Kołnierzyk, który przygotowaliśmy w jednym z poprzednich artykułów wymaga kilku słów wyjaśnienia. Dlatego dziś raz jeszcze o nim i jego wariantach. Na początek przypomnijmy sobie jak wyglądał pewien etap jego tworzenia oraz gotowy kołnierzyk. Tą pierwszą wersję kołnierzyka pomalujemy na szaro, tak aby łatwiej było ją odróżnić od kolejnych z tego artykułu. Pamiętacie do czego służyła ta czerwona strzałka? Jeśli nie, polecam zajrzeć do wcześniejszej lekcji.

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć

W ostatnim artykule zostało powiedziane, iż czerwona strzałka oznacza obrót dokładnie o 10cm. Nie jest to jednak stała wartość. Jeśli obrócimy mniej, otrzymamy po prostu inny model naszego kołnierzyka. Spójrz proszę na poniższy obrazek i zauważ, iż dodatkowo przygotowane zostały dwa przypadki. Czerwony to obrót około 5 cm a zielony tylko 2. Zobaczmy na początek jak zmieni się kształt kołnierzyków otrzymanych z tak ułożonych przodów i tyłów.

Kliknij aby powiększyć

Raz jeszcze szary kołnierzyk, który przygotowaliśmy ostatnio. Dokładnie w ten sam sposób przygotować należy czerwony i zielony. Czy widzicie różnicę pomiędzy nimi? Dla ułatwienia na rysunku podano długości krzywych w każdym z nich. Widać, iż linia dekoltu pozostaje niezmieniona. Zmianie natomiast ulega długość dołu kołnierzyka. 1. A jak to wpłynie na wygląd kołnierzyka? Oto zadanie domowe, które mam nadzieję rozwiążecie błyskawicznie.

Kliknij aby powiększyć

Aby łatwiej Wam było zauważyć różnice w kształcie naszych kołnierzyków zostały one poniżej przedstawione raz jeszcze. Tym razem jeden na drugim, w tych samych kolorach co powyżej. A zadanie domowe, związane z tym obrazkiem brzmi: 2. Jeśli Posiadasz już szary kołnierzyk, jak otrzymać z niego czerwony lub zielony bez wracania do naszej bluzki?

 

Kliknij aby powiększyć

3. Czyli ostatni podpunkt zadania domowego. Który kołnierzyk ma na sobie Piotruś Pan, czyli bohater z  czarno-białego zdjęcia? A Tereska?

 

 

Zobacz artykuły powiązane z bieżącym

100% (0 głosów)
10296 wyświetleń

Komentarze

UrsaMinor
#7 UrsaMinor 2013-07-16 12:08
No tak, na Teresce wszystko jakoś inaczej leży :P
papavero
#6 papavero 2013-07-16 11:26
Ursa ma rację :-) co do zasady. Co do kołnierzyka Tereski, to Ursa zajrzyj na zdjęcia uszytej bluzki. Ten Tereskowy w sumie może trochę przekłamywać przez cienie, które domalowałam.

Dorysuje dziś szkice kołnierzyków, tak aby wszystko było jasne. Dorysuję jak tylko ukończę to nieszczęsne dzisiejsze bolerko :D

UrsaMinor
#5 UrsaMinor 2013-07-16 11:20
To ja twierdzę odwrotnie. Im bardziej zaokrąglony, tym bardziej podobny do rozłożonego na płasko wykroju przodu i tyłu, a więc tym bardziej będzie do nich przylegał. Im bardziej wyprostowany, tym bardziej się różni od bluzki, więc będzie odstawał.
Tylko, że mnie się wydaje, że to Teresce kołnierzyk stoi - czyli szary - a Piotrusiowi leży - czyli zielony
lisbeth69
#4 lisbeth69 2013-07-16 09:37
Przychylam się do wersji lizawiety... im bardziej zaokrąglony, tym bardziej się podnosi ku górze :)
lizawieta
#3 lizawieta 2013-07-15 23:15
Wydaje mi się, że jednak Piotruś ma zielony, a Tereska szary...
lisbeth69
#2 lisbeth69 2013-07-15 19:23
Heh, ja tam nie wiem który :( ale bardzo chce sie dowiedziec jaka jest różnica w ich ukladaniu na szyi.
chiboogi
#1 chiboogi 2013-07-15 13:47
Piotruś Pan ma kołnierzyk szary, a Tereska zielony :-)