Załóżmy, że marzy Wam się kieszeń w nowych spodniach. A leniwa ekipa papavero.pl zapomniała (pewnie celowo) o ich umieszczeniu na szablonie. Człowiek musi więc sobie z tym drobnym problemem poradzić czym prędzej. I tak na początek należy przygotować formę bez upragnionych kieszonek. Dla przykładu niech będą to spodnie. Oczywiście kieszenie można wykonać w dowolnej części garderoby... jak ktoś się uprze to nawet w czapce się przydadzą.

Na początek narysuj kształt swojej kieszonki. Dla przykładu poniżej narysowane zostały trzy różne, różnymi kolorami. Kształt ten zależy od Twojej wyobraźni i oczekiwań w stosunku do kieszonki.

lko55 02

Ja wybiorę kształt czerwony... tylko dlatego, iż lubię takie kieszenie.

lko55 03

Kolejny krok to narysowanie worka kieszeniowego. Mój będzie sięgał aż do środka przodu.

lko55 04

Dla ułatwienia pokoloruję na chwile nasz rysunek. Na czerwono zamalowałam te części, ktorych nie widać podczas noszenia spodni. Takie pokolorowanie pozwoli nam łatwiej rozszyfrować z czego składają się wszystkie podobne kieszenie.

lko55 05

Oto oba worki kieszeniowe, które musisz przygotować. Jeden z nich składa się tylko z czerwonego kształtu, drugi z zielonego i czerwonego. Łatwie, nieprawdaż?

lko55 06

W celu przejścia do naszych jednokolorowych szablonów pozbądźmy się zbędnych kolorów.

lko55 07

Na koniec propozycja podania, czyli co i z czego należy skroić. Zakładając, że nasze spodnie będziemy szyć z zielonej tkaniny i szarej podszewki wszystko stanie się jasne poniżej. Jeden worek kieszeniowy kroimy z podszewki a drugi z tkaniny. Zadanie domowe brzmi: dlaczego jeden worek kroimy z podszewki a drugi z tkaniny wierzchniej? Czy zawsze musimy wykorzystywać podszewkę i dlaczego te dwa elementy się różnią?

lko55 011

A gdy dopada nas koniec tkaniny, to czy możemy nieco oszukać i skroić drugi worek kieszeniowy, ten większy, z podszewki? Albo chociaż jego część? Ależ oczywiście, że tak. W tym celu obejrzyjcie swoje jeansy. W nich to zazwyczaj worki kieszeniowe są łączone, tak aby spodnie nie były zbyt grube w tym miejscu. W tym celu na początek bierzemy większą część worka kieszeniowego, znaczymy na nim dziurę na kieszeń (rysunek po lewej) a następnie w odległości około 2-3 cm poniżej tej linii rysujemy kolejną (czerwona linia na rysunku).

lko55 08

I rozcinamy wzdłuż czerwonej linii. W ten sposób nasza większa część worka kieszeniowego podzielona została na dwie mniejsze. Ten górny kawałeczek zostanie skrojony z tkaniny wierzchniej, dolna część z podszewki lub kieszeniówki. A zadanie domow brzmi: Po co komu ten dodatkowy paseczek wyznaczony przez ostatnią czerwoną linię? Czy nie można było skroić po prostu według istniejącej linii na szablonie? Po co się tak męczyć okrutnie?

lko55 09

I oto przepis na wycięcie naszych elementów z tkanin. Na zielono części, które należy wyciąć z tkaniny wierzchniej, na szaro kieszenie z podszewki. Czy widzicie różnicę pomięszy tymi a poprzednimi kieszeniami?

lko55 010

I teraz każda szyta rzecz z papaverowych wykrojów może mieć kieszenie. A nawet musi, nawet jeśli będzie to beret lub opaska.

Komentarze

karola21_22
#2 karola21_22 2013-08-27 12:07
jeżeli są to dżinsy to środkowa część ta którą widać (mała zielona) jest również z dżinsu reszta kieszeni jest z cieńszej podszewki bo po pierwsze tak ładniej wygląda i gdyby cała kieszeń była z dżinsu to byłoby w środku za grubo i tak jak napisała noaga żeby nam brzydko nie wyłaziło a jeżeli są to spodnie z materiału np. bawełny to możemy zastosować ten sam materiał na całą kieszeń :lol: w sumie wszyscy wiedzą o co chodzi ale tak w paru słowach wytłumaczyć jest ciężko
1
noaga
#1 noaga 2013-08-26 23:33
zadanie prościzna :)
Przynajmniej jedna część kieszeni musi być z tkaniny (ta większa ) bo widać tą część kieszeni, ale jeśli tkanina jest cienka i mamy taki kaprys to możemy całą kieszeń zrobić z tkaniny :)
A w tej drugiej wersji to musimy nadłożyć te 2-3 cm żeby nam podszewka nie wyłaziła brzydko jak napakujemy do kieszeni kamyków na plaży :)