Piękna Helena!

Bluzka, która widoczna jest na zdjęciu, to Prosta Helena. Model 0832. Ma ona baaardzo dopasowany rękawek. Ale spokojnie, można go w prosty sposób poszerzyć. Wystarczy tylko odrobina chęci i pięć sekund wolnego czasu. Tak tak, dokładnie tyle. Korekta będzie szybsza, niż przeczytanie tego artykułu. Korektę podzielę na dwa kroki. To ty zadecydujesz, który z nich jest Ci potrzebny, pierwszy, drugi a może oba na raz? Spójrz tylko jakie to łatwe!

Przyjrzyj się na początek bluzce. Zauważ, że rękawek jest bardzo dopasowany. Zarówno od góry jak i od dołu przylega do ręki. Możesz go chcieć poszerzyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich, przedstawiony poniżej, zakłada, że chcesz obniżyć paszkę. Na zdjęciu dorysywałam czerwoną linię, która ukazuje zamierzone zmiany. A na rysunku po prawej stronie poprawiłam formę przodu i tyłu zgodnie z założeniami. Za moment dokładnie opiszę zmiany, ale teraz przyglądamy im się tak logicznie, po prostu trzeźwym okiem. Zauważ, że zarówno na zdjęciu jak i na rysunkach technicznych obniżyłam paszkę a dół rękawa zmienił swój kąt. Jednocześnie długość rękawa została taka sama. Zarówno w dolnej części jak i górnej. Zmienił się na pewno obwód rękawa, jego położenie, ale nie długość od paszki czy jego długość od dekoltu. Prawda? I to zarówno z tyłu jak i z przodu. Na pewno zmieniła się również długość boku... ale to musiało się stać gdyż obniżyliśmy znacznie paszkę.

Kliknij aby powiększyć

Korekta krok po kroku

Spójrz teraz jak tego dokonałam. Na pierwszym rysunku pokolorowałam kawałek formy. Dokładnie całą długość rękawa, paszkę i kawałek boku. Jaki kawałek boku? Oj ile chcesz, ważne aby kawałek się znalazł na tym odbitym na jakiś kawałek papieru obrazek. 

Na drugim rysunku widać, że przesunęłam odbity kawałek. Ty przesuń kawałek przeźroczystego papieru z odbitą paszką. I przyłóż go o tyle niżej, o ile pragniesz obniżyć paszkę. Niech bok tego kawałka pokryje się z bokiem bluzki, tylko po prostu niżej.

Na trzecim obrazku nie stało się nic magicznego. Po prostu połączyłam dwa końce kimonowego rękawa tworząc jego nowy poprawiony dół. Rysunki przedstawiają przód, tył wykonasz analogicznie.

Kliknij aby powiększyć

Do góry!

Spójrz znów na zdjęcie i rękaw, na mojej prawej ręce (tej bez zielonych linii dodatkowych). Rękaw, od góry ręki, przylega do ręki. Jest taki delikatnie wymodelowany, tworzy kształt anatomiczny naszego ramienia. Ale  jeśli chcesz, możesz z tej strony również poszerzyć nieco rękaw. Będzie to skutkowało tym, że na takiej ułożonej wzdłuż ciała ręki sam rękaw będzie nieco odstawał. Ale będzie po prostu szerszy. Od ciebie zależy, na jaki fason msz ochotę. Ja tylko pokażę, jak to zmienić.

Spójrz teraz na zdjęcie i zieloną linię. Zauważ, że nie poszerzam rękawa od samego dekoltu. Zostawiam nienaruszone ramię i dopiero rękaw zostaje zmodyfikowany. A od którego miejsca należy to zrobić? No cóż, to takie  modelowanie na oko. Jeśli  poszerzasz gotowca, nie masz pewności gdzie kończyło się ramię. Dlatego mniej więcej na oko musisz oszacować, od którego miejsca należy to poszerzyć. Będzie dobrze, nie martw się, to tylko kimono, wybaczy wiele.

Teraz spójrz na obrazki po prawej stronie. Czy widzisz, jak należy dokonać tego poszerzenia? Proste, prawda?  Po prostu poszerzamy o tyle, ile potrzebujemy.

Kliknij aby powiększyć

Nie tylko Helena

Modelowanie przygotowałam z pomocą Heleny, czyli modelu 0832. Ale nie tylko ona może poddać się takim operacjom. Oto kolejne kimono, które spokojnie możesz przemodelować w taki sposób. Dzięki poszerzeniu rękawa będzie je można uszyć nie tylko z dzianiny, ale również tkaniny. Czyż to nie świetna umiejętność, takie modelowanie? Zmienicie Helenę czy poniższą sukienkę Tulipan & kimono. Model 1052

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

100% (1 głos)
1836 wyświetleń

Komentarze

camilleee-1986@wp.pl
#1 camilleee-1986@wp.pl 2019-05-21 20:03
Bardzo przydatny artykuł. Dziękujemy @papavero