Zaczynamy od przygotowania bluzki, z której wyczarujemy fason z raglanowym rękawem. Wybierz od razu tak dopasowaną bluzkę, jak powinien być ostateczny fason z raglanem. Dla naszego przykładu wybraliśmy prostą bluzkę z zaszewką piersiową.

 Kliknij na obrazek aby go powiększyć.

Po pierwsze naszą bluzkę należy ułożyć w sposób prezentowany na poniższym obrazku. Przód i tył złożone są ramionami. Linia ramienia tworzy linię pionową. Rękaw przyłożony został nacinkiem do linii ramion. Nitka prosta rękawa biegnie pionowo, czyli jest równoległa do ramion.

Kliknij na obrazek aby go powiększyć.

Na początek rysujemy niebieskie linie zgodnie z poniższym rysunkiem. Pokrywają się one z dolną częścią podkroju paszki w bluzce a nastęnie biegną do dekoltu. Te linie musicie narysować w taki sposób, aby podobało Wam się gotowe cięcie na bluzce.

lko40 03

Jak już mamy bluzkę to czas zabrać się za raglanowy rękaw. Dorysowujemy czerwone linie. Pokrywają się one z dolną częścią główki rękawa oraz łagodnie przechodzą w niebieskie linie przy linii dekoltu.

lko40 04

 Teraz pora zauważyć gdzie znajdują się poszczególne elementy wykroju. Zielony to przód, niebieski tył a czerwony to rękaw naszej raglanowej bluzeczki. 

Kliknij na obrazek aby go powiększyć.

Aby zobaczyć co dokładnie stało się podczas przygotowywania raglanowego rękawa zobaczmy co stało się z pewnymi kawałkami. Kawałki zaznaczone na czerwono na poniższym obrazku zostały wyrzucone z naszego szablonu. Zerknijcie na ten i na poprzedni obrazek, widzicie to? Natomiast zielone kawałki zostały dodane do rękawa. Sytuacja byłaby idealna, gdyby wyrzucone kawałki były dokładnie takie same jak te dodane. Czasem trudno jest tego dokonać tak idealnie na gotowych szablonach. Poniżej opowiemy o tym, jak sobie poradzić z tym problemem.

 

lko40 08

Metoda ta nie jest książkową metodą konstrukcji takiego rękawa. To taka prosta metoda szybkiego otrzymania raglanu za pomocą wykombinowania go z bluzki. Metoda dobra, chociaż posiadająca pewną wadę. Ze względu na to, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki rękaw weźmiecie do swoich ćwiczeń oraz jak będą wymodelowane przody i tyły, mogą pojawić się pewne spore niedokładności między długością podkroju linii tworzącej szwy raglanowe. Jeśli więc podkrój rękawa wyjdzie Wam sporo za długi należy przeprowadzić jego przygotowanie raz jeszcze. Oczywiście z małą modyfikacją. Spójrzcie na obrazek poniżej a zauważycie, iż pierwotny rękaw został przesunięty nieco w górę, co pozwoli skorygować długość podkroju w samym raglanowym rękawie. Mówiąc prościej: ułóż rękaw  powyżej niż na początku instrukcji i narysuj raglan raz jeszcze. Sprawdź czy teraz linie, które mają się ze sobą zszyć są jednakowe. I gotowe.

 Kliknij na obrazek aby go powiększyć.

Dziejszy sposób przygotowania raglanu jest prosty i bardzo intuicyjny. Możecie z powodzeniem go wykorzystać we własnych projektach dotyczących dzianinowych rzeczy. Bawcie się dobrze przy nowym raglanie i koniecznie pokażcie nam efekty tej pracy.