Rysujemy prostokąt. Jego szerokość to 28 cm, wysokość 32cm.

Kliknij aby powiększyćDzielimy górny bok prostokata na pół oraz prawy pionowy również na pół. Na rysunku odzwierciedlają to czerwone punkty.  Dodatkowo zaznaczamy niebieski punkt na dolnym  boku prostokąta. Znajduje się on 2 cm od wierzchołka. Na poniższym rysunku widać jeszcze jeden odcinek o długości 2 cm. Jest on odległy od niebieskiego punktu o wartość, którą należy zmierzyć na naszej odzieży, do której wszywany będzie kaptur. Ta długość to podkrój tyłu na szablonie.

 

Kliknij aby powiększy棹czymy zaznaczone powyżej punkty i odcinki w poniższy sposób.

Kliknij aby powiększyćDo zaznaczenia w tym kroku mamy czerwony odcinek o długości 4 cm. Ten nowy czerwony odcinek dzieli dokładnie na pół odcinek na którym się znajduje. Na zielono zaznaczyłam zaszewkę w kapturze. Zbiera 3cm a jej wysokość to około 15 cm.

Kliknij aby powiększyćIdąc dalej rysujemy linię pomocniczą. Nie ważne jak będzie długa, zależy nam tylko na tym, aby była ona równoległa do podstawy prostokąta wyjściowego oraz odległa od niej o 9 cm.

Kliknij aby powiększyćZ końca zaszewki (oznaczonego czerwonym krzyżykiem), rysujemy łuk. Długość łuku jest równa podkrojowi przodu, czyli w tym miejscu musimy zmierzyć dekolt przodu naszego wyrobu odzieżowego. I rysujemy łuk, nie musi być cały okrąg, wystarczy miejsce przecięcia z linią pomocniczą narysowaną uprzednio.

 Kliknij aby powiększyć

Łączymy koniec zaszewki (ten w którym przed chwilą mieliśmy pomocniczy krzyżyk) z punktem na przecięcu łuku i pomocniczej linii.

Kliknij aby powiększyćA następnie łączymy ten sam punkt przecięcia łuku i pomocniczej linii z lewym górnym rogiem wyjściowego prostokąta.

Kliknij aby powiększyćPozostawię na chwilę poprzednio narysowaną linię pokolorowaną na czerwono. W tym kroku potrzebujemy dorysować linię zieloną. Z prawej strony przechodzi ona przez punkt będący środkiem boku prostokąta. Z lewej strony łączy się z czerwoną linią. Ważne jest to, aby linie czerwona wraz z zieloną tworzyły kąt prosty. W tym celu warto wykorzystać dużą ekierkę.

Kliknij aby powiększyć

Nasz kaptur jest niemal gotowy. Jedyna rzecz, jaka nam pozostaje to jego wymodelowanie. Po przymiarce dowiemy się, czy potrzebna jest jakakolwiek korekta jego kształtu.

Kliknij aby powiększyćZanim przymiarka, warto jednak wymodelować dół kaptura zgodnie z czerwonymi wskazówkami poniżej.

Kliknij aby powiększyćI gotowe, kaptur jak malowany.

Kliknij aby powiększyć

 

Mój kaptur powstanie dopiero wtedy, jak mróz będzie trzaskał łamiąc drzewa. Dlatego zachęcam do własnoręcznej konstrukcji tego prostego elementu. Jeśli ktoś będzie miał ochotę na kaptur z szalikiem... wystarczy dodać szalik z przodu kaptura, to naprawdę proste.

100% (0 głosów)
6978 wyświetleń

Komentarze

katkos123
#3 katkos123 2016-11-11 23:04
No to sie zabieram za ten kaptur
papavero
#2 papavero 2014-12-16 10:34
Cytuję Chuchułka:
Papavero , długość łuku czy promień łuku ma być równy podkrojowi przodu. Trochę się pogubiłam :)

Nie no jasne że promień, długość łuku jest nieistotna, liczy się tylko punkt przecięcia z pomocniczą linią poniżej.
Chuchułka
#1 Chuchułka 2014-12-16 08:30
Papavero , długość łuku czy promień łuku ma być równy podkrojowi przodu. Trochę się pogubiłam :)