Dostępne rozmiary: Jeśli chcesz przypomnieć sobie naszą tabelę rozmiarów, zajrzyj tutaj. Ten model został przygotowany w rozmiarach od 32 do 54 w siedmiu wzrostach, łącznie 84 rozmiarów.

Luz: Luz na wysokości bioder 1 cm.

Dodatki krawieckie: Nici, guziki, wkład odzieżowy, zamek 18cm. Materiał, szerokość 150 cm. Długość w tabeli podana w cm dla tkaniny:

 3234363840424446485052-54
150 120  120 135   135  140  140  145  155  160  170 215
156 120   120 140  145  145   145 150   155  170  170  220
162 125 125   145 150   150  150  150  160 175   180  230
168  130 130  145   150  155  155  155  165  175  190  235
174 135 135   150  160  160 165   165  165  175 200  245
180 140 140   155  160  160  165  165  170  180  210  255
186 140   140 160  165  170  170  170  175  190  225  260

Tabela przedstawia zużycie materiału dla poszczególnych rozmiarów i/lub modeli.

Kraciasta Ewka

Model A. Obejrzyjcie proste nowe spodnie. Takie, w których spokojnie będziecie mogły chodzić cały rok. Nie za szerokie, nie za wąskie. Takie akurat w sam raz. Linia talii została obniżona około 1,5 cm poniżej teoretycznej linii talii.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

A teraz czas na szczegóły i delikatne przejście do drugiego modelu w tym artykule. Obie pary wyglądają identycznie. Mają pięknie wymodelowany pasek, szlufki, kieszenie. Proste, klasyczne bez udziwnień. Z tym, że model A pasuje na sylwetkę standardową. Jeśli więc Twój kręgosłup jest prosty jak należy, możesz spokojnie wypróbować model A. Jeśli jednak jesteś szczęśliwą posiadaczką wady postawy, którą opiszę za moment, wybierzesz model B.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Model B. Ten model jest identyczny, jak model A. Oczywiście pod względem fasonu. Pod literką B kryje się bowiem pewna specyficzna sylwetka. Na zdjęciach poniżej chciałabym Wam pokazać jaka. Na dwa różne sposoby. Poprzez wskazanie jakie odchylenie posiada sama sylwetka, oraz jak wygląda ona w standardowych spodniach. Mam nadzieję, że to pozwoli Wam przemyśleć, czy Wasza nietypowa postawa pasuje do tej. Jeśli tak, to warto wypróbować model B. Na pierwszej ilustracji widzicie spodnie, które leżą dobrze na modelce. Oglądając powyższe zdjęcia, pewnie część z Was nie zauważyła wady postawy modelki. Czerwona przerywana linia przebiega przez głowę i kostki modelki. Gdyby modelka miała postawę prawidłową, to jej kolana, biodra znalazły by się w okolicach czerwonej linii. Jeśli przyjrzeć się uważnie, to szew boczny w spodniach znacząco odbiega od tej linii. Na drugim zdjęciu bok modelki został dorysowany na zielono. Czy widzicie, jak wielka jest różnica. Modelka ma wysunięty do przodu kręgosłup w okolicach brzucha. Cała sylwetka od stóp wysuwa się do przodu aż do okolic talii.

Kliknij aby powiększyć

Teraz obejrzyjmy naszą modelkę w standardowych spodniach. Ubrałam modelkę z pochyloną sylwetką w model A.  Jeśli na przymiarce standardowych spodni zauważycie omówione za chwilę błędy, to jest to kolejny znak, że macie podobną sylwetkę. Spójrzmy na szew boczny. Na pierwszym zdjęciu widać, jak bardzo ucieka do tyłu. Tak tak, wiem, że nogawki są trzy kilometry za długie, ale przecież przymiarki wyglądają właśnie tak, prawda? Na drugim zdjęciu widać problem, który pojawia się w okolicach pośladków. Chciałabym, abyście zwrócili uwagę na pewne charakterystyczne fałdki. Spodnie pod samym paskiem pasują, ale już poniżej wiszącej szlufki wchodzą w pupę. Tylko spójrzcie koniecznie jak wchodzą. Robi się taka pionowa fałdka, Niby spodni jest za dużo, zbierają się tam, ale cisną. To jest właśnie ten znak, który powinien dać Wam do myślenia. Tak właśnie może się dziać, przy sylwetce pochylonej w omówiony powyżej sposób. Jeśli więc standard doprowadzał Cię do płaczu takimi efektami, czas na wypróbowanie modelu B. Czy będzie on na Ciebie pasował? Jeśli jesteś nieco mniej pochylona, będziesz musiała nieco więcej zebrać w górnej części kroku, w tej, którą na zdjęciu zasłania szlufka. Na wszelki wypadek, do przymiarki, dodaj sobie nieco więcej zapasu na boku. Tylko na boku tyłu powyżej bioder, to wystarczy.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Czy pomyślałaś sobie, że trudno będzie Ci zanalizować tak swoją własną sylwetkę? Otóż nie będzie tak źle. Po prostu nie możesz tego robić przed lustrem. Poproś kogoś o zrobienie Ci zdjęcia bokiem. Jak widzisz powyżej, na zdjęciach widać takie rzeczy doskonale. A teraz czas na wyjaśnienie przydomku Zagubiona, który otrzymała Ewka. Oj sprawne oko zauważy, że w ferworze walki rozjechały nam się kratki na boku spodni. Dla pocieszenia powiem Wam, że to nie była ich ostatnia wersja, dlatego nie ma się czym martwić, te ćwiczebne spodnie zobaczycie tylko Wy :-) Nikt inny. Szczególnie, że ta sylwetka w spodniach w kratkę nie wygląda najlepiej. Bardzo proszę, abyście zerknęły na pupę i dokładnie obejrzały, jak wygląda kratka na modelce. Właśnie z tego powodu, dziewczynom o tej budowie, polecam wybrać niegeometryczne wzory. Paski i kratki uwypuklą dziwne kształty formy.

Stwórz własną wizualizację online (wersja beta)

Kupisz na Gendo!

Guziki i wkład odzieżowy, to dwie podstawowe rzeczy, jakie musisz przygotować. Nici na pewno znajdą się w Twojej pracowni, a jeśli nie, zapraszam na Gendo! po kilka pięknych polskich szpulek. Do usztywnienia mojej tkaniny użyłam uniwersalnego wkładu w kolorze cielistym. Ale spokojnie może też być czarny, czerwony lub biały, jeśli wolisz.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Teraz rzecz najważniejsza, czyli wykrój do pobrania.

Wydrukuj go i spraw sobie nowy ciuszek. Pamiętaj jednak, iż wykrój ten służyć ma Twojej osobistej przyjemności. Wszelkie prawa do niego są zastrzeżone przez nasz portal. Tłumaczenie, przedruk, powielanie oraz szycie na podstawie zamieszczonych wykrojów konfekcji w celach handlowych bez zezwolenia przez www.papavero.pl zabronione. Papavero.pl nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe na skutek użycia niewłaściwych materiałów, niezgodnych z instrukcjami wykonania modeli oraz za nieprawidłową, nieodpowiadającą intencjom papavero.pl interpretację prezentowanych modeli i fasonów.

Na początek pobierz wykrój. Wydrukować możesz go za pomocą zwykłej domowej drukarki na kartkach papieru w formacie A4. Po wydrukowaniu arkuszy A4 musisz ułożyć je na dużym stole lub podłodze według poniższego wzoru, skleić taśmą klejącą a następnie wyciąć poszczególne elementy. Prawda, że proste? Nie musisz męczyć się z przerysowywaniem, nie musisz pamiętać o naniesieniu wszystkich znaczników gdyż zrobiliśmy to za Ciebie. Teraz wystarczy poszczególne części wykroju ułożyć na tkaninie i przystąpić do krojenia. Nie musisz nawet martwić się o dodatki na szwy i podłożenia, zostały one uwzględnione już na wykroju, tkaninę tniesz po prostu wzdłuż brzegów wykroju, i gotowe!

model-0779.jpg

Spodnie w modną kratę.

Wybierz sposób dostawy

Parametry szablonu

Wzrost
Rozmiar

Opcje zaawansowane

Dostęp do tego szablonu wymaga aktywnej subskrypcji

Zapoznaj się z naszą ofertą

UWAGA: wydrukuj najpierw pierwszą stronę! Obok marginesów zostały naniesione wymiary prostokąta wewnątrz nich. Sprawdź linijką, czy na Twoim wydruku wewnętrzny obszar ograniczony marginesami posiada dokładnie te wymiary. Jeśli nie, sprawdź ustawienia drukowania na swoim komputerze, gdyż mogą one mieć wpływ na rozmiar wydruku. Jeśli wszystko jest w porządku, wydrukuj wszystkie strony z wykrojem.

Krojenie to najprzyjemniejsza część.

Poniżej, dla ułatwienia procesu krojenia, znajdziesz spis elementów, informację ile razy należy je wykroić z materiału oraz rysunek ilustrujący przykładowe ułożenie elementów na materiale.

Kroimy następujące części z materiału:

 • 1 przód 1 raz ze złożonego materiału. Model A i B.
 • 2 pasek przód 2 razy ze złożonego materiału. Model A i B.
 • 3-4 kieszeń przód 1 raz ze złożonego materiału. Model A i B.
 • 5 tył 1 raz ze złożonego materiału. Model A.
 • 6 pasek tył 2 razy ze złożonego materiału. Model A i B.
 • 7 kieszeń tył 1 raz ze złożonego materiału. Model A i B.
 • 8 tył 1 raz ze złożonego materiału. Model B.

Kliknij aby powiększyć

Oto przykładowy układ kroju. Został przygotowany na podstawie rozmiaru 174-42. Przy mniejszych lub większych elementach układ ten może odrobinę się różnić. Sprawdź koniecznie w jaki sposób zmieszczą się Twoje elementy na materiale rozkładając wszystkie papierowe części na rozłożonym materiale.

Kliknij aby powiększyć

Przepis szycia.

Przepis szycia pomoże początkującym osobom przy tworzeniu nowej części garderoby. Oto kolejne etapy pracy z powyższym modelem

 1. Wytnij wszystkie elementy z materiału.
 2. Wzmocnij wkładem odzieżowym paski, brzegi kieszeni, rozporek.
 3. Zszyj zaszewki z tyłu.
 4. Wykonaj kieszeń z tyłu oraz z przodu.
 5. Zszyj nogawki a następnie połącz je w kroku.
 6. Wszyj zamek.
 7. Doszyj pasek.
 8. Zrób dziurki i przyszyj guziki.
 9. Podwiń dół nogawek.

Realizacje projektów

W tym miejscu możesz samodzielnie dodać zdjęcia wykonanych przez Ciebie prac, które z przyjemnością obejrzymy

Komentarze

1
Saragut
#23 Saragut 2020-03-31 14:41
Uszyłam i się nie zmieściłam :sigh: płytka z Ewką Ch pójdzie w ruch! :D
papavero
#22 papavero 2018-08-06 08:50
Cytuję wodnik-54:
Od lat borykam się z problemem nie pasujących spodni a tak bardzo je lubię. Wykrój pobrany ,oczywiście dla "prostych inaczej" czyli b . Posklejane i powycinane i posprawdzane centymetrem obwody .Jest OK , ale nogawki są bardzo długie - jak na 180 , a nie 162. Skrócić nie problem ale , papavero , proszę sprawdź / 44/162. Jutro szycie próbne -" muszę , inaczej się uduszę "

Tak jak widać na przymiarce A na sylwetce B, zrobiłam je długaśne. Ale one są takie długie od kolan w dół, wiec do ciachnięcia jakby co. :-)
wodnik-54
#21 wodnik-54 2018-08-06 02:20
Od lat borykam się z problemem nie pasujących spodni a tak bardzo je lubię. Wykrój pobrany ,oczywiście dla "prostych inaczej" czyli b . Posklejane i powycinane i posprawdzane centymetrem obwody .Jest OK , ale nogawki są bardzo długie - jak na 180 , a nie 162. Skrócić nie problem ale , papavero , proszę sprawdź / 44/162. Jutro szycie próbne -" muszę , inaczej się uduszę "
-1
olusss
#20 olusss 2017-12-18 15:32
Czy sylwetka typu B należy do osób z lordozą lędźwiową, czy dobrze rozumiem to pochylenie?
Rita
#19 Rita 2017-10-05 12:58
Super artykuł, czekałam na to! Mam sylwetkę B i zawsze dziwiłam się, ze spodnie źle na mnie leżą, a tu proszę, jest na to sposób :)
papavero
#18 papavero 2017-09-21 19:41
Cytuję kae:
Cytuję papavero:
Mam nadzieję, że zauważyłyście po wakacjach, że tematy artykułów idą w zupełnie nową stronę. Liczę na to, że Wam się podobają. :-)

Bardzo, szczególnie tym "bez szkoły" :-) a wracając do spodni, dla mnie oczywiście też model b, tylko ja wolę węższe nogawki, mogę sobie bezkarnie zwęzić? bo model mi się podoba

Tak. Ale nie dowolnie. Ogólnie spodnie materiałowe nie powinny być zamieniane na takie super obcisłe. Można dopasować nogawki, ale nie można oczekiwać, że zrobimy z tego rurki. Bo do rurek to jeszcze inne drobiazgi w podkrojach wchodzą w grę.
kae
#17 kae 2017-09-21 19:35
Cytuję papavero:
Mam nadzieję, że zauważyłyście po wakacjach, że tematy artykułów idą w zupełnie nową stronę. Liczę na to, że Wam się podobają. :-)

Bardzo, szczególnie tym "bez szkoły" :-) a wracając do spodni, dla mnie oczywiście też model b, tylko ja wolę węższe nogawki, mogę sobie bezkarnie zwęzić? bo model mi się podoba
Dorotkas
#16 Dorotkas 2017-09-21 12:18
Ok ,moze próbne uszyję i zobacze czy to mi wyszlo,nie szyłam jeszcze kieszeni ani spodni ;-)
1
papavero
#15 papavero 2017-09-21 11:36
Cytuję basik6:
Cytuję Joanna205:
A będą takie dla sylwetki wygietej z zaokrągloną pupą ( kaczy kuperek) i masywnymi udami?


O to,to , to, myślę, że jest nas więcej z "kaczym kuperkiem " zresztą na szczęście ostatnio modnym. Ale rodzi to problem przy wszelakich spodniach -a kupić dobre w sklepie.....nijak....ja zawsze "podciągam" tył, ale nie zawsze dobrze leży. Kochana Papavero pomyśl o nas, aby chociaż jedne do odwzorowywania..... :3 :3 :3


Chciałabym wstać dziś rano i móc opublikować wszystko na raz. Ale się nie da ;-) Myślę o Was, o różnych problemach. Dlatego część będzie w wykrojach do pobrania, a część w artykułach o sposobie nanoszenia poprawek. Na to niestety potrzebujemy dużo czasu. Ale jest to praca, za którą się zabrałam i artykuły powstaną. Nie tylko o spodniach, o różnych częściach garderoby. Mam nadzieję, że zauważyłyście po wakacjach, że tematy artykułów idą w zupełnie nową stronę. Liczę na to, że Wam się podobają. :-)
papavero
#14 papavero 2017-09-21 11:33
Cytuję Dorotkas:
Model A fajny,a jak uszyć bez kieszeni na przodzie,moze ktos podpowie,aha i jaka szer nogawki na dole@Papavero

Wystarczy podnieść spodnie kilka centymetrów na boku. Ile dokładnie, to widać na elemencie 3. Ja tam specjalnie zaznaczyłam linię kieszeni, czyli widać, ile wystaje powyżej kieszeni. To trzeba dorzucić do nogawki. Tylko do przymiarki dorzuć sobie około 2 cm na boku, w szerszym dodatku. Bo widzisz w kieszeni ukryłam zaszewkę. Gdy zrobisz spodnie do talii, bez kieszeni, to układ materiału może o nią poprosić. Jak dodasz sobie odrobinę na boku, to będziesz miała pole manewru. W razie potrzeby zrobisz zaszewkę (zawężając obwód spodni) i popuścisz bokiem (wracając do dobrego obwodu spodni).