Złudzenie optyczne – błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu. W określonych warunkach jednak mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia. Oto przykład złudzenia optycznego.

alt

Powyższa definicja złudzenia optycznego pochodzi z Wikipedii. Co ma wspólnego z papavero.pl? Otóż bardzo dużo. Przy szyciu odzieży nie tylko dobra tkanina czy też poprawna konstrukcją odgrywają istotną rolę. Ich trzecią siostrą jest właśnie iluzja optyczna, którą powinniśmy wykorzystywać w naszych projektach. Po co? Aby sprawić, iż szersze będzie się wydawało węższe a węższe nieco szersze. Czyli po to aby dodać tam gdzie brakuje i odjąć tam, gdzie nam się nieco za dużo zebrało. Trzeba oszukać tak, jak to robią poniższe strzałki. Czyż nie macie wrażenia, że są różnych długości? A przecież można sprawdzić, za pomocą linijki, iż są równiutkie. Właśnie takie triki będziemy stosować przy szyciu.

alt

Znacie jakieś triki, które pomagają wyszczuplić, wysmuklić i wydłużyć waszą sylwetkę? Na pewno tak. Założę się, że każdy wie o paskach i ich mocach.  Oto przykład. Czyli jak potrafią pogrubić poziome paski i jak potrafią wyszczuplić te pionowe.  Spójrzcie na poniższe zdjęcia. Poziome paski pogrubiły nieco Panią o egzotycznej dla nas urodzie. Pionowe, umieszczone na długiej sukni, odjęły kilka kilogramów.

 altalt

Zgodzicie się ze mną, że powyższy przykład nie jest najszczęśliwszy? Wiecie dlaczego? Oczywiście, że tak, modelki nie są takie same, trudno więc zauważyć różnicę. Efekt iluzji, dla bardzo dokładnego i przejrzystego przedstawienia powinien zostać ukazany na siostrach bliźniaczkach. Tak więc raz jeszcze nasze paski. Nasza iluzja została przedstawiona na poniższym rysunku. Widzicie różnicę?

alt

Pionowe i poziome paski są dla nas oczywiste. Za nic w świecie nie włożymy sukienki w poziome pasy jeśli mamy nadmiarowe kilogramy. Niezależnie od tego, czy te kilogramy są rzeczywiste czy urojone. Jednak czy zawsze pionowe pasy oznaczają wyszczuplenie sylwetki? Ważne są jeszcze szerokości pasków i ich kolorystyka. Dziś o tym drugim na przykładzie papaverowej kiecki. Jej wykrój możecie znaleźć w tym miejscu. A poniżej ta sukienka w dwóch wersjach kolorystycznych. Obie sukienki są dokładnie tego samego kształtu. Tereska na obu odsłonach jest dokładnie taka sama. A czy któraś nie wydaje Wam się nieco korzystniejsza, nieco chudsza lub wyższa, bardziej wyprostowana?

alt 

Otóż dzieje się tak za pomocą zabawy kolorami. Sukienki dla Tereski zostały uszyte z tej samej formy, zamieniono tylko tkaniny miejscami. Spójrzcie na samą talię. Na którym obrazku wygląda korzystniej? Czy jesteście za pomocą tych obrazków wywnioskować, jaka jest zasada? Zanim podamy ją Wam na tacy, liczymy, że te poglądowe rysunki pomogą Wam ją rozszyfrować. Tak więc czekamy na Wasze komentarze w tej sprawie.

Ależ jesteście spostrzegawcze. Tak, sukienka po prawej jest korzystniejsza dla sylwetki. A oto komentarz Kammy, która dokładnie wyjaśniła dlaczego tak jest. Proszę zakodować, zapamiętać i stosować. Kamma zauważyła również, że sukienka zmniejsza również biust. Szablon ten został przygotowany dla Pań o większym biuście, więc w tym przypadku pozwoli on nieco optycznie go zmniejszyć. Idealny fason dla superbiuściastych Pań.

alt
#5 kamma 2012-09-09 09:16
Jeżeli chcemy coś uwydatnić dajemy jasny kolor bo oko najpierw na niego reaguje. A to co chcemy ukryć lub optycznie zagłębić wybieramy ciemniejszy kolor.
Dlatego sukienka wyszczuplająca z jasnym środkiem i ciemnymi bokami. Uwydatnia figurę klepsydry i sprytnie zaciemnia boczki.
Dość ciemniejszy pasy zmniejszają również biust, więc zdecydowanie sukienka nie dla mnie.
Zostanę przy wyszczuplająca nr 1.
100% (0 głosów)
12589 wyświetleń

Komentarze

1
gość
#7 gość 2013-03-04 23:12
sukienki się WKŁADA, nie ubiera
UrsaMinor
#6 UrsaMinor 2012-09-10 11:25
A tak do obrazka wyżej - pionowe paski nie tylko modelkę wyszczupliły, ale też bardzo ją spłaszczyły - zrobiła się jedna długa tuba, nie ma na czym oka zawiesić. Poziome za to eksponują nawet najmniejsze krągłości, może dlatego są tak popularne wśród Azjatek i nastolatek.
Miałam kiedyś kostium kąpielowy, który miał pionowe paski, ale tylko na brzuchu, biust i dół były gładkie. Efekt na figurze był świetny :)
-1
kamma
#5 kamma 2012-09-09 10:16
Jeżeli chcemy coś uwydatnić dajemy jasny kolor bo oko najpierw na niego reaguje. A to co chcemy ukryć lub optycznie zagłębić wybieramy ciemniejszy kolor.
Dlatego sukienka wyszczuplająca z jasnym środkiem i ciemnymi bokami. Uwydatnia figurę klepsydry i sprytnie zaciemnia boczki.
Dość ciemniejszy pasy zmniejszają również biust, więc zdecydowanie sukienka nie dla mnie.
Zostanę przy wyszczuplająca nr 1.
Aga
#4 Aga 2012-09-09 09:41
Po prawej lepiej, bo jasny kolor w środku, a ciemny po bokach. Faktycznie, tez ciemny środek wywołuje garbienie.
To już wiem, czemu się garbię - bo noszę sporo czarnych i ciemnych ubrań.
pinya
#3 pinya 2012-09-09 08:47
a mi się wydaje, że ta po lewej to korzystniej wygląda :lol:
Chętnie się dowiem, jaka jest odpowiedź. Może poznam sekret dlaczego w czymkolwiek uszytym przez siebie wyglądam jak własna matka.
basiqa
#2 basiqa 2012-09-09 08:45
Po prawej wygląda lepiej :)
Ignacynka
#1 Ignacynka 2012-09-09 08:08
wydaje mi sie że Tereska po lewej wygląda mniej korzystnie. Mam wrażenie że ma nieco większy brzuch i jest szerszą w tali.