Na początek przypomnę jedną z papaverowych kamizelek. Dziś opowiem Wam o jednej z możliwości narysowania dodatków na szew przy szwie zaznaczonym poniżej.

lko72 4Kliknij aby powiększyć

Przypomnę pułapkę, która kryje się w szablonie do pobrania. Rogi nie pasują do siebie. Po złożeniu szablonu zgodnie z linią szycia, jeden róg wystaje poza drugi. I to całkiem sporo. Dziś pokażę Wam,  jak można tego uniknąć. Ten dodatek na szew w tym miejscu mógłby zostać przygotowany dokładnie tak, jak opiszę to poniżej.

Kliknij aby powiększyć

 Nie powiem, iż jest to jedyne i najlepsze rozwiązanie w tym konkretnym przypadku. Dziś pokażę Wam jedynie, co zrobić, jeśli chcemy ułatwić sobie szycie i składanie elementów nie przejmując się innymi aspektami. Zaczynamy od bardzo prostej czynności. Na rogach rysujemy odcinki o długości równej szerokości dodatków na szwy. W moim przypadku szwy będą miały dokładnie 1 cm szerokości, dlatego czerwone odcinki są dokładnie tej długości. Zauważcie też proszę, iż odcinki te zostały narysowane pod kątem prostym do linii szycia.

Kliknij aby powiększyć

W chwili obecnej możemy dorysować dodatek na całej długości szwu, który widać na modelu kamizelki. Cały szew na moim rysunku jak i na szablonie dostępnym w dziale z wykrojami do pobrania ma 1 cm szerokości.

Kliknij aby powiększyć

Zobaczmy co stanie się z naszymi dodatkami na szwy po złożeniu elementów do szycia. Rogi znajdują się dokładnie w tym samym miejscu. Dzięki temu nie musimy zastanawiać się jak ułożyć wycięte z tkaniny kawałki, wystarczy złożyć równo rogi i można rozpocząć operację zszywania.

Kliknij aby powiększyć

Do szczęścia brakuje nam jedynie dodatku na szew z drugiej strony rogów obu elementów. Pragniemy nie popsuć sobie tego, iż rogi ułatwiają złożenie elementów. Dodajemy więc do obu taki sam kształt narysowany poniżej na czerwono. Obrazowo mówiąc podciągamy nasze dodatki dokładnie o 1 cm, czyli szerokość szwu, do góry.

Kliknij aby powiększyć

Rozkładamy nasze elementy i do obu dodajemy pozostały dodatek na szew z drugiej strony interesujących nas dziś rogów. Dbamy o to, aby niczego nie zmieniać na samym rogu czerwonego kształtu. I gotowe, z tak przygotowanymi rogami możemy usiąść do maszyny, złożyć elementy bez zastanawiania się w jaki sposób mają do siebie przylegać i rozpocząć szycie.

Kliknij aby powiększyć