odpowiedzieć.A Papavero nie krzycz głośno bo to na pewno nie jest prawidłowo konstrukcyjnie.Ale co widać po kadłubku imp 18- skuteczne.

Tak więc jeśli macie taki sam problem, warto przestudiować powyższe bardzo proste i przejrzyste porady dziewczyn i skorygować szablony na swoje potrzeby. Oto raz jeszcze przedstawiamy efekty ich pracy.

Na koniec papaverowe uwagi: To jest bardzo dobry sposób na poprawienie widocznego błędu. Dziewczyny wykonały to prawidłowo. Niestety biusty mamy na różnych wysokościach a czym bardziej dopasowane rzeczy, tym bardziej widać, że coś jest nie tak. Dlatego warto przeczytać uważnie, nauczyć się i wykonać poprawki już na szablonie, bo jeśli się przyjrzeć obrazkom dokładnie, to jeśli wytniemy boczek z tkaniny, to niestety poprawić sie go już nie da.

Jest tylko jedna sprawa, o której dziewczyny nie napisały. Po korekcie boczka należy zmierzyć zarówno stary jak i nowy (poprawiony) element i sprawdzić, czy przypadkiem nie zmieniła się długość linii, która ma zostać zszyta ze środkiem przodu. Jeśli się coś zmieniło, a bywa tak często, to należy wydłużyć lub skrócić, w zależności od tego co stało się z boczkiem, środek przodu. Wydłużamy/skracamy dokładnie o wartość, o którą zmienił się boczek.