Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Szkoła została założona w 1945 roku. Początkowo nosiła nazwę: „Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Łodzi”. Patronem uczelni jest malarz Władysław Strzemiński, który był twórcą unizmu.  Jest to jedyne ASP w Polsce, które posiada wydział „Tkaniny i ubioru”.
Do absolwentów tej uczelni należą m.in.: Marcin Paprocki, Mariusz Brzozowski (Paprocki&Brzozowski) oraz Dawid Woliński.
Więcej informacji: www.asp.lodz.pl
Pozostałe ASP (Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań Warszawa, Wrocław-to właśnie tutaj studiowała Gosia Baczyńska, na wydziale „Projektowania ceramiki i szkła”) oferują wydział „Wzornictwo”.

altCentral Saint Martins College of Art & Design w Londynie
Jest to jedna z sześciu szkół należących do University of the Arts London. CSM jest uważane za najlepszą uczelnię artystyczną na świecie. Szkoła powstała w 1989 roku z połączania dwóch szkół: 'Central School of Art and Design' założonej w 1896 roku i 'Saint Martins School of Art'  założonej w 1854 roku. Oprócz mody, możemy tam także studiować m.in. grafikę oraz aktorstwo. Central Saint Martins współpracuje z 'Parsons The New School for Design' w Nowym Jorku, o której zaraz napiszę i Bunka Fashion College w Tokio. CSM oferuje także krótkie kursy odbywające się w ciągu całego roku np. wakacyjne lub świąteczne.
Absolwenci to m.in.: Stella McCartney, Giles Deacon, Matthew Williamson (Pucci), którego kolekcję zaprojektowaną dla H&M możemy teraz podziwiać (i kupować) w tych właśnie sklepach., John Galliano (Christian Dior), Alexander McQueen, Ricardo Tisci (Givenchy), Krzysztof Stróżyna, Hussein Chalayan, Zac Posen (także 'Parsons The New School for Design') , Luella Bartley, Sophia Kokosalaki, Phoebe Philo (kiedyś Chloe, teraz Celine).
Więcej informacji: www.csm.arts.ac.uk
 

 

altLondon College of Fashion w Londynie
Kolejna szkoła należącą do University of the Arts London. Jest to jedyna szkoła w Wielkiej Brytanii specjalizująca się w modzie. Można tam studiować projektowanie mody, fotografię, dzianinę, marketing, haft, wykroje oraz projektowanie obuwia. LCF został założony w 1906 roku jako 'Shoreditch Technical Institute Girls School' i 'Bartlett St and Clapham Trade School', szkoły te miały edukować młode dziewczyny w dziedzinie krawiectwa, haftu oraz fryzjerstwa. Potem zostały one przekształcone w LCF. Podobnie jak CSM, London College of Fashion również oferuje krótkie kursy.
Absolwenci: Jimmy Choo, Erin O'Connor, Alek Wek, Chris Liu oraz Katarzyna Szczotarska.
Więcej informacji: www.fashion.arts.ac.uk

 

Cztery pozostałe szkoły należące University of the Arts London to: Camberwell College of Arts,  Chelsea College of Art and Design, London College of Communication i Wimbledon College of Art.
Więcej informacji: www.arts.ac.uk

 

altRoyal College of Art w Londynie
Jest to jedyna na świecie podyplomowa wyższa uczelnia kształcąca w zakresie sztuk pięknych, projektowania i komunikacji. Szkoła została założona w 1837 roku. Początkowo nazywała się 'Government School of Design', następnie w 1853 przemianowano ją na 'National Art Training School', znana pod obecną nazwą jest od 1896 roku.
Absolwenci: Henry Moore (rzeźbiarz XX w.), Christopher Bailey (Burberry, wcześniej studiował  na University of Westminster w Londynie, który ukończyła Vivienne Westwood)  Ridley Scott (reżyser).
Więcej informacji: www.rca.ac.uk

 

 

 

 

 

 

 

altParsons The New School for Design w Nowym Jorku
Prywatna uczelnia artystyczna znana przede wszystkim dzięki telewizyjnemu programowi, który promuje młodych projektantów „Project Runway”. Szkoła została założona w 1896 roku jako 'Chase School' przez amerykańskiego impresjonistę Williama Merritt Chase'a.
Absolwenci: Anna Sui, Edward Hopper (amerykański malarz i grafik), Zac Posen, Donna Karan, Jason Wu (autor kreacji Michelle Obamy), Bill Blass, Marc Jacobs (Louis Vuitton), Proenza Schouler, Steven Meisel (fotograf), Tom Ford, Peter Som, Isaac Mizrahi oraz Narciso Rodriguez.
Więcej informacji: www.parsons.edu

 

 

 

Parsons Paris School of Art and Design w Paryżu
Tak jak jej nowojorski odpowiednik, Parsons Paris jest uczelnią prywatną. Szkoła została założona latach 70-tych XX wieku. Nauka w tej szkole trwa 4 lata. Program jest skoordynowany z Parsons w Nowym Jorku. Zaletą tej szkoły jest także możliwość studiowania jednego roku na CSM lub w  nowojorskim Parsons. Można także rozpocząć naukę w Parsons Paris, a ukończyć ją w Nowym Jorku (jednak dopiero po 2 latach spędzonych na studiowaniu w Parsons Paris).
Absolwenci: Tom Ford, Patrick Robinson, Claire McCardell.
Więcej informacji: www.parsons-paris.com


Inne uczelnie na które warto zwrócić uwagę to:

Fashion Institute of Technology (FIT) w Nowym Jorku
Absolwenci: Michael Kors, Calvin Klein i Carolina Herrera.
Więcej informacji: www.fitnyc.edu 

École des Beaux-Arts we Francji (m.in. w Paryżu)
Absolwenci: ValentinoGaravani (Valentino), Hubert de Givenchy (Givenchy) oraz wiele francuskich malarzy- Delacroix, Renoir, David, Géricault, Ingres, Monet.
Strona paryskiej uczelni: www.ensba.fr

Mam nadzieję, że ta skromna 'notatka', w której zawarłam parę najważniejszych szkół artystycznych w Polsce, Europie i jeszcze dalej, pomoże Wam zaplanować waszą przyszłość. Wybór z jednej strony jest mały, ale z drugiej ogromny, tak więc do dzieła Papaverowicze!

Joanna Latarska
 

100% (0 głosów)
11581 wyświetleń

Komentarze

magda_magda
#1 magda_magda 2009-05-22 01:02
ach oglądam Project Runway w kółko :D kurcze chciałabym się do takiej szkoły dostać kieeedyś, albo LCF aaach :-))