Porady stylisty

To już ostatnia część dzianinowych sukienek. Ostatnia część o wyborze luzu do dzianiny. Mam nadzieję, że cała ta seria pomoże Ci nauczyć się tej wcale nie oczywistej umiejętności. Nie obiecuję, że po przeczytaniu tych artykułów nigdy się nie pomylisz. Obiecuję jednak, że po przeczytaniu i zrozumieniu tych artykułów nauczysz się dobierać luz do dzianiny korzystając z kilku swoich wpadek. Bo one są potrzebne tak samo bardzo, jak zrozumienie jak to działa.

Wydawać się może, że szycie z dzianiny jest najprostsze. Dzianina wybacza trochę braków umiejętności w szyciu. Ale tak naprawdę dzianina jest znacznie trudniejsza jako materiał do szycia. Wymaga naprawdę sporego wyczucia w doborze luzów i jest znacznie trudniejsza do opanowania na maszynie. Dlatego warto nieco się z nią pomęczyć, poćwiczyć i poczytać artykuły z tej serii. One naprawdę sporo pomogą.

Zapytałam kilka z Was o to, jak sprawują się szablony na różne biusty. Dostałam kilka odpowiedzi, którymi się z Wami podzielę. Oto dwie kolejne.

Zapytałam kilka z Was o to, jak sprawują się szablony na różne biusty. Dostałam kilka odpowiedzi, którymi się z Wami podzielę. Pierwszą z nich jest list Sengalus, który przytaczam Wam po prostu w całości. A Tobie Sengalus z całego serca dziękuję. To dla mnie ogromna radość widzieć tak pięknie dopasowane sukienki. A gdy czytam, że wolisz szyć wybierając odpowiedni rozmiar biustu zamiast męczyć się z samodzielnym przemodelowywaniem, to jestem dumna z tego, że mogę uprościć szycie. Dziękuję bardzo.

Może tak być, że czasem najdzie Cię ochota na coś mniej dopasowanego, niż proponuje szablon. Intuicyjnie na pewno czujesz, że trzeba uszyć wtedy szerszy model. Pierwszym pomysłem może być wybór po prostu większego rozmiaru. I to byłoby właśnie tak banalnie proste, gdybym nie rozpieszczała Cię setkami rozmiarów. No dobra, dla Twojego wzrostu jest ich tylko około 60. Dlatego poniżej pokażę, jak wybrać ten odpowiedni. Jak manewrować świadomie dostępną rozmiarówką.

Wciągnę brzuch, wcisnę biodra i się zmieszczę. Tylko co dalej. Czy za mały rozmiar może być dobry w pewnych sytuacjach?

Oto kurtka, która zawojowała świat! Bez chwili wahania można powiedzieć, że od kilku już sezonów to zdecydowanie najmodniejsze okrycie wierzchnie dla kobiet. Świetnie spisuje się zarówno w ciepłe wiosenne dni, jak i późnoletnie wieczory. Bez niej jesień nie byłaby stylowa – chyba tylko zimą ramoneski lądują na dnie szaf, wszak są nieco za cienkie na temperatury syberyjskie.

Szyjąc odzież musimy wybrać dobry rozmiar. Dobry rozmiar, to nie tylko porównanie naszych wymiarów z tabelą rozmiarów. Na wybór rozmiaru wpływa również materiał, z jakiego pragniemu uszyć nową rzecz. Dlatego warto przemyśleć sprawę, zanim zabierzemy się za krojenie.