Czas na frędze?Klasyczna definicja frędzla, wyjaśnia, iż jest to nic innego jak "nitki i/lub sznureczki, łączone po kilka, będące luźno zwisającym zakończeniem brzegów serwet, chustek, firanek lub samodzielną ozdobą" (wikipedia.pl).

Najczęściej frędzle można spotkać w wymienionych w definicji chustach, szalach, apaszkach itp. Jednak w nietypowej wersji, w branży modowej, jako materiał używany do wyrobu odzieży, oraz ozdób wszelkich dostępnych akcesoriów (od butów, torebek, na biżuterii skończywszy) frędzel pojawił się w XX wieku.

Początkowo frędzle zostały spopularyzowane w latach 20-tych i 30-tych XX wieku dzięki kabaretom i modzie, która wzorowała się na strojach w nich wykorzystanych. W tym momencie powinien ukazać nam się obraz kultowego filmu z 2002 roku "Chicago", który zdobył 6 statuetek Oscara, w tym jedną za kostiumy zaprojektowane przez Colleen Atwood, kostiumolog, autorkę strojów między innymi do "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street' oraz "Wyznania Czas na frędze?gejszy", za które także zdobyła Oscara. Akcja filmu "Chicago" rozgrywa się w latach 20-tych XX wieku, a główne bohaterki to Roxie Hart (Renée Zellweger) oraz Velma Kelly (Catherine Zeta-Jones), obu paniom sukienki z frędzelkami były nieobce, dodatkowo każda z nich wiedziała, iż nic tak dobrze nie prezentuje się w tańcu jak ruch frędzli. 

Wśród wielkich kreatorów mody omawianego wyżej okresu, którzy uwzględnili frędzle w swoich kolekcjach są: Coco Chanel, Paul Poiret, Jacques Doucet oraz Madeleine Vionnet (na zdjęciu obok jej suknia z 1938). O tych i o wielu innych największych twórcach mody można przeczytać w książce "Królowie mody: historia haute couture" autorstwa Rudolfa Kinzel'a - osobiście polecam, jest naprawdę bardzo ciekawa. 

Przy okazji opisanego wcześniej filmu "Chicago" pojawiło się kolejne zagadnienie, gdzie trend z frędzelkami odgrywał (i odgrywa) olbrzymią rolę, a mianowicie - taniec. Każdy szanujący się widz 28 serii(lub coś koło tej liczby) telewizyjnego programu "Taniec z gwiazdami" widział co najmniej jedną uczestniczkę (bądź uczestnika) w kreacji z frędzelkami. Nie powinno nas to specjalnie dziwić, gdyż frędzle jak nic innego nadają się do "poruszania", w magiczny sposób powodującego iluzję, że dana osoba umie tańczyć, a przynajmniej jej sukienka ładnie się "porusza", co już jest widowiskiem samym w sobie. Tę prawdę podkreśla również teledysk stworzony do znanej i "wpadającej w ucho" piosenki Aleshy Dixon do utworu "The boy does nothing". Wokalistka oraz towarzyszące jej tancerki mają na sobie bardzo krótkie sukienki z frędzelkami, a poprzez swój taniec dodatkowo podkreślają magię tych oto ozdób. 

Dalsze losy frędzelków w XX wieku przypadają na lata 70-te, czyli styl "hippie". W tym okresie frędzle można było spotkać przede wszystkim w postaci zamszowych nitek ozdabiających kamizelki, kurtki, kozaki, spodnie oraz torebki. Takie zastosowanie frędzli jest spotykane również w stylu "indiańskim" lub "kowbojskim". Jednak ten okres w dziejach frędzli warto by było pominąć, ponieważ nie przyniósł nic atrakcyjnego dla mody, no chyba że ktoś fascynuje się wymienionymi wcześniej stylami.

  Czas na frędze? CavalliCzas na frędze? CavalliCzas na frędze? Cavalli

Frędzle wracają wraz z rozpoczęciem następnego stulecia. Projektanci zaczynają powracać do minionych epok, a wiec także do lat 20-tych i 30-tych, skąd oprócz obniżonej talii, pobierają również frędzle. Na sezon wiosna-lato 2005 brytyjski projektant, Giles Deacon (absolwent Central Saint Martins College of Art & Design) zaproponował między innymi sukienkę z frędzlami długości równej wymiarów owej sukienki, a także sukienkę z krótkich pasków frędzli. Kolejnym projektantem który uwzględnił frędzelki w swoich kolekcjach jest Włoch Roberto Cavalli. W 2007 roku stworzył on kolekcję dla szwedzkiej marki H&M. To właśnie w tej kolekcji znalazła się krótka, złota sukienka zakończona dość długimi frędzlami. Z tego co pamiętam była to jedna z droższych rzeczy z tej kolekcji, choć zamysł był taki aby była dostępna dla przeciętnego klienta H&M-u. Cavalli użył frędzelek również w swojej kolekcji wiosna-lato 2009. Również  na pokazach Haute couture obecne były frędzle, szczególnie były one zauważalne w kolekcji Givenchy na sezon jesień-zima 2008/09. Projektant Riccardo Tisci (kolejny słynny absolwent CSM) pokazał krótką różową i długą białą suknię z frędzlami. Jako ciekawostkę można podać, iż obie sukienki prezentowały polskie modelki – Anna Jagodzińska (różowa) i Magdalena Frąckowiak (biała).

Czas na frędze? CavalliCzas na frędze? GivenchyCzas na frędze? Givenchy

W roku 2008 premierę miała seria trzech perfum Armani'ego "Onde": Extase, Vertige i Mystere, których flakon ozdobiony jest klasycznym frędzlem, fakt ten potwierdza, jak ważne stały się frędzle w świecie mody.

 Czas na frędze? Armani

"Frędzlowy trend" pojawia się także w akcesoriach. Christian Louboutin oraz Steve Madden proponują buty ozdobione frędzlami, a włoska marka La Perla komplet bielizny z frędzelkami. Kultowa wręcz stała się torba Prady z frędzelkami, jej właścicielkami są między innymi: Victoria Beckham oraz siostry Olsen.

 Czas na frędzle? Christian Louboutin Czas na frędzle? Prada

W trwającym sezonie - wiosna-lato 2009, trend ten jeszcze bardziej dał o sobie znać. Frędzle pojawiły się u znacznie większej ilości projektantów (Sonia Rykiel, wspomniany wcześniej Roberto Cavalli, Krzysztof Stróżyna oraz Alberta Ferretti). Również w kolekcji zaprojektowanej przez Kate Moss dla marki Top Shop na ten sezon znajduje się żakiet wykończony frędzlami, zarówno u dołu jak i przy rękawach. Jeżeli już przy bardziej przystępnych markach jesteśmy, warto wspomnieć, iż frędzelkową sukienkę można było kupić w H&M-ie (bodajże czarną, granatową i kremową), Top Shop-ie, Mango (mój egzemplarz został tam zakupiony) oraz zapewne w wielu innych sklepach, które wzorują się głównie na pokazach wielkich projektantów.

 Czas na frędzle? HMCzas na frędzle? HM i CavalliCzas na frędzle? Krzysztof Stróżyna

Czas na frędzle? FerrettiCzas na frędzle? Kate Moss

Robiąc mały "research" aby napisać ten oto artykuł, natknęłam się na ciekawe zjawisko, które część z Was uzna zapewne za kompletnie nie związane z tematem frędzelków, ja jednak odnajduję pewną zgodność. Otóż zaobserwowałam innowacyjne zjawisko tworzenia frędzli lub ozdoby przypominającej frędzle albo też imitujące ich cechy charakterystyczne. Pojawiło się ono na przykład u Burberry w sezonie jesień-zima 2008/09, gdzie wydłużone kolce w dużych ilościach znajdowały się na kopertówce, a także tworzyły bransoletkę oraz naszyjnik. Co więcej, również w kolekcjach Haute couture zjawisko to było obecne. Giorgio Armani w swojej kolekcji Armani Prive na jesień-zimę 2008/09 zaprezentował sukienkę, której górna część była wykonana ze sznurów pereł, które z daleka wyglądały zupełnie jak frędzle, również Karl Lagerfeld w kolekcji Chanel na ten sam sezon pokazał sukienkę ze złożonych pasków materiału, przypominających poniekąd frędzle.

 Czas na frędzle? BurberryCzas na frędzle? Armani Prive Czas na frędzle? Armani Prive

 

Komentarze

pestka
#6 pestka 2011-12-29 19:02
Oj, chyba nie zawieszę zakupionych frędzli w przejściu między pomieszczeniami :).
Irra
#5 Irra 2009-04-15 20:47
A dla mnie frędzle tylko w dodatkach. sukienki ani nic innego bym nie zalozyla z fredzlami... chyba ze chcialabym na Halloween przebrac sie za kowbojkę ;-)
M.K
#4 M.K 2009-04-15 16:41
frędzle nadają się tylko na wielkie wyjścia
carmen90
#3 carmen90 2009-04-15 12:47
ja rowniez jesli chodzi o fredzle to jedynie sukieneczka...
tanika
#2 tanika 2009-04-15 12:46
Fręzle są fajne,ale nie codzienne,super prezentują się na szczupłych dziewczynach,a mimo wszystko są bardzo,bardzo seksi:-)
Tanit
#1 Tanit 2009-04-15 10:40
Cavalli wymiata xD Co do mnie, nie przepadam za frędzlami. Są genialne do tańca, na scenę. Ale sukienka bądź bluzka z frędzlami musi być powalająca bym chciała ją kupić - zazwyczaj wtedy cena też jest powalająca xD